Kelč

Kelč leží v malebné záhorské pahorkatině na rozhraní Hané a Valašska. Podle města dostala název i Kelčská pahorkatina a také nejvyšší hora Hostýnských vrchů Kelčský Javorník s nadmořskou výškou 864 metrů. K rozhledně na jeho vrcholu z Kelče vedou značené trasy.

Kelč: rodné město bratří Křičků

Z historických památek vás na první pohled zaujme renesanční zámek; prohlédnout si jej ale můžete jen zvenčí, sídlí v něm odborné učiliště a praktická škola. Severně od náměstí stojí barokní kostel sv. Kateřiny, jihovýchodně od centra pak najdete barokní kostel sv. Petra a Pavla s empírovým interiérem. Naproti stojí rodný dům bratří Křičků, básníka a hudebního skladatele, s malou stálou expozicí. Prohlédnout si můžete i Muzeum dýmkařství.
 

Dýmky z Kelče

Když v Kelči zaslechnete slova rybí ocas, kozí brada, kozí míšek či baňačka, řeč bude patrně o zdejších dýmkách, jejichž výroba město proslavila od druhé poloviny 19. století do první světové války. Vyvážely se do všech koutů českých zemí, ale také do Rakouska, Polska, Uher a dokonce až do Ameriky; říká se, že jedna z dodávek údajně ztroskotala na slavné lodi Titanic. V Muzeu dýmkařství, které připomíná zašlou slávu dávného řemesla, si prohlédnete původní dílnu a všechny potřebné nástroje.
 

Rozhledna, kopce a sluneční hodiny

K výletům do okolí Kelče láká pověstná krása Valašska a Hostýnských vrchů. Vypravit se můžete k rozhledně na Kelčském Javorníku a na nedaleký vrch Hostýn s mariánskou poutní bazilikou. Oblíbeným cílem výletů bývá také Valašské Meziříčí nebo Hranice a lázně Teplice nad Bečvou, v nedaleké Skaličce můžete navštívit Muzeum námořníka Tomáše Vítka. Milovníci kuriozit by měli prozkoumat sousední vesnici Rouské s řadou slunečních hodin; v přepočtu na počet obyvatel jich patrně víc nemá žádná jiná obec v Česku.

Aktivity

Zámek Kelč

V městečku Kelč na rozhraní Hané a Valašska, nedaleko Hranic, stojí převážně renesanční zámek. Za 30leté války byl dobyt a barokně upraven, avšak tyto úpravy nenarušily celkový renesanční ráz objektu. V současnosti slouží zámek pro potřeby odborného učiliště.
Kelč, Zlínský kraj

Kostel sv. Kateřiny Kelč

Jednolodní orientovaný kostel s polygonálně zakončeným kněžištěm a zvonicí v západním průčelí je situovaný v blízkosti náměstí. Dnešní stavba je dílem barokních a pozdějších přestaveb původního středověkého kostela.
Kelč, Zlínský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Kelči

Jihovýchodně od centra obce Kelč naleznete barokní kostel sv. Petra a Pavla s empírovým interiérem. Součástí areálu je také barokní sousoší Kalvárie a ohradní zeď s výklenkovými kapličkami křížové cesty.
Kelč, Zlínský kraj

Muzeum bratří Křičků v Kelči

V rodném domě bratří Křičků je k vidění stálá expozice věnovaná rodině Křičků (hudební skladatel Jaroslav Křička, básník Petr Křička a spisovatelka Pavla Křičková).
Kelč, Zlínský kraj

Muzeum dýmkařství v Kelči

Kelč na Vsetínsku proslula výrobou dřevěných fajek. Zašlou slávu městečka připomíná expozice nazvaná Po stopách kelečského dýmkařství.
Kelč, Zlínský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Kroměříži kolem zámku a zahrad s malířem Maxem Švabinským

Olejomalby, perokresby, litografie, mozaiky, akvarely, lepty, pastely i dřevoryty: záběr technik malíře Maxe Švabinského byl neobyčejně široký, podobně jako jeho umělecký rejstřík. V něm najdete krajinomalby i zátiší, portréty, ilustrace, erotické náměty, plakáty i drobné exlibris, návrhy vitráží, gobelínů, poštovních známek i bankovek.
Procházka za dílem Maxe Švabinského, Cesty poznání

Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.
Velké Karlovice, Cesty poznání

Běžecká trasa Kocanda

Jestli se chcete dostat ze Zlína někam jinam než do Vizovic a Otrokovic, musíte do kopce. Ale když už na něm budete, čeká vás to, co na Kocandě, les, příroda, výhledy a klid, to vše v těsné blízkosti třeba sídliště. Na části trasy je instalována naučná stezka o lese a lesnických činnostech.
Kocanda, Zlín, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Štákovky

Užijete si výhledy na Zlín a jeho typické baťovské domky na pozadí továrního areálu, zanoříte se do přírody v klasickém zlínském stylu – do kopce, a vynoříte se na pasekách se zachovalými staveními z dob, kdy ještě místo města byly akorát trnkové sady. Část trasy vede po Cyrilometodějské stezce, projektu ve stopách od slovanského dědictví k modernímu evropanství, k hodnotám v této době tak důležitým – porozumění, kulturnímu vstřícnému dialogu a jednotě kontinentu.
běžecká trasa ve Zlíně, Cesty pro zdraví