Úvod > Co chcete dělat? > Kristova jeskyně v Klokočských skalách
Příroda

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně je malá a dobře utajená Kristova jeskyně v Klokočských skalách nedaleko Turnova. Zvědavým turistům je nepřístupná, obzvláště v zimním odbobí, kdy zde zimují netopýři.
Jeskyně či spíše skalní převis leží ve stejném údolí jako jeskyně Postojna mimo značené cesty. Na pohled běžný výklenek, maximálně 11 m široký a nejvýše 5,4 m hluboký, se zapsal do historie české archeologie unikátním nálezem zlaté mince Keltů. V roce 2001 ji zde našla školní výprava vedená arecheologem Petrem Jenčem. Jeskyně však není přístupná, lokalita je cenným biotopem netopýrů.

Keltská mince z drahého kovu mušlovitého tvaru pochází ze 2. století (datace ražby) a váží 7,517 g. Byla mince na lokalitě uschována či ztracena ve středověku, případně novověku, nebo vše spíše nasvědčuje kultovnímu významu místa v době laténské? Jisté je, že keltská mince z Kristovy jeskyně představuje první nález svého druhu ve skalní dutině na území České republiky.

Podle pověstí tu byl kdysi ukrytý poklad a dodnes se tu objevují duchové, kteří jej hlídají. Nejděsivější z nich má být kulhavý přízrak, kterému není vidět do tváře. Kdo jeho obličej spatří, ten prý do druhého dne zemře!

Jeskyně je veřejnosti nepřístupná a její návštěva je zapovězena zákonem č. 114/1992 Sb.

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný sklípek v Českém ráji

Vinný sklípek v Českém ráji

Mírová pod Kozákovem, Liberecký kraj
Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Liberecký kraj