Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Na kole okolo Rokycan

Na kole okolo Rokycan

Projeďte se na kole pěknou přírodou okolo Rokycan na Plzeňsku. Čeká vás lovecký zámek Kozel, vodní hamr v Dobřívi - unikátní technická památka anebo vojenské Muzeum Brd ve Strašicích, která se nachází v prostoru bývalých kasáren. Korunou výletu pak bude průjezd Přírodním parkem Trhoň.

KoloZačátek výletu je v Rokycanech, kde můžete zavítat do Muzea Dr. Bohuslava Horáka s novou přírodovědnou expozicí Příroda pro budoucnost, která je nejmodernější v Plzeňském kraji. Uvidíte tak exponáty desítek zvířat a rostlin z místních přírodních rezervací. Nemně zajímavé je Muzeum na demarkační linii, které se vztahuje k nedávným dějinám - konci II. světové války, kdy bylo město rozděleno na americkou a sovětskou zónu. K vidění je zde bojová technika, vozidla, výzbroj a výstroj všech zúčastněných armád.

Z Rokycan se držte žluté turistické značky, která vás zavede přes Rakovou na rozcestí Potoky - háj, kde po chvíli žlutá odbočí z lesní asfaltky na hliněnou cestu. U Nestlivského rybníka jeďte po cyklotrase č. 2154 lesní asfaltkou, až k rozcestí Kozel - myslivna a silničkou na Šťáhlavy. Zanedlouho vás cesta dovede až ke klasicistnímu loveckému zámku Kozel, kde můžete nabrat síly na další cestu.

Zámecký areál je zasazen do rozsáhlého přírodně-krajinářského parku. Zde využijte modrou značku, která vás dovede pod hrad Lopata, který proslul loupeživým rytířem Habartem. Hrad sice vyplenili husité, ale Habart unikl a loupil dál v jižních Čechách. Po modré značce pokračujte přes Hrádek po lesní asfaltové cestě (cyklotrasa 2154). Pod osadou Kmínky odbočtě na modrou značku doprava a následujte ji až do Mirošova.

Zámek KozelVe městě se nachází atraktivní barokní zámek. V jeho přízemí se nachází stálá expozice o historii zámku a jeho nedávné rekonstrukci. Můžete navštívit také stálou expozici o L. K. Feierabendovi, ministru financí Benešovy exilové vlády. Z Mirošovic pokračujte do Dobřívi, kde se určitě zastavteu vodního hamru. Unikátní technická památka s ukázkou dobového zařízení je stále v provozu. Provoz a funkci přístrojů vysvětlují zkušení kováři.

Z Dobřívi vás povede cyklotrasa číslo 3, a to až do Strašic.V prostoru bývalých kasáren ve Strašicích je otevřen turistický poznávací a pobytový areálu zkráceně Muzeum Středních Brd. Nacházejí se zde dva prohlídkové okruhy zachycují vojenské dějiny, ale i stará řemesla v regionu, geopark a unikátní ubytovna - pravá vojenská noclehárna, kde se můžete ubytovat tak, jako vojáci za časů první republiky.

Cyklotrasa 2158 vás ze Strašic navede na Medový Újezd, kde pokračujte po modré turistické značce přes Holoubkov a Svojkovice kolem několik let vypuštěného rybníka Borek, zpět do Rokycan.

Celý popis