Přeštice
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Přeštice

Dominantu Přeštic, města v rovinách u řeky Úhlavy mezi Plzní a Klatovami, nepřehlédnete: mohutný barokní poutní chrám se dvěma vysokými věžemi svítí do daleka i díky výrazným barvám fasády. Mají tu zajímavé muzeum, tradiční chov šlechtěných prasat připomíná kuriózní sousoší čuníků.

Přeštice: mohutný kostel a zajímavé muzeum

Do Přeštic po staletí přicházeli poutníci pro přímluvu k zázračnému mariánskému obrazu. Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie vznikl v polovině 18. století podle plánů K. I. Dienzenhofera, více než 50 m vysoké věže však byly dostavěny až v roce 1995. Přímo pod kostelním návrším stojí místní muzeum – Dům historie Přešticka. Představí se vám tu zdejší tradiční řemesla, prohlédnete si kupecký a řeznický krámek a těšit se můžete i na pravidelně obměňované expozice i výstavy výtvarného umění.
 

Příběh velkého mecenáše

Pamětní deska na domku pod kostelem vám připomene, že právě tady se narodil architekt a mecenáš umění Josef Hlávka (1831–1908), který se zároveň stal prvním prezidentem České akademie věd a umění. Architekt, autor vídeňské Dvorní opery nebo Zemské porodnice v Kateřinské ulici v Praze postavil desítky dalších budov po celé Evropě a své jmění využíval k podpoře umělců, vědců a nadaných studentů. Josef Hlávka je pochován v Přešticích, v rodinné novogotické hrobce.
 

Od prasátek přes koně a rodeo až na hrad a zámek

V Přešticích objevíte jediný evropský pomník, věnovaný čuníkům: stojí před budovou zemědělského podniku, kde bylo přeštické černostrakaté plemeno vyšlechtěno, u hlavní silnice nad kostelem. Severozápadně od Přeštic objevíte obec Dnešice a u ní westernový areál Halter Valley, pozornost si zaslouží i dvě šlechtická sídla: zřícenina středověkého hradu Roupov a renesanční zámek Červené Poříčí, který byl dlouho nepřístupný a veřejnosti se otevřel po desítkách let.

Turistická informační centra


Akce

5.7.
4.9.
Autíčka Jiřího Beneše

Autíčka Jiřího Beneše

Přeštice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion U Franty

Penzion U Franty

Přeštice, Plzeňský kraj
Penzion U jezu

Penzion U jezu

Přeštice, Plzeňský kraj
Hotel Sport Přeštice

Hotel Sport Přeštice

Přeštice, Plzeňský kraj