Chotěšov

Nejkratší cesta z Plzně do Domažlic vede přes sedm malých městeček. Každé je něčím výjimečné, ale v jediném z nich přímo ze silnice uvidíte obří barokní budovu. Vypadá jako zámek, ale zdání klame: jde o ženský premonstrátský klášter, který patří k nejstarším památkám na Plzeňsku.

Chotěšov a zdejší klášter

Ženský premonstrátský klášter v Chotěšově, který založil blahoslavený Hroznata na začátku 13. století, byl po staletí kulturním a hospodářským centrem jižního Plzeňska. Byl zrušen v rámci josefínských reforem a poměrně dlouho sloužil jako penzionát pro výchovu dívek z bohatých rodin, které se zde vzdělávaly v cizích jazycích a dalších středoškolských předmětech. Dnes se areál pomalu obnovuje, koná se tu řada výstav a kulturních akcí a v hlavní sezoně se sem můžete vypravit na prohlídku.
 

Klášter ve filmu a chybějící kostel

Na obnovu kláštera hojně přispívají české i zahraniční filmové štáby; v impozantních interiérech i v okolí se natáčely například filmy Žert, Andělská tvář a Královská aféra, seriál Borgiové i jeden z dílů seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Možná vás překvapí, že v areálu chybí kostel – ten tu samozřejmě býval, ale po zrušení na konci 18. století byl uzavřen a posléze srovnán se zemí. Poblíž kláštera však stojí barokní kostel Narození Panny Marie, přestavěný do dnešní podoby ve stejné době jako konvent.
 

Kolem rozhledny do Chudenic

Rovinatá krajina kolem Chotěšova vybízí k nenáročným cyklistickým a pěším výletům. Řadu hezkých zákoutí nabízí řeka Radbuza a několik rybníků, po zelené turistické značce, která začíná na železniční zastávce, lze okolo rozhledny na Křížovém vrchu přes Merklín dojít až do Chudenic. Zvláštní historii má část Chotěšova zvaná Mantov, hornická osada, kde od roku 1850 až do dob první republiky bývalo pět uhelných šachet.

Prohlídky kláštera Chotěšov

Pravidelné prohlídky kláštera se konají od 23. 4. do 24. 9. 2023 každou neděli ve 13:00 a v 15:00 hodin.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Aktivity

Bývalá chata na pilíři mostu řeky Radbuzy

Nedaleko Chotěšova v korytě řeky Radbuzy stála na bývalém mostním pilíři dřevěná chata. Roku 2022 byla plánovaně zničena ohněm při natáčení filmu. Na místě vznikne nový most pro cykloturistiku.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Bývalá hornická osada Mantov u Chotěšova

Obec Mantov leží na pravém břehu Radbuzy, která ji odděluje od sousedního Chotěšova
Chotěšov, Plzeňský kraj

Letouni v Chotěšovském klášteře a netopýří keška

Klášter premonstrátek, založený již na počátku 13. století, si za dobu své existence prošel bouřlivými časy. Bývalé sídlo řádových sester si dnes oblíbili netopýři. Ve sklepích konventu a prelatury každoročně zimuje až sedm druhů těchto vzácných létajících savců.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví