Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Zábavný výlet pro děti: se zbojníkem Ondrášem za bludnými balvany, zázračnou vodou a medovými dobrotami

Zábavný výlet pro děti: se zbojníkem Ondrášem za bludnými balvany, zázračnou vodou a medovými dobrotami

Na řadě míst Beskyd narazíte na stopy slavného beskydského zbojníka Ondráše. S Kudy z nudy se vypravte na zámek ve Frýdku-Místku, kde prý Ondráš kdysi schoval zbojnický poklad. Cesta vás dovede také do nejvoňavějšího místa široko daleko, na rozhlednu a kolem přehrady do aquaparku.
Uprostřed Frýdku-Místku nad řekou Ostravicí stával už ve 14. století hrad, který se během staletí proměnil v zámek. Dřív bránil město na hranici mezi Moravou a Slezskem, dnes si tu s dětmi prohlédnete Muzeum Beskyd se zajímavou expozicí Beskydy – příroda a lidé. Díky interaktivním prvkům můžete rozeznávat například zvuky zvířat a také se dozvíte spoustu zajímavých informací z frýdeckomístecké a beskydské historie, etnografie, geologie, botaniky a dalších oborů, které dohromady utvářejí celkovou mozaiku Beskyd.
 

Zázračná voda a bludné balvany

Kolem barokní baziliky Navštívení Panny Marie nazývané slezské Lurdy pak zamíříte po Lískovecké ulici k návštěvnickému centru Marlenka. Tam se můžete podívat, jak se vyrábí medové dorty, medové kuličky a další sladkosti značky Marlenka. Když si předem zarezervujete termín, můžete rovnou vyrazit na komentovanou prohlídku, spojenou s ochutnávkou.

U Marlenky pak odbočíte doprava a dojdete až ke kapličce v Hájku. Místo dostalo jméno podle bývalého arcivévodského lesa; ke zdejší studánce si poutníci od baziliky Navštívení Panny Marie chodívali pro „zázračnou“ vodu. Někdo se jen napil, jiní se ve svaté vodě omyli anebo si ji dokonce nabírali do lahviček a nesli domů jako dárek z pouti. Pohádkovou „živou vodu“ si můžete nabrat i vy a nechat děti vyzkoušet, jestli opravdu funguje.


 

Zastávka v arboretu

Do města se pak vrátíte přes Frýdecký les s volně přístupnou naučnou stezkou. Cestou tu a tam narazíte na bludné balvany, které do střední Evropy přinesl před mnoha tisíci lety ledovec. Poslední zastávkou pak bude arboretum nad areálem nemocnice, plné zajímavých a nevšedních stromů, keřů a rostlin, jezírek a lávek. Bez obav se sem můžete vydat s kočárky, arboretum je převážně bezbariérové.


 

Další tipy pro rodiny s dětmi, kam zamířit ve Frýdku-Místku

  • Společně s návštěvou zámku si na pokladně vyzvedněte i hrací kartu a vydejte se na dva kilometry dlouhou trasu, na které je potřeba vyřešit 15 úkolů. Hledačka nazvaná Okolo frýdeckého zámku cestička vede do zámeckých parků, kde si děti užijí spoustu zábavy a dozví spoustu nových informací.
  • Z centra Frýdku-Místku to k přehradě Olešná není právě blízko, ale právě tam může váš program pokračovat. Najdete tu nejenom aquapark, ale také několik sportovišť, cyklostezku a multifunkční hřiště. Pro děti jsou připraveny různé průlezky, houpačky, žebříky, lanové sítě, rotační kláda nebo hrazdy různých výšek. Naleznete zde také pískoviště s balančním prvkem a stínící plachtou ve tvaru rybářské sítě.
  • A kdo byl zbojník Ondráš, který prý na zámku ve Frýdku-Místku schoval naloupený poklad? Ondráš žil v letech 1680–1715 a byl prvorozeným synem janovického fojta Ondřeje Fucimana a jeho ženy Doroty. Pocházel z nejbohatších selských rodů na frýdeckém panství, do školy chodil ve Frýdlantě nad Ostravicí a pak na gymnázium v Příboře, ale nakonec ho kvůli divokým kouskům vyloučili. S kamarádem Jurášem utekli do hor a na Lysé hoře založili zbojnickou družinu. Ondráš nakonec zemřel rukou kamaráda Juráše, který žárlil na jeho lásku k půvabné Dorotce. Ondrášovo tělo odvezli na frýdecký zámek, rozčtvrtili a pro výstrahu rozvěsili po celém frýdeckém panství. Juráš ale bývalého kamaráda dlouho nepřežil, už o rok později padl do léčky a byl odsouzen k trestu smrti.
  • Ilustrační snímek jsme tradičně svěřili tvůrci obrázků Bing.com a nabízíme vám výsledek. Podívejte se, jak „vidí“ náš výlet za Ondrášem umělá inteligence.