ÚvodVýletyNa hrady a zámkyBílá paní na Jindřichově Hradci láká na výlet

Bílá paní na Jindřichově Hradci láká na výlet

Bílé paní patří k nejpověstnějším strašidlům, která se na českých hradech, zámcích a tvrzích objevují. V široké paletě hradních a zámeckých strašidel patří také mezi zjevení nejdůstojnější, která se zpravidla jen tiše objevují, projdou kolem vás a zase mizí.
Duch Bílé paní bývá spojován především s hradem a zámkem v Jindřichově Hradci, zjevuje se ale i v komnatách Třeboně, Českého Krumlova a Telče. Proslulý obraz dámy v bílém šatu, představující známou ochránkyni rodu Rožmberků a pánů z Hradce, si můžete prohlédnout na hradě Rožmberk. Legendy nejčastěji uvádějí, že představuje rožmberskou šlechtičnu Perchtu, provdanou za Jana z Lichtenštejna. Manželství bylo nešťastné od samého začátku a manžel nakonec Perchtu proklel. Bílá paní se začala na rožmberských sídlech zjevovat přibližně od Perchtiny smrti roku 1476 a po celá staletí pak zvěstovala členům svého rodu blížící se smrt, požár či přírůstek do rodiny.

Jeden z nejrozsáhlejších památkových komplexů v Česku nabízí tři prohlídkové trasy rozdělené podle stavebních etap. Během nich projdete reprezentační prostory renesančního křídla postaveného Adamem II. z Hradce, interiéry gotického paláce nebo apartmány 18. a 19. století. Chloubou zámku je skvěle dochovaná černá kuchyně.