Úvod > Česká nej > Kulturní > Poštovní muzeum v Praze - největší poštovní muzeum v České republice
Kulturní

Poštovní muzeum v Praze – největší poštovní muzeum v České republice

V pražském Vávrově domě se nachází největší poštovní muzeum v České republice. Jeho návštěva vám umožní poznat dějiny pošty, cestování, telegrafu, telefonu, dopravní techniky a uvede vás do světa poštovních známek.
Muzeum zde bylo zřízeno v 80. letech 20. století a kromě historie poštovnictví se může chlubit největší sbírkou známek u nás. Prohlédnout si zde můžete nejen expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek. Ne vše je k vidění v Praze, určitě stojí za to navštívit i pobočku muzea ve Vyšším Brodě.
 
  • Poštovní muzeum vlastní unikátní osmdesátiblok prvních novinových známek světa
  • Najdete zde nejstarší poštovní schránku v českých zemích
  • V Poštovním muzeu Vyšší Brod jsou umístěny rekonstrukce poštovních úřadoven z 18. a 20. století. Nejnovější z nicj je úřadovna z období první Československé republiky
  • Sbírka vozů a kočárů v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě – s 26 hipomobilními dopravními prostředky je tato sbírka jedna z největších u nás.
 

Zajímavosti z Poštovního muzea aneb víte, že...?

  • první československá známka vyšla necelé dva měsíce po vzniku republiky? V roce 1918, po vzniku státu, se rychlému a kvalitnímu vyhotovení známky jako státního symbolu přikládala velká důležitost a nově ustavená poštovní správa pro ni hledala opravdu povolaného autora. Mistra Muchu o návrh požádala již 30. října 1918 s tím, že kvůli reprodukci výplatní známky, na které státu záleželo nejvíce, musel být vypracován do dvaceti čtyř hodin. Světově proslulý představitel secese předložil několik námětů, z nichž se jako nejméně konfliktní jevilo panorama Hradčan, sídla českých vládců, od středověku symbolicky spjatého s osudem národa.
  • brzdový kámen sloužil jako první dopravní značka? Brzdové kameny byly umísťovány před prudkým klesáním. V jejich horní části byl vytesán reliéf tzv. „šupky" – smykové kočárové brzdy, kterou s sebou formané a postilióni běžně vozili. Šlo o vykovaný kus železa se žlábkem, připevňovaný řetězem k zadnímu kolu vozu. Vůz pak jel z kopce smykem, což snižovalo jeho rychlost. V pobočce Poštovního muzea ve Vyšším Brodě se nachází pískovcová replika zhotovená podle originálu umístěného při silnici z Rožmberka do Vyššího Brodu na úbočí Šibeničního vrchu.
  • Poštovní muzeum bylo založeno jako první muzeum po vzniku československého státu? Stalo se tak výnosem ministerstva pošt a telegrafů z 18. prosince 1918, jímž byl vrchní poštovní oficiál Václav Dragoun pověřen „přípravnými pracemi k zařízení samostatného poštovního muzea". Shodou okolností k tomu došlo ve stejný den, kdy byly vydány první československé poštovní známky – dvě hodnoty proslulé výplatní emise Hradčany a dvě hodnoty emise novinové od světoznámého malíře Alfonse Muchy.
Poštovní muzeum v Praze

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Nejen pošťáci rádi zavítají do expozice Poštovního muzea umístěné ve Vyšším Brodě, kde můžete zhlédnout stálou expozici dějin poštovnictví na území Českého státu od r. 1526 do současnosti. Děti si užijí zábavu v herním sále plném interaktivních prvků, je pro ně připravena Letní poštovní detektivka.

Za největší sbírkou vozů a kočárů do Vyššího Brodu

Za největší sbírkou vozů a kočárů do Vyššího Brodu

"Vyšší Brod neláká jen vodáky či na prohlídku starobylého kláštera, ale také na ojedinělé Poštovní muzeum. Přímo v areálu kláštera je k vidění vše o poštovnictví. Rozsáhlá expozice dějin poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zahrnuje exponáty od roku 1526 do současnosti na ploše cca 1800 metrů čtverečních. Úspěšnou výstavu ""Pražský hrad v umění poštovní známky"" můžete vidět do 2. 10. 2011 v Zákaznickém centru Cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. Je zde také největší sbírka vozů a kočárů z 19. století v České republice. Jsou tu i historické poštovní stejnokroje, vývěsní štíty, pokladny, schránky, mapy, a také ukázky korespondence, starých psacích potřeb, telegrafních, dálnopisných a telefonních přístrojů. Na tradiční Svatobartolomějský trh se do Vyššího Brodu vydejte 20. srpna."

Výstava Má lásko, píšu ti…

V rámci tradičního připomínání významných výročí životních jubileí autorů poštovních cenin připravilo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou významné grafičce, ilustrátorce a malířce Marině Richterové, která letos oslavila 60. narozeniny.
Praha, Praha

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.
Praha 1, Praha

Ubu v nás!

Divadelní premiéra – veřejná prezentace celoroční práce studentů II. ročníku Budilovy divadelní školy inspirovaná tématem kultovní hry Alfreda Jarryho "Král Ubu".
Praha 1, Praha

Noc hotelů v Praze a dalších městech ČR 2023

Tak trochu jiná noc. Opusťte stereotyp všedních dnů a pohleďte na své město očima turistů. Užijte si noc i den tam, kde jste doma.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.
Praha 1, Praha

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".
Praha 1, Praha

Studio Citadela – klub, divadlo, kavárna

Studio Citadela je malé kulturní centrum v poklidném historickém středu Prahy. Centrum funguje už od roku 1996.
Praha 1, Praha

Kurzy kontaktní improvizace a párové akrobacie v Praze

Na lekcích se setkáte s kombinací jemných i náročnějších technik kontaktu a akrobacie, které jsou využívány tak, aby rozšiřovaly vědomí tanečníků (i netanečníků) a podporovaly rozvoj pohybových dovedností, vnímání a kreativity.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Votre Plaisir

Rodinná cukrárna a pekárna Votre plaisir nabízí širokou škálu tradičních francouzských dezertů, které si zamilujete na první pohled i ochutnání.
Praha, Praha

Manú Praga

Zkušený restauratér Emanuele Ridi otevřel další pražskou restauraci – Manú Praga – kousek Itálie v centru historické metropole. Své místo našel podnik v Revoluční ulici v prvorepublikovém paláci zbudovaném pro pojišťovnu Merkur v roce 1936.
Praha 1, Praha

Home Restaurant & Bar

Restaurace Home Restaurant & Bar je perfektní místo, kde si můžete užívat unikátní kombinaci moderní české a mezinárodní kuchyně v pohodlném prostředí přímo v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Cocina Rivero – škola vaření nejen středomořské kuchyně v centru Prahy

Učte se, tvořte a vychutnejte si autentické jídlo. Škola vaření Cocina Rivero je místo v centru Prahy, kde můžete hodit veškeré starosti za hlavu… Skvělá dostupnost a poloha nabízí ideální únik z každodenního ruchu velkoměsta.
Praha 1, Praha