ÚvodČeská nejKulturníČeský znakový jazyk – jeden z nejstarších znakových jazyků na světě
Kulturní

Český znakový jazyk – jeden z nejstarších znakových jazyků na světě

Na celém světě existuje asi šest až sedm tisíc jazyků, a mezi ně musíme připočítat také několik stovek jazyků znakových. Jejich vývoj byl složitý, a v současné době většina zemí užívá svůj vlastní. Mezinárodní den znakových jazyků se slaví každý rok 23. září.
Zatímco Braillovo písmo je rozšířené po celém světě, mezinárodní znakový jazyk neexistuje. Znakové jazyky z celého světa sice mají společné rysy, které umožňují komunikaci alespoň na základní úrovni, ale národní znakový jazyk má každá země svůj. Navíc i znakové jazyky mají své dialekty a nářečí, jinak znakují starší lidé a jinak teenageři. Podobně jako mluvený jazyk se i znaková řeč vyvíjí, objevují se nové výrazy a starší zanikají.

Znakový jazyk je starší než jazyk mluvený, protože přirozené posunky provázely již naše pravěké předky. Nejstarší zmínky o znakových jazycích či prstové abecedě pocházejí ze starých klášterů, kde se tímto způsobem dorozumívaly řádové komunity, zavázané slibem trvalého mlčení. První zmínka o použití prstové abecedy pro neslyšící se objevuje ve spisech španělského mnicha Melchora de Yebra (1526–1586). V roce 1620 vyšla první kniha o vyučování neslyšících, v roce 1776 pak Abbé l´Epée (1712–1789), považovaný za Otce neslyšících, vydal první knihu o znacích a prstové abecedě společně s metodou vyučování neslyšících. Český znakový jazyk je nejbližší francouzskému. Ve Francii totiž vznikla první škola pro neslyšící, kde se učili vzdělavatelé z Čech a Německa. Záznam o první škole pro neslyšící u nás pochází z roku 1786, a patrně šlo o pátý ústav svého druhu na světě.

Znakový jazyk vyžaduje kromě dobré vizuální paměti i pohybové schopnosti, protože velkou roli hraje mimika, obličejové svaly a ruce. Kurzy znakového jazyka nabízejí kromě některých jazykových škol í i místní organizace České unie neslyšících a Svazu neslyšících a nedoslýchavých. Podle odborníků se základy znakového jazyka dají osvojit za dva roky, pokud ale student chce s jazykem pracovat třeba jako tlumočník, vyžaduje to minimálně pět let studia. Neslyšící mají jiný svět a jinou kulturu než slyšící, takže je nutné se s jejich komunitou sžít.

Ve znakovém jazyce vysílá Česká televize zpravodajství a některé vánoční pohádky.
Cestování bez bariér: nejlepší tipy ze všech regionů ČR Životní styl

Cestování bez bariér: nejlepší tipy ze všech regionů ČR

Nevíte, kam bezpečně na výlet? Vyberte si z tipů na výlety bez bariér z celé České republiky. Naše nabídka vás provede hrady, zámky, přírodními bezbariérovými stezkami, rozhlednami i zajímavými expozicemi bez bariér. Turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty doporučily krajské destinační společnosti.

Světový den Braillova písma

Světový den Braillova písma

Proč se slaví světový den Braillova písma právě 4. ledna? Ten den se v roce 1809 narodil Francouz Louis Braille (1809–1852), jeho vynálezce. Písmo pro nevidomé, které se čte pouze pomocí hmatu, se začalo používat již za jeho života.

Tipy na prohlídky pro neslyšící – hrady, zámky, muzea a zajímavé trasy Památky

Tipy na prohlídky pro neslyšící – hrady, zámky, muzea a zajímavé trasy

Ne všem byl dán do vínku dar řeči. Pro všechny rodinné příslušníky a kamarády, kteří žijí v tichém světě existují speciální prohlídky hradů a zámků, díky nimž si užijí výlet ještě více! Na zámku Lednice a Hluboká nad Vltavou se provádí ve znakové řeči, na ostatních památkách jsou pro neslyšící návštěvníky připraveny speciální průvodce v tabletech, které jsou k dispozici na pokladnách. Tvoří je videonahrávky ve znakovém jazyce – soubor krátkých filmů, který byl natáčen v konkrétním sále či pokoji, kudy se prohlídka ubírá. A kam se na takovou příjemnou prohlídku vydat? To vám poradí Kudy z nudy.

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná Příroda

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.

Den pro život bez lepku

Pravidelná akce – setkání celiaků, ochutnávky bezlepkových produktů,distribuce brožur,...
Turnov, Liberecký kraj

Den pro život bez lepku

Pravidelná akce – setkání celiaků, ochutnávky bezlepkových produktů, distribuce brožur,
Turnov, Liberecký kraj

Dny svaté Markéty

Komponovaný program věnovaný obilninám, jejich zpracování , chlebu, dozvíte se, že sláma není jen stelivo. Pro děti je připravena soutěž " Svatomarkétské hádání s Agátou".
Turnov, Liberecký kraj

Čarování s Nitkou na hradě Rotštejn

Čarování s Nitkou – výstava a ukázky prací zaměřené na řemesla spojená s výrobou a zdobením oděvů je připravena od 12.8. do 6.9. Pro děti je připravena stejnojmenná hra.
Turnov, Liberecký kraj

Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

I v letošním roce se bude odehrávat tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku. Vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a chutné občerstvení.
Turnov, Liberecký kraj

Řemeslnické a výtvarné dílny na Dlaskově statku

Každoročně ke konci září se koná Posvícení přede dveřmi – kulturní program, řemeslnické a výtvarné dílny. Připraveno bude i občerstvení a malý jarmark s ukázkami lidových řemesel Pojizeří.
Turnov, Liberecký kraj

Řemeslné soboty na Dlaskově statku

Dlaskův statek ožije každou prázdninovou sobotu řemeslem. Představeny budou různé řemeslné techniky, tradiční materiály i zvyky, které se váží k životu na selské usedlosti.
Turnov, Liberecký kraj

Řemeslné soboty na Dlaskově statku

Dlaskův statek ožije každou prázdninovou sobotu řemeslem. Představeny budou různé řemeslné techniky, tradiční materiály i zvyky, které se váží k životu na selské usedlosti.
Turnov, Liberecký kraj

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.
Turnov, Liberecký kraj

Klokočské průchody

Klokočské průchody představují strmé rozsedliny skalních bloků nad obcí Klokočí, kudy lze projít skalním masivem do Klokočského skalního města.
Klokočí, Liberecký kraj

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.
Klokočí, Liberecký kraj

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.
Turnov, Liberecký kraj

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně je malá a dobře utajená Kristova jeskyně v Klokočských skalách nedaleko Turnova. Zvědavým turistům je nepřístupná, obzvláště v zimním odbobí, kdy zde zimují netopýři.
Klokočí, Liberecký kraj

Studánka v Zeleném dole v Klokočských skalách

Studánka v Zeleném dole se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily.
Klokočí, Liberecký kraj

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.
Turnov, Liberecký kraj

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Božská usedlost

Božská usedlost v obci Loktuše, Mírová pod Kozákovem v části zvané PodKabelí v Českém ráji.
Mírová pod Kozákovem, Liberecký kraj

Vinný sklípek v Českém ráji

Jedinečný vinný sklípek v Českém ráji nabízející výborná přívlastková vína a domácí kuchyni. O
Mírová pod Kozákovem, Liberecký kraj

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Dolánky v romantickém údolí Jizery

Autocamp slouží především turistům, vodákům a rodinám s dětmi, kteří si pro své přenocování zvolili stan nebo karavan. Na široké travnaté ploše hned vedle šumícího jezu můžete trávit příjemné chvíle odpočinku i vodních radovánek.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Dolánky u Turnova v Českém ráji

Vodácký kemp i autokemp v Dolánkách u Turnova v srdci Českého ráje poskytuje ideální zázemí pro vaše výlety na koloběžkách, kolech, lodích či pro turistické pěší tůry.
Turnov, Liberecký kraj

Penzion Michelle – ubytování v Českém ráji

Chcete se ubytovat v Českém ráji? Penzion Michelle vám nabízí kvalitní ubytování ve dvou a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením až po pětilůžkový apartmán.
Turnov, Liberecký kraj

Penzion a hospůdka Křížky v Malé Skále

Nově otevřený rodinný Penzion a hospůdka Křížky v Malé Skále v Českém ráji nabízí ubytování v plně vybavených, rodinných apartmánech pro 4 až 6 osob a ve vícelůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.
Malá Skála, Liberecký kraj

Zámecká kavárna na Hrubém Rohozci

Zámecká kavárna svým návštěvníkům nabízí příjemné posezení na nádvoří, či uvnitř zámku, se širokým výběrem nápojů a drobného občerstvení. Dále nabízí zapůjčení piknikových dek a her do zámeckého parku.
Turnov, Liberecký kraj