Stod

Stod je společně s Horšovským Týnem, Staňkovem či Holýšovem jedním z řady měst a městeček mezi Domažlicemi a Plzní. První historická zmínka pochází z roku 1235, kdy jej král Václav I. věnoval nedalekému klášteru premonstrátek v Chotěšově. Ten mimochodem patří k nejzajímavějším místům v okolí.

Co musíte vidět ve Stodě

Stod se rozkládá na obou březích řeky Radbuzy. Na jednom stojí empírový kostel sv. Máří Magdalény a šestiboká barokní špitální kaple sv. Jana Nepomuckého, využívaná pro nejrůznější kulturní akce, na druhém se pak rozkládá náměstí. Nejcennější památkou je budova Staré pošty na nábřeží, přízemní stavba se třemi štíty. Vznikla v roce 1747 a pamětní deska na fasádě připomíná, že v ní roku 1799 přenocoval ruský generál A. V. Suvorov.
 

Vrabina a Křížový vrch

Mezi městy Dobřany, Stod a Chotešov se nachází poutní místo Křížový vrch, až do 18. století nazývaný Vrabina. Kdysi tu stával barokní kostel, postavený údajně podle vzoru pražského kostela na Karlově. Když Josef II. zrušil přes 700 klášterů, patřil mezi ně i ten v Chotěšově a společně s ním byl zbořen i kostel na Křížovém vrchu. Nový kostel byl vysvěcen roku 1862, věž po rekonstrukci slouží jako rozhledna s hezkým výhledem na vrcholky Českého lesa, na Chotěšov s klášterem a město Stod.
 

Romantika, western i koupání

Film Žert, seriál Dobrodružství kriminalistiky nebo romantický film Andělská tvář, ty všechny se natáčely v interiérech impozantního barokního kláštera v Chotěšově. Zatopený lom u Hradce slouží jako příjemné přírodní koupaliště, v Dnešicích můžete navštívit westernové městečko Halter Valley a přenést se rovnou na Divoký západ. Okolím města vás provede naučná stezka Stodsko, jednou ze zastávek je barokní hospodářský dvůr chotěšovského kláštera Gigant z poloviny 16. století.
Celý popis

Aktuality z města

Pod křídly baroka se o víkendu ocitnete ve Dvoře Gigant v Záluží
26. červenec 2019 14:00

Pod křídly baroka se o víkendu ocitnete ve Dvoře Gigant v Záluží

Stod
Přijďte si vychutnat atmosféru barokní každodennosti na dobovém hospodářském dvoře za přítomnosti vznešených dam a pasováním na myslivce a lovce zvěře s pravou barokní hostinou. Pod křídla baroka vás vezme Dvůr Gigant v Záluží už v sobotu 27. července od 14 hodin.

Aktivity

Rozhledna Křížový vrch u Stodu

Rozhledna Křížový vrch u Stodu

Stod, Plzeňsko a Český les
Naučná stezka Stodsko

Naučná stezka Stodsko

Stod, Plzeňsko a Český les
Poutní místo Křížový vrch u Stodu

Poutní místo Křížový vrch u Stodu

Stod, Plzeňsko a Český les