Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Z Kopřivnice do Štramberka s dětmi

Z Kopřivnice do Štramberka s dětmi

Je celkem jedno, jestli vyrážíte na druhý konec světa, nebo plánujete víkend za humny. Jede-li celá rodina, narazíte na neshody: tátu nebaví památky, maminka nemá náladu na motokros a děti se, přiznejme si to, stejně nejvíc těší na stánky s občerstvením. Dobrá zpráva je, že existují místa, kde se takovým sporům vyhnete!
muzeum tatraNa severní Moravě, pár desítek kilometrů od Ostravy, leží městečko Kopřivnice, doslova ráj pro všechny milovníky aut, motorů a veteránů! Jestliže k nim patříte, určitě znáte zdejší legendární automobilku Tatru a nejspíš také rozsáhlé muzeum, které je jí tu věnováno. Kluci, pětiletí i padesátiletí, budou při procházce mezi starými automobily, náklaďáky, motory i podvozky jako u vytržení. A co teprve až se jim nad hlavami vznese akrobatický dvouplošník Tatra 131, nebo na ně v sekci Šokující technika „vykouknou“ roztodivné vynálezy jako třeba prototyp motorových saní či osmnáctiválcový tankový motor?! Výstava dokumentuje vývoj Tatrovky od jejího zrodu, a tak kromě „závoďáků“ z počátku 20. století a nákladních vozidel, s nimiž se první čeští odvážlivci vydali do světa, uvidíte také opravdové veterány – třeba "Kočár bez koní" z roku 1897, první automobil v tehdejším Rakousku-Uhersku.

fojtstvíMaminky a milé dcery, jestli vás předchozí odstavec od výletu do Kopřivnice spíše odradil, dovolte nám upozornit, že zatímco mužská část vašeho příbuzenstva bude obdivovat Tatrovku, pro vás má zdejší Regionální muzeum přichystány další samostatné expozice. Navštivte půvabnou Šustalovu vilu s Továrnou na hliněné zboží, nebo se vydejte do Muzea Fojtství, kde se dozvíte spoustu zajímavostí z historie Kopřivnice. A až se muži nabaží strojů, pokračujte spolu do blízkého Štramberka.
 

Ve Štramberku na Trúbu i do akvária

ŠtramberkMěstečko je jako malované, s valašskými roubenými chalupami tvořícími památkovou rezervaci, "Zlatou uličkou" vinoucí se od někdejšího hradu, kostely, kašnami a pozůstatkem někdejšího opevnění. Štramberku dominuje gotická věž Trúba, která je dnes prakticky jediným pozůstatkem někdejšího hradu ze 13. století. Je čtyřicet metrů vysoká, v průměru má kolem deseti metrů a když na ni vylezete, rozprostře se před vámi panorama okolní Štramberské vrchoviny. Ve městě můžete zajít do Muzea loutek ze sbírek Milana Knížáka, které se nachází v místě bývalého Muzea starých tisků a lidové keramiky, na Náměstí č.p. 40. K vidění je zde na 450 loutek z konce19. století.

Neméně zajímavá je expozice malíře Zdeňka Buriana, kde vás bude čekat dobrodružná cesta do pravěku na obrazech života pravěkého osídlení od světoznámého malíře. Za skutečnými zvířaty se můžete vypravit do Štramberského akvária, kde si prohlédnete stovky tropických ryb, různé druhy hadů, ještěrů i drápkaté opičky.