Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Kelč
Památky

Zámek Kelč

V městečku Kelč na rozhraní Hané a Valašska, nedaleko Hranic, stojí převážně renesanční zámek. Za 30leté války byl dobyt a barokně upraven, avšak tyto úpravy nenarušily celkový renesanční ráz objektu. V současnosti slouží zámek pro potřeby odborného učiliště.
Původně tvrz, přestavěná na zámek, byla založena zřejmě ve 2. polovině 15. století. Sloužila jako správní centrum kelečského panství, jenž odkoupil v roce 1126 biskup Jindřich Zdík od Oty Černého II. Pro olomoucké biskupství. Během času zde pobýval například biskup Bruno ze Schauenburku, roku 1424 podlehla tvrz (i s městem) útoku Táboritů, kteří Kelč vypálili.
 
Tvrz byla přesto obnovena Janem a Benešem z Heršic, když padl jejich hrad Šaumburk. V 80. letech 16. století bylo sídlo přestavěno na renesanční zámek. Ten si nechal vystavět biskup Jan Pavlovský. Tento biskup je jednou z nejvýznamnějších osobností moravských dějin – rázně podporoval prosazování katolického náboženství na Moravě, ovládané převážně protestantskou šlechtou. Proto se často dostával do sporu nejen s místními šlechtici. Stavba nákladného zámku byla například jednou z příčin selské vzpoury v roce 1589, která byla potlačena silou. Jan Pavlovský byl však velmi schopným politikem a diplomatem. Císař Rudolf II. ho nechával například vést diplomatické styky monarchie s Polskem.
 
Slibný rozkvět města ukončila až třicetiletá válka. V roce 1621 byla Kelč několikrát vypleněna a vypálena nekatolickými poddanými ze sousedních panství – pro sousední protestantská valašská panství bylo katolické město trnem v oku, a tak bylo několikrát vypleněno. Po biskupově smrti byl zámek doplněn o opevnění. Toto opevnění se dobře osvědčilo v roce 1647 při útoku švédského oddílu, který se zámek pokusil dvakrát neúspěšně dobýt. Měšťané utekli do zámku, kde se ubránili.
 

Zámek po švédských válkách

Po švédských válkách zámek obnovil biskup Karel z Lichtenštejna a Kastelkorna, o jehož stavební činnosti svědčí erb nad hlavním zámeckým vchodem. Tyto úpravy, ač barokní, nenarušily celkový renesanční ráz zámku. Dne 17. 6. 1742 zámek vyhořel i s osmi přilehlými domy. Od té doby byl neobydlen a pustl. Za 1. světové války byli do zámku nastěhováni haličtí židé a měli tam i svoji školu.
 
Oprav se zámek dočkal teprve po roce 1928, kdy jej zakoupila Česká zemská péče o mládež, která v něm zřídila ústav pro děti duševně úchylné s pomocnou školou. V roce 1956 byl ústav přeměněn na zvláštní internátní učňovskou školu. V současné době budova slouží jako internát a učiliště a je veřejnosti nepřístupná.

Vůně zámeckého adventu

Čtyři adventní soboty – čtyři výtvarné dílny, v nichž si vyrobíte vlastní vánoční dekorace a nahlédnete do historie vánočních zvyků.
Lešná, Zlínský kraj

Vánoce na zámku Lešná u Valašského Meziříčí

Vyrazte o adventu do zámku Lešná u Valašského Meziříčí a nechte se unést krásou historických interiérů rozzářených krásou tisíců ručně vyráběných baněk a vánočních dekorací.
Lešná, Zlínský kraj

Vůně zámeckého adventu

Čtyři adventní soboty – čtyři výtvarné dílny, v nichž si vyrobíte vlastní vánoční dekorace a nahlédnete do historie vánočních zvyků.
Lešná, Zlínský kraj

Vůně zámeckého adventu

Čtyři adventní soboty – čtyři výtvarné dílny, v nichž si vyrobíte vlastní vánoční dekorace a nahlédnete do historie vánočních zvyků.
Lešná, Zlínský kraj

Muzeum bratří Křičků v Kelči

V rodném domě bratří Křičků je k vidění stálá expozice věnovaná rodině Křičků (hudební skladatel Jaroslav Křička, básník Petr Křička a spisovatelka Pavla Křičková).
Kelč, Zlínský kraj

Muzeum dýmkařství v Kelči

Kelč na Vsetínsku proslula výrobou dřevěných fajek. Zašlou slávu městečka připomíná expozice nazvaná Po stopách kelečského dýmkařství.
Kelč, Zlínský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Kelči

Jihovýchodně od centra obce Kelč naleznete barokní kostel sv. Petra a Pavla s empírovým interiérem. Součástí areálu je také barokní sousoší Kalvárie a ohradní zeď s výklenkovými kapličkami křížové cesty.
Kelč, Zlínský kraj

Kostel sv. Kateřiny Kelč

Jednolodní orientovaný kostel s polygonálně zakončeným kněžištěm a zvonicí v západním průčelí je situovaný v blízkosti náměstí. Dnešní stavba je dílem barokních a pozdějších přestaveb původního středověkého kostela.
Kelč, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Hotel Abácie & Wellness ve Valašském Meziříčí

Hotel Abácie je komfortní rodinný hotel, který nabízí pohostinnost, relaxaci a sportovní vyžití na vysoké úrovni, kde se hostům věnuje příjemný personál s osobním přístupem ke každému individuálnímu přání a požadavku klienta.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Hotel Apollo Valašské Meziříčí

Hotel Apollo ve Valašském Meziříčí je umístněn v klidné části města pouhých pět minut od centrálního náměstí. Kromě ubytování nabízí hotel také příjemné posezení v hotelové kavárně.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Kavárna Zašívárna ve Valašském Meziříčí

Ochutnejte lahodnou kávu z pražírny Mamacoffee, vynikající zákusky, pralinky a jiné dobroty.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj