Úvod > Co chcete dělat? > Rajhradské klášterní vinné sklepy
Gurmánská turistika

Rajhradské klášterní vinné sklepy

Výroba vína v Rajhradě navazuje na staleté tradice rajhradského benediktinského klaštera a jeho produkci klášterních vín. Klášter sám byl založen již v roce 1048 a jeden z vinných sklepů, vybudovaný v letech 1690 až 1692, slouží pro výrobu vín dodnes.
Spojení Rajhrad, benediktinští mniši a vinná réva bychom v historických pramenech poprvé našli v souvislosti s rokem 1222. Tehdy panovník Přemysl Otakar I.  i s manželkou Konstancií zdejšímu klášteru potvrdil desátek z vinic v Miroslavi. O zhruba sto let později už klášter disponoval vlastními vinohrady. Svatý Benedikt svým bratrům povolil heminu, což naší mluvou znamená zhruba sedmičku, vína denně. Hrozny na zdejších vinicích zrají a v klášterních sklepích se zpracovávají i dnes.

Klášterní vinné sklepy vznikly v roce 1692 na kopci nad klášterem, který stával na bažině. Benediktýni vysadili před více než 500 lety révu vinnou na dodnes zachované viniční trati. Název vinařství připomíná tradici vinných sklepů, mnichy ani mešní víno tu nehledejte. Výroba probíhá moderní cestou v nerezu, bílá vína v něm i zrají, pro červená vína tu mají staré a barrique sudy. Hrozny nakupují z partnerských vinic v katastru Rajhradu a Dolních Kounic. Vinařství se snaží o výsadbu vlastní vinice v Rajhradu na viniční trati Hájiska.

V areálu najdete vlastní vinotéku, v rozsáhlých sklepích nejen vína, ale i posezení s krbem. Ochutnávka vín v historických klášterních sklepích je jedinečným zážitkem. Není třeba zmiňovat, že vedle vín současné produkce skrývají rajhradské sklepy i vína archivní pro milovníky opravdu kvalitních vín. Můžete se těšit také na degustaci vín "přímo ze sudů", která se do běžné distribuce teprve chystají. Skupinky i jednotlivci se během degustace mohou také seznámit s místní výrobní technologií, která zahrnuje jak klasickou výrobu v dubových sudech, tak tu nejmodernější výrobu v nerezoých nádobách s řízeným kvašením.

Ve znaku vinařství, stejně jako ve znaku města Rajhradu, uvidíte klíč. Vážou se k němu různé legendy – první, že je to klíč od nebeské brány (kostel v klášteře je zasvěcen sv. Petrovi a Pavlovi), druhá legenda praví, že je to symbol horenského práva.

Provozovatel

Rajhradské klášterní vinné sklepy

Štefánikova 69
664 61 Rajhrad
Tel.:
+420 547 230 039
Email:
info@rajhradskekl...
WWW:
www.rajhradskekla...
GPS:
49,088903 16,603281
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Dům pro hosty v klášteře Rajhrad

Dům pro hosty v klášteře Rajhrad

Rajhrad, Jihomoravský kraj
Restaurace Like-it

Restaurace Like-it

Modřice, Jihomoravský kraj
Zámecký pivovar v Bratčicích

Zámecký pivovar v Bratčicích

Bratčice, Jihomoravský kraj