!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Deštná

Deštná se nachází v krajině lesů luk a rybníků na severní výspě Třeboňska, přibližně v polovině cesty mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Mají tu ojedinělé muzeum provazů, letecké muzeum a jen kousek odtud láká k návštěvě Červená Lhota, jeden z nejpohádkovějších zámků Česka.

Co musíte vidět v Deštné

Dominantou Deštné je kostel sv. Ottona, vystavěný v první polovině 13. století řádem německých rytířů, jediný kostel v Čechách, zasvěcený tomuto bramberskému biskupovi. U sinice směrem ke Kamenici nad Lipou stojí renesanční poutní kaple sv. Jana Křtitele, postavená nad svatojánským minerálním pramenem. V 17. století tu bývaly dokonce lázně, kde bylo možné deštěnskou vodu nejen pít, ale také se v ní koupat, později se tu stáčela známá jihočeská minerální voda Deštěnka.
 

Jediné provaznické muzeum v Česku

Dlouholetá tradice provaznictví v Deštné se datuje od druhé poloviny 18. století, kdy se do městečka přistěhoval ze Slezska rod Kliků. Poslední provazník z tohoto rodu Karel Klik zřídil v bývalé dílně svého domu provaznické muzeum, první a doposud jediné svého druhu v Česku. Kromě dobových provaznických strojů a nářadí se dozvíte, jak se zpracovávaly len a konopí, jak se zkoušela pevnost provazů a jak vypadalo provaznické řemeslo v době, kdy místo elektřiny poháněly stroje voda a pára.
 

Kolem Deštné na kole i pěšky

Některá města nemají žádné muzeum, nevelká Deštná má dokonce dvě. Tím druhým je Letecké muzeum, které vytvořili členové Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce na náměstí v bývalém kině. Modrá turistická značka vás dovede do obce Jižná a dál k Zámeckému rybníku, v němž na skále stojí romantický zámek Červená Lhota. V letních měsících se po rybníku můžete projet na lodičce, po jeho březích vede žlutě značená trasa.
 
Zobrazit více

Aktivity

Minerální voda Deštěnka

Minerální voda Deštěnka

Deštná, Jižní Čechy
Kostel sv. Ottona v Deštné

Kostel sv. Ottona v Deštné

Deštná, Jižní Čechy
Letecké muzeum v Deštné

Letecké muzeum v Deštné

Deštná, Jižní Čechy