Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Malebná osada Rejvíz je se 780 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Polohou na náhorní pláni obklopené lesy připomíná Šumavu, v okolí objevíte řadu pěkných míst pro nenáročné i delší výlety.
Nejznámější trasa z Rejvízu začíná u stejnojmenného penzionu s vyřezávanými židlemi, jejichž opěradla mají podoby zdejších štamgastů. Vede k Mechovému jezírku, největšímu rašeliništi na Moravě.
 

K Mechovému jezírku a do Jeseníku

RejvízPohodlná cesta vás dovede přes louky a lesem k národní přírodní rezervaci Rejvíz; po atraktivních povalových chodníčcích pak dojdete až k Velkému mechovému jezírku s velkou terasou a odpočívadlem. Rašeliniště je sice přístupné celoročně, ale v hlavní sezoně se platí vstupné. Pověst vypráví, že pokud se zadíváte na temnou hladinu jezírka, uvidíte špičku kostelní věže města, které se za trest propadlo do močálů.

Nechcete se vracet stejnou cestou? Pak pokračujte po modré značce až na rozcestí Vrchovištní potok, odkud vede k silnici z Rejvízu cyklostezka, anebo se vydejte až do Jeseníku; do centra města to máte přibližně osm kilometrů.
 

Výlet k Bublavému prameni a na Kazatelny

KazatelnyBublavý pramen je skvělý cíl pro rodiny s malými dětmi; cesta vede téměř po rovině a pramen nabízí neobvyklou zábavu – uvidíte sami! Začátek cesty je stejný, jen na rozcestí Pod Rejvízem nezamíříte k rašeliništi, ale po žluté značce k jihu. Lesní cesta vyústí na asfaltku a po několika stovkách metrů dojdete na místo. Vodou z Bublavého pramene slyšitelně probublávají bubliny, a když nad pramenem poskočíte, vyhrnou se další – zkrátka skvělá zábava hlavně pro mrňata. Mimochodem pro bezdusíkatou a mimořádně kvalitní vodu si sem prý chodí chovatelé akvarijních rybiček.

Od Bublavého pramene si můžete výlet prodloužit až ke skalním útvarům zvaným Kazatelny, které připomínají slavnější (a lépe dostupné) kokořínské pokličky, a využít k návratu cyklostezku, která na Rejvíz vede od Opavské chaty. Ta dnes slouží jako lovecká chata, ale kdysi byla součástí německého zajateckého tábora, ze stejné doby pochází nedaleký Ruský lesní hřbitov. Komu připadá lesní asfaltka nudná, ten si výlet může zpestřit ještě zkratkou po zelené značce přes zříceninu hradu Kobrštejn. Celý okruh měří zhruba 27 kilometrů.