Úvod > Co chcete dělat? > Chata na pilíři mostu řeky Radbuzy
Chata na pilíři mostu řeky Radbuzy
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Chata na pilíři mostu řeky Radbuzy

Nedaleko Chotěšova v korytě řeky Radbuzy najdete zbytky mostu. To by nebylo nic zvláštního, kdyby na jednom z pilířů nestála dřevěná chata. Nahoru ale nevedou žádné schody ani jiné zařízení.
V korytě řeky Radbuzy u obce Mantov nedaleko Chotěšova se nachází zbytky železničního mostu z přelomu 19. a 20. století. Dříve se zde těžilo uhlí a most byl postaven pro vlečku z dolu Austria v Mantově a Bayer ve Vstiši.
 
Most vzal za své, zbyly po něm jen fragmenty konstrukce s dominantním pilířem uprostřed řeky. Právě ten budí u kolemjdoucích turistů a vodáků splouvajících řeku neutuchající obdiv. Na jeho vrcholu trůní dřevěný srub, ne nepodobný chatě baby jagy z pohádek. Ze země k němu nevede žádný přístup, takže malá veranda ještě více nahrává představám o přilétající čarodějnici.

Chatu na pilíři postavili před cca 20 lety táborníci z letního tábora. Materiál přepravovali po vodě a nahoru na pilíř za pomoci lanovky. Dnes srub pomalu chátrá, i když jej stavitelé občas přijdou navštívit a poopravit.

Plány na výlet byste neměli odkládat na moc dlouho: na západním břehu řeky totiž končí cyklostezka ze Stodu a obec Chotěšov by tu ráda postavila lávku. S projektem, jemuž právě slavná bouda na muří nožce stojí v cestě, nedokáže nic udělat ani čarodějnice. Už je zpracovaná územní studie, takže to nemusí dlouho trvat a stará dáma se kolem bývalého domečku projede tak leda na kole.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlinárna Dobřany

Zmrzlinárna Dobřany

Dobřany, Plzeňsko a Český les
Pivovar a hotel Modrá hvězda v Dobřanech

Pivovar a hotel Modrá hvězda v Dobřanech

Dobřany, Plzeňsko a Český les
Ubytovna Horní Lukavice

Ubytovna Horní Lukavice

Horní Lukavice, Plzeňsko a Český les
Kavárna Stará škola

Kavárna Stará škola

Vejprnice, Plzeňsko a Český les