Úvod > Česká nej > Architektonické > Pošta Praha – největší pošta v České republice
Architektonické

Pošta Praha – největší pošta v České republice

Největší poštou v České republice je Hlavní pošta v Jindřišské ulici v Praze na Novém Městě. Prostory této pošty pro věřejnost mají podobu velké kryté dvorany s několika desítkami přepážek, které fungují pro všechny druhy poštovních služeb.
Pražská hlavní pošta v Jindřišské ulici je největší poštou v ČR. Začala se stavět v letech 1871-74, měla několik pater a křídel, které se postupem času předělávaly, aby v roce 1922 dostala podobu, v jaké jí známe dnes. Nabízí širokou škálu poštovních služeb.

Mezi kuriozity pražské pošty patřila potrubní pošta. V Praze šlo zároveň o nejzachovalejší potrubní poštu na světě, která byla aktivně využívaná až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek. První trasa pražské potrubní pošty vznikla za Rakouska-Uherska roku 1887 a vedla z hlavní pošty v Jindřišské ulici na poštovní úřad na Malostranském náměstí. Později byla tato trasa prodloužena na Pražský hrad, její celková délka v té době měřila přes pět kilometrů. Systém sloužil hlavně k přepravě telegramů. Hlavní rozvoj potrubní pošty nastal mezi lety 1927 až 1932, kdy vznikaly další trasy a systém přepravoval přes 400 tisíc pouzder ročně.
Potrubní pošta letos slaví 122. výročí svého provozu

Potrubní pošta letos slaví 122. výročí svého provozu

Mnohý Pražan netuší, že se pod povrchem chodníků skrývá klenot, který nám ostatní metropole mohou jen závidět. Je jím potrubní pošta, která letos slaví 122 výročí svého veřejného provozu. V Praze jde zároveň o nejzachovalejší potrubní poštu na světě, která byla aktivně využívaná až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek.

Poštovní muzeum v Praze

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.

Poštovní muzeum v Praze – největší poštovní muzeum v České republice

Poštovní muzeum v Praze – největší poštovní muzeum v České republice

V pražském Vávrově domě se nachází největší poštovní muzeum v České republice. Jeho návštěva vám umožní poznat dějiny pošty, cestování, telegrafu, telefonu, dopravní techniky a uvede vás do světa poštovních známek.

Festival muzejních nocí 2023

Svátek muzeí a galerií, Festival Muzejních nocí, navazuje na Mezinárodní den muzeí, který připadá na 18. května. Nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru v desítkách muzeí, galerií a kulturních institucí po celé České republice.
Praha 1, Praha

Třešťské betlémy v Jindřišské věži

V pražské Jindřišské věži uvidíte opět jedinečnou výstavu betlémů z Třeště. Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů mohou návštěvníci obdivovat do 2. února 2023 v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v ČR.
Praha 1, Praha

Jak nastartovat kariéru v IT od nuly

Chceš do IT, ale nevíš, jaká specializace by ti sedla? Tápeš ve specializacích, které nabízíme? Přemýšlíš, že bys začal/a splácet školné až po kurzu a nástupu do práce? Registruj se na naši online info schůzku a získej odpovědi na veškeré otázky.
Praha 1, Praha

Základy programování

Zúčastni se bezplatného online workshopu, kde si se zkušenými mentory vyzkoušíš práci s technologiemi webových stránek skrze společné vytvoření jednoduché hry pro dva hráče, kterou si potom budeš moct dál rozvíjet a hrát s přáteli na svém počítači.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Budova Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze

Jde o rozsáhlou novorenesanční budovu vzniklou v letech 1871 – 1874 a následně rozšiřovanou. Roku 1998 byla vyhlášena národní kulturní památkou.
Praha 1, Praha

Jógovna – místo s příběhem

Jógovna je kreativním místem, kde se potkávají lidé, nápady a vize. Je místem různého přístupu osobitých lektorů a zároveň neotřelých nápadů převážně českých designerů a kreativců.
Praha 1, Praha

Fusion hotel – unikátní v centru Prahy

Budova na rohu Panské a Jindřišské ulice byla původně navržena architektem J. Gočárem pro banku. Dnes zde sídlí velmi netradiční hotel, vytvořený v uvolněném funky duchu – hotel Fusion v sobě spojuje nekonvenční design a uvolněnost.
Praha 1, Praha

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Triton restaurant – unikátní krápníková jeskyně v srdci Prahy

Restaurace v krápníkové jeskyni v srdci Prahy, přímo na Václavském náměstí, má pro každého připravený nezapomenutelný zážitek – jako byste se ocitli v jiném světě – genius loci prostoru z roku 1912, originalita původního secesního interiéru, tradice špičkové gastronomie, antický příběh.
Praha 1, Praha

Hotel Art Nouveau Palace v Praze

Art Nouveau Palace Hotel se nachází přímo v srdci historického centra Prahy. Budova z roku 1909 byla postavena ve stylu vídeňské secese. Hotel nabízí ubytování ve 124 elegantních pokojích s vysokými stropy a stylovým nábytkem, ideálních k odpočinku po náročném dni v ruchu pulzujícího velkoměsta.
Praha, Praha

Špejle – originální bistro v Praze

Ojedinělý koncept bistra má svůj původ ve španělských tapas barech, kde jsou nabízeny malé porce nejrůznějších pokrmů. Podnik Špejle však doplnil tuto ideu o typické české špejle, a tak vzniklo netradiční bistro přímo v centru hlavního města.
Praha 1, Praha

Kantýna

Co takhle pořádnou svačinu? Dejte si ji u nás, vemte si ji do kanceláře nebo třeba na výlet.
Praha, Praha