Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Ambrože ve Vícově
Památky

Kostel sv. Ambrože ve Vícově

Původně románský kostelík ukrytý v lese ve Vícově u Přeštic se může chlubit několika perličkami. Patří k nejstarším kostelům v západních Čechách, jako jediný v republice je zasvěcen svatému Ambroži a ukrývá vzácné gotické nástěnné malby z 16. století.
Vícov, odlehlá samota s kostelem sv. Ambrože a myslivnou, býval vesnicí, kterou nejprve zpustošily husitské války a zanikla zřejmě během třicetileté války.

Kostel sv. Ambrože ve Vícově se řadí k nejstarším památkám v okolí Přeštic. Byl postaven v románském slohu kolem roku 1250. Do dnešních dnů se z této doby zachovaly věž a západní stěna lodi. Raně gotická přestavba proběhla kolem roku 1300, byla zvýšena loď a původní románský štít. V husitských bouřích byly kostel se vsí vypáleny. Kostel byl znovu postaven a z této doby je klenba presbytáře. Poslední úpravy jsou z 18. století, kdy byla přistavena jižní předsíň. Byla pořízena mansardová střecha věže, připojeny opěry k presbytáři, upravena okna v lodi, novotou zazářil portál. V interiéru jsou cenné pozdně gotické nástěnné malby, které zobrazují výjevy ze života sv. Ambrože. Zařízení kostela je barokní.

Opravy kostela začaly v roce 2002 a pokračují dodnes. Stavba spojuje románský sloh (věž, kterou ještě pokrývají dřevěné šindele) s gotickým. Ke kostelu dojdete po červené značce. Okolo kostela býval hřbitov, který zanikl stejně jako ves, a tři dochované náhrobky jsou dnes umístěny na fasádě z roku 2010.

Ubytování a restaurace v okolí

Café Restaurant Crossroad v Přešticích

Café Restaurant Crossroad v Přešticích

Přeštice, Plzeňský kraj
Hotel Sport Přeštice

Hotel Sport Přeštice

Přeštice, Plzeňský kraj
Penzion U jezu

Penzion U jezu

Přeštice, Plzeňský kraj