Chotěšov

Nejkratší cesta z Plzně do Domažlic vede přes sedm malých městeček. Každé je něčím výjimečné, ale v jediném z nich přímo ze silnice uvidíte obří barokní budovu. Vypadá jako zámek, ale zdání klame: jde o ženský premonstrátský klášter, který patří k nejstarším památkám na Plzeňsku.

Chotěšov a zdejší klášter

Ženský premonstrátský klášter v Chotěšově, který založil blahoslavený Hroznata na začátku 13. století, byl po staletí kulturním a hospodářským centrem jižního Plzeňska. Byl zrušen v rámci josefínských reforem a poměrně dlouho sloužil jako penzionát pro výchovu dívek z bohatých rodin, které se zde vzdělávaly v cizích jazycích a dalších středoškolských předmětech. Dnes se areál pomalu obnovuje, koná se tu řada výstav a kulturních akcí a v hlavní sezoně se sem můžete vypravit na prohlídku.
 

Klášter ve filmu a chybějící kostel

Na obnovu kláštera hojně přispívají české i zahraniční filmové štáby; v impozantních interiérech i v okolí se natáčely například filmy Žert, Andělská tvář a Královská aféra, seriál Borgiové i jeden z dílů seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Možná vás překvapí, že v areálu chybí kostel – ten tu samozřejmě býval, ale po zrušení na konci 18. století byl uzavřen a posléze srovnán se zemí. Poblíž kláštera však stojí barokní kostel Narození Panny Marie, přestavěný do dnešní podoby ve stejné době jako konvent.
 

Kolem rozhledny do Chudenic

Rovinatá krajina kolem Chotěšova vybízí k nenáročným cyklistickým a pěším výletům. Řadu hezkých zákoutí nabízí řeka Radbuza a několik rybníků, po zelené turistické značce, která začíná na železniční zastávce, lze okolo rozhledny na Křížovém vrchu přes Merklín dojít až do Chudenic. Zvláštní historii má část Chotěšova zvaná Mantov, hornická osada, kde od roku 1850 až do dob první republiky bývalo pět uhelných šachet.

Akce v obci Chotěšov

Chotěšovský festival vína 2024

Srdečně vás zveme na 7. ročník Chotěšovského festivalu vína, který se uskuteční v sobotu 4. května 2024 v klášteře Chotěšov.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Aktivity v obci Chotěšov

Bývalá chata na pilíři mostu řeky Radbuzy

Nedaleko Chotěšova v korytě řeky Radbuzy stála na bývalém mostním pilíři dřevěná chata. Roku 2022 byla plánovaně zničena ohněm při natáčení filmu. Na místě vznikne nový most pro cykloturistiku.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Bývalá hornická osada Mantov u Chotěšova

Obec Mantov leží na pravém břehu Radbuzy, která ji odděluje od sousedního Chotěšova
Chotěšov, Plzeňský kraj

Letouni v Chotěšovském klášteře a netopýří keška

Klášter premonstrátek, založený již na počátku 13. století, si za dobu své existence prošel bouřlivými časy. Bývalé sídlo řádových sester si dnes oblíbili netopýři. Ve sklepích konventu a prelatury každoročně zimuje až sedm druhů těchto vzácných létajících savců.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jižní Plzeňsko


Výlet za západočeskými barokními skvosty

Plzeňský region je po okraj plný nádherných barokních památek, které navíc velmi intenzivně žijí. Zdejší kraj oplývá barokním bohatstvím, je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na svoje nové návštěvníky.

Na kole okolo Rokycan

Projeďte se na kole pěknou přírodou okolo Rokycan na Plzeňsku. Čeká vás lovecký zámek Kozel, vodní hamr v Dobřívi – unikátní technická památka anebo vojenské Muzeum Brd ve Strašicích, která se nachází v prostoru bývalých kasáren. Korunou výletu pak bude průjezd Přírodním parkem Trhoň.

Výlet za největším vodním hamrem v České republice

V malebné podbrdské vesničce Dobřív se kromě starobylých zemědělských usedlostí a barokního mostu dochoval vodní hamr s funkčním, z velké části původním zařízením. Hamr byl v provozu až do poloviny 20. století a v roce 1967 byl zpřístupněn veřejnosti jako funkční technická památka.
Dobřív a okolí, Cesty poznání

Poznávání Plzeňska na kole

Plzeň jako jediné město v České republice nabízí speciální výlety na kole s cykloprůvodcem. Seznámíte se s přírodními zajímavostmi, chráněnými lokalitami a zajímavými místy ve městě i za humny. Právě díky netradičním cílům se účastníci vracejí, aby si projeli i další nabízené okruhy.