Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet za západočeskými barokními skvosty

Výlet za západočeskými barokními skvosty

Plzeňský region je po okraj plný nádherných barokních památek, které navíc velmi intenzivně žijí. Zdejší kraj oplývá barokním bohatstvím, je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na svoje nové návštěvníky.
Klášter KladrubyV poutním areálu v Mariánské Týnici můžete obdivovat Santiniho kostel Zvěstování Panny Marie s proboštstvím a ambitem, navíc je tu pozoruhodné muzeum a Centrum baroka, kde se tvorbě Santiniho intenzivně věnují. V Plasích stojí Santiniho klášter na více než pěti tisících dubových pilotech zaražených do močálu. Fascinující je i budova konventu a především čtyři nádherná Santiniho samonosná schodiště. Další zastavení je v Manětíně. Zdejší vrcholně barokní zámek vyniká nepříliš běžnou dispozicí, kdy průčelí zámku vlastně tvoří jižní stranu náměstí. Prohlédnete si zámeckou expozici, oratoř kostela sv. Jana Křtitele, zámeckou zahradu i více než třicet barokních soch v zámku i po celém městě.

NebílovyNepomuku budete obdivovat kostel, v němž byl pokřtěn Jan Nepomucký, poutní chrám sv. Jana Nepomuckého a Svatojánské muzeum. V nedalekých jihočeských Lnářích objevíte monumentální barokní zámek s kaplí sv. Josefa proslavený freskovou výmalbou. V Klatovech se barokní stopa pojí k řádu jezuitů. Z kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce vede do katakomb kostela se čtyřmi desítkami mumií mnichů a s expozicí barokních jezuitských Klatov a končí v krásné barokní lékárně U bílého jednorožce s expozicí lékárenství plnou kuriozit. Přes Přešticekostelem z dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera vede barokní pouť na zámek Nebílovy. V Česku zcela jedinečná stavba dokonale reprezentuje vídeňské baroko.

A prodlužit si putování můžete za stavbami Santiniho Aichela: do Mladotic, Hubenova a Kalce, anebo do Kladrub.
Celý popis