Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet okolo Tachova

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!
Začíná vaše putování v Tachově? Měli byste vědět, že se tu dochovaly středověké hradby s věžemi, v bývalém františkánském klášteře si prohlédnete Muzeum Českého lesa a v kostele sv. Vácalava hrobku rodu Windischgrätzů. S tímhle rodem se podrobněji seznámíte v tachovském barokním zámku a pak už se vydáme na cestu k místu, které by bez Windischgrätzů neexistovalo.
 

Jízdárna ve Světcích

SvětceAglajiným údolím vás povede dva a půl kilometru dlouhý tunel spletený ze zelených větví, klidu a ticha. Říká se mu Knížecí alej, to na památku Windischgrätzů, kteří tuhle krásu nechali na počátku 19. století vysázet. Na konci údolí se řeka se stočí do kopců a před vámi se objeví bílé stěny zvláštní, jinde nevídané budovy. Jde o největší českou jízdárnu a po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni druhou největší v Evropě, kterou pro polního maršála, knížete Alfreda I. Windischgrätze postavil v letech 1858–1861 Wilhelm Nevenhorst. Pro návštěvníky se otevírá jen několikrát ročně při mimořádných akcích, obvykle při letních koncertech, tachovských Historických slavnostech nebo ve Dnech evropského kulturního dědictví.
 

Strašidelný zámek?

TachovMilovníky kuriozit zajímá i to, co se skrývá za jízdárnou: impozantní zříceniny zámku Heiligen. Původně tu stával pouze kostelík Čtrnácti svatých pomocníků; z německého názvu „Vierzehnheiligen“ vzešlo jméno Heiligen, česky U Svatých, Světce či Svatá. Kostelík později nahradil větší kostel a u něj vznikl klášter, zrušený za josefínských reforem. Windischgrätzové ho v polovině 19. století začali přestavovat do podoby obrovského romantického zámku, ale projekt vyšuměl do ztracena. Dnes v jednom ze zámeckých křídel sídlí průmyslová škola, ale zbytek se proměnil ve zříceninu. Mohutné pilíře dodnes zdobí zbytky chrámových oken, po stěnách se vinou trosky šnekovitých schodišť a tím vším zvolna prorůstají stromy a křoví. Je to zkrátka místo, kde byste za každým rohem mohli potkat strašidlo. Mimochodem, tachovské pověsti jich sem umístily celou řadu.
 

Na rozhlednu, k památníku a k přehradě

LučinaOd jízdárny vás naučná stezka Vysoká–Světce dovede k ocelové rozhledně ve tvaru přesýpacích hodin, která na vrchu Vysoká vyrostla v roce 2014. Přístupná je celý rok a nabízí krásný kruhový výhled z kryté plošiny ve výšce 25 metrů na Tachov, Přimdu, Vlčí horu a Panský vrch. Kousek od rozhledny si ještě prohlédněte památník bitvy u Tachova, kde v roce 1427 husité drtivě porazili křižácká vojska, a pak se rozhodněte kudy dál. Po zelené značce můžete z návrší snadno sejít zpět do Tachova, ale dá se po ní také vrátit k jízdárně a po silničce pokračovat do hloubi Českého lesavodní nádrži Lučina

Napuštěna byla v srpnu roku 1975 a zásobuje vodou města a obce celého regionu, úspěšně slouží i jako ochrana před povodněmi. Koupání je tu sice zakázáno, ale v jejím okolí objevíte kouzelná přírodní zákoutí i místa s pěknými vyhlídkami do okolí. Navíc cyklotrasa, která sem vede ze Světců a po břehu přehrady pokračuje k osadě Milíře, je považována za jednu z nejkrásnějších západočeských cyklotras.
Celý popis