Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Roupov
Památky

Zřícenina hradu Roupov

Zřícenina gotického hradu vypínající se nad stejnojmennou obcí asi 10 kilometrů po silnici jihozápadně od Přeštic. Dominantou rozsáhlého torza hradu je osmiboký komín hradní kuchyně z konce 16. století.
Hrad založil ve 13. století Držek z Roupova. V letech 1380 – 1393 byl hrad zcela přestavěn královskou dvorní hutí pro Něpra z Roupova, významného úředníka své doby. Další vlastník, Jan Netolický, zde vybudoval na samém konci 16. století monumentální kuchyni, interiéry vyzdobil přepychovými kamny a částečně Roupov také renesančně přestavěl. Za třicetileté války hrad hodně utrpěl. V roce 1704, po necelých sto letech v rukou pánů z Klenové byl hrad prodán Janovi Jiřímu z Haubenu, který Roupov spojil s Červeným Poříčím. Nový majitel však zahynul roku 1716 jako císařský generál v boji proti Turkům, hrad začal chátrat a byl používán jako levný zdroj stavebního materiálu.

Jako zbytkový statek odkoupil po pozemkové reformě hrad s okolím vyslanec české republiky v Rusku. O jeho vztahu k hradu svědčí i to, že za hospodářské krize nechal nezaměstnanými vyčistit polozavalený hradní příkop. V jeho rodě zůstal hrad dokonce i po celou dobu komunistické vlády.

Z hradu se dodnes zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a válcová obranná věž. Mimořádnou zajímavostí je již zmíněná hradní kuchyně se štíhlým osmibokým komínem, který je charakteristickou dominantou zříceniny hradu Roupov.

Areál hradu, nacházející se ve východní části obce, je v soukromých rukách, a proto je přístupný pouze příležitostně. Majitel bydlí v domě hned u hradu a po domluvě vstup zpravidla umožní. Přístup ke zřícenině je po značené cestě z podhradní vsi.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U Franty

Penzion U Franty

Přeštice, Plzeňsko a Český les
Penzion U jezu

Penzion U jezu

Přeštice, Plzeňsko a Český les
Městský minipivovar U Přeška v Přešticích

Městský minipivovar U Přeška v Přešticích

Přeštice, Plzeňsko a Český les