Úvod > Co chcete dělat? > Cesta Mikuláše Koperníka ve Vidnavě
Příroda

Cesta Mikuláše Koperníka ve Vidnavě

Cesta Mikuláše Koperníka se vine především okolo Nyského jezera v Polsku a přilehlých městech, jako je Otmuchów, Kalków, Koperniki nebo Glebinów. Jediným českým zástupcem na této trase je městečko Vindava. Stezku je možné si projet autem, na motorce nebo na kole.
Koperníkova cesta měří 46 km a je schůdná pro pěší, cyklisty i autoturisty. Vedlejší cesty spojující Koperniky – Nysu – Otmuchów – Kalkow – Vidnavu a přes Laku zpět do Koperniků. Trochu stranou hlavní jezerní trasy stojí městečko Vidnava, které bylo jako jediné na české straně napojeno na tento okruh, který primárně "obtáčí" města a městečka kolem Niského jezera v Polsku.

Trasa spojuje rodiště předků Mikuláše Koperníka s turisticky významnými místy v jeho okolí. Vindava nabízí unikátní novorenesanční lékárnu či gotický kostel se vzácným portálem. A jako jsou na polské straně jezera pro rekreaci, nabízí se na katastru Vidnavy přírodní rezervace Vidnavské mokřiny.

Mikuláš Koperník (1473-1543) byl jednou z nejvýznamnějších osobností na přelomu středověku a novověku v Evropě. Vystudoval řadu vysokých škol a byl vynikajícím astronomem, právníkem, matematikem, lékařem i teologem. Jeho heliocentrická teorie, že Země obíhá kolem Slunce a ne opačně, jak bylo celá tisíciletí tvrzeno, znamenala revoluční pohled na naši Sluneční soustavu.

Provozovatel

Koperníkova cesta v České republice

Radniční 84
790 55 Vidnava
Tel.:
+420 588 517 237
Email:
infocentrum@vidna...
WWW:
www.vidnava.cz
GPS:
50,371672 17,184816
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
Město:
Vidnava
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Vidnava, Olomoucký kraj
Kozí Farma U Nýdrlů

Kozí Farma U Nýdrlů

Stará Červená Voda, Olomoucký kraj
Ubytování Napoli

Ubytování Napoli

Stará Červená Voda, Olomoucký kraj
Penzion Pišlikdum

Penzion Pišlikdum

Červená Voda, Pardubický kraj