Kdyně
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Kdyně

Tam, kde se Šumava mění v Chodsko, přibližně v polovině cesty mezi městy Klatovy a Domažlice, leží Kdyně. Nejedno místo vám připomene dávné tradice přádelnictví a tkalcovství, například expozice v někdejší synagoze nebo Muzeum příhraničí v areálu bývalé textilní manufaktury.

Muzea plná textilu a historie

Na náměstí kousek od radnice stojí brána staré přádelny, která v roce 1853 představovala největší průmyslový závod celého Plzeňska. V opravené budově sídlí Muzeum příhraničí, které vás seznámí s historií příhraničního regionu od pravěku až po současnost. Jen pár kroků odtud stojí synagoga; město v ní zřídilo informační centrum a muzeum, věnované historii textilní výroby. Mezi nejzajímavější exponáty patří originální raznice na modrotisk z 19. století či výšivky a krajky z továrny bratří Tšídů.
 

U Kdyně objevíte klobouk kardinála Cesariniho

Západně od Kdyně na návrší zvaném Kolébka při cestě z Kouta na Šumavě k Mrákovu stojí zajímavý výletní altán, jehož střecha připomíná kardinálský klobouk. Právě v těchto místech prý ztratil svůj klobouk kardinál Giuliano Cesarini, když podobně jako mnozí další prchal po prohrané bitvě u Domažlic roku 1431 do Německa. Kardinála nechali husité běžet, zato jeho ztracený klobouk přivezli jako vzácnou trofej do Prahy a spolu s ukořistěnými křižáckými prapory byl prý vystaven v Týnském chrámu.
 

Kdyně: aquapark, středověké hrady i letní koupaliště

Máloco na cestách potěší tak jako dobrý aquapark, takže rozhodně navštivte kdyňské Centrum vodní zábavy s wellness centrem. V okolí města objevíte několik pěkných hradů, například romantickou zříceninu hradu Nový Herštejnanebo hrad Rýzmberkrozhlednou a hradní hospůdkou. Další rozhlednu s vynikajícím kruhovým výhledem objevíte východně od Kdyně na Korábu (773 m), druhém nejvyšším vrchol Korábské vrchoviny. Na jeho úbočí leží přírodní koupaliště Hájovna s vodní skluzavkou a několika hřišti.

Aktuality z města

8. srpen 2021 9:00

10 tipů k poznávání Chodska

Kdyně
Plzeňský kraj ukrývá zcela ojedinělou národopisnou oblast v celých Čechách – Chodsko. Při posvíceních a poutích se v každé rodině pečou vyhlášené chodské koláče. Přežívá i specifická chodská muzika s charakteristickými dudy nebo blanozvučným fanfrnochem. Zachovala se také tradice pestrých barevných krojů a lidé mluví chodským nářečím. Všechny tyto tradice připomínají mnohé slavnosti a poutě jako domažlické Chodské slavnosti. Dodnes je v kraji tradice výroby keramiky, krajkářství nebo paličkování. Chodsko přímo vybízí k objevování ať již na kole, pěšky nebo přes gastronomii.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Autokemp Hájovna u Kdyně

Autokemp Hájovna u Kdyně

Kdyně, Plzeňsko a Český les