!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zoo Olomouc oslaví 65 let své existence
Zoo Olomouc oslaví 65 let své existence
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Zoo Olomouc oslaví 65 let své existence

Vydáno 1. června 2021
Zoologická zahrada v Olomouci na Svatém Kopečku patří mezi naše nejkrásnější zoo. Letos uplyne celých 65 let od jejího založení. Pojďte s námi nahlédnout do její historie, poznejte chovatelské úspěchy a nahlédněte do současnosti i budoucnosti zdejšího safari.
zoo olomoucZoologická zahrada v Olomouci byla slavnostně otevřena 3. června 1956. Na jejím počátku byl zookoutek, zřízený v 50. letech 20. století v centru Olomouce. Zde byla k vidění především domácí zvířata a zástupci české i evropské fauny. Poté byla v letech 1952-56 vybudována zoo na Svatém Kopečku. V roce 1958 už byla v zahradě umístěna i exotická zvířata (např. opice, mývali, lamy, psi dingo, velbloudi, dikobrazi, papoušci a kočkovité šelmy), což zvýšilo její návštěvnost.

zoo olomoucV 60. letech byly budovány další výběhy a významné stavby – pavilon kočkovitých šelem, vivárium, výběhy jelenů, vlků i technické zázemí zahrady (dílny, garáže a sklady). V 70. letech se zoologická zahrada rozrostla téměř do dnešní podoby a v 90. letech bylo mnoho pavilonů moderně zrekonstruováno. Došlo také na stavbu obřího akvária.

V současnosti zoo chová více než 1 700 kusů zvířat ve 350 druzích a nabízí možnost prohlídky vzácných druhů v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. Navíc v zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.
 

Rarity a unikáty v Zoo Olomouc

zoo olomouc gepardiOlomoucká zoologická zahrada se pyšní řadou rarit. Například potemnělý pavilon netopýrů – osvětlen pouze hvězdnou oblohou a několika málo bodovými barevnými světly poskytuje zázemí zvířatům s noční aktivitou, především pak velmi vzácným kalonům zlatým. Od návštěvníků je odděluje pouze 120 cm vysoké sklo, ostatní prostor je zcela volný. Kaloni tak zde mohou prolétávat přímo nad hlavami návštěvníků.

Dobrodružný je také velký přírodní výběh makaků červenolících. Jde o jednu z nejatraktivnějších expozic doplněnou o dřevěnou lávku zavěšenou 7 m nad údolím. Výběhem lze projít nejdříve přes most a pak volně po stezce přímo mezi zvířaty. V zoo se nachází i velké mořské akvárium o objemu 42 000 l, kde žijí dva žraloci černoploutví, jeden žralok lagunový a přes sto různých korálových ryb.

zoo olomouc akváriumDalší zpestření olomoucké zoo představuje velký výběh gepardů s prosklenou vyhlídkou s posezením a velký přírodní výběh rysů, jejichž chov zde má dlouhou tradici. Přes výběh probíhá lávka pro návštěvníky, jež nabízí netradiční pohled na tato plachá zvířata. Velkým úspěchem zoo se stal chov levhartů mandžuských, kteří jsou jedněmi z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Jejich výběh se podobá jeskynnímu úkrytu.


Olomoucké safari

zoo olomouc vlciPočínaje rokem 2012 začala Zoo Olomouc s výstavbou rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. Koncept je postupně přebudovat celkem 17 původních výběhů do 5 rozlehlých areálů, jejichž celková výměra dosáhne přibližně 19 hektarů. Tyto areály budou svým pojetím koncipovány do tematických zoogeografických zón: Euroasie, Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida.

Zatím poslední realizovanou etapou se stalo v roce 2020 tzv. vlčí safari v expozici Severní Amerika. Celkový počet vlků v safari je v současné době osm. Jedná se pouze o samce. Zbylá část smečky setrvává ve svém původním výběhu. Zoo Olomouc již zprovoznila safari zaměřenou na region Euroasie (2013), dále pak africké safari (2015), kde pobíhají stáda velkých antilop a žirafy. Dalším krokem k dokonalému safari v Olomouci je v nejbližších letech vybudování a zpřístupnění expozic Austrálie. Zde bude žít například emu hnědý, klokan rudý nebo klokan parma.

Safari v Olomouci projedete pohodlně vláčkem. Ten brázdí všechny části safari zhruba v půlhodinových intervalech. Cena jízdenky je 50 Kč, jeho kapacita 25 míst. Do vláčku stejně jako do volných výběhů mají zákaz psi jakékoliv velikosti. Vláček vyjíždí od 9:00 s poslední jízdou v 16:45 od pavilonu Kalahari.
 

Víte, že… aneb rekordy a kuriozity olomoucké zoo

  • panda červenáPro děti je v celém areálu k dispozici množství prolézaček a atrakcí. Lákadlem pro nejmenší je i otevřený výběh s kozami, které mohou nakrmit potravou zakoupenou u vstupu.
  • Dominantu zoologické zahrady tvoří vyhlídková věž vysoká 32 metrů. Z horní vyhlídkové plošiny lze pozorovat zvířata v zoo, obdivovat baziliku Navštívení Panny Marie či sledovat panorama Olomouce a jeho okolí.
  • zoo olomouc kozorožciDo olomoucké zahrady se ve dnech 16.5.,17.5. a 19.5.2021 narodila mláďata vzácných a impozantních kozorožců kavkazských. Tento druh je na Kavkaze endemitem (nikde jinde na světě se nevyskytuje. Jejich stavy v přírodě se snižují následkem nelegálního lovu a odhadují se na 3000 jedinců.
  • Novinkou roku 2021 budou v Zoo Olomouc pandy červené. Jedná se o dva samce, kteří přijeli do Olomouce 18. května z Francie (Parc Zoologique et Château de la Bourbansais), kde se 9. června 2020 narodili.
  • zoo olomouc kočkodanKočkodani se radují z nového přírůstku: 5. 5. 2021 se do jejich tlupy narodil další potomek. Jedná se o nejrychleji běhající primáty na světě.
  • Vyzkoušet si práci v zoologické zahradě a dostat se ke zvířatům blíže můžete v rámci programu „Dopoledne ošetřovatelem“ nebo „Zoo zadním vrátky“.
  • Mořské akvárium má v Zoo Olomouc objem 42 000 l.
  • Některá přirozeně teplomilná zvířata v olomoucké zoo se bez obtíží přizpůsobila zimnímu počasí, například pštros, který se v zimě vesele prochází po vysokých závějích sněhu.
Vyhlídková věž v Zoo Olomouc na Svatém Kopečku

Vyhlídková věž v Zoo Olomouc na Svatém Kopečku

Raritou olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku je vyhlídková věž s moderní kovovou konstrukcí trojúhelníkového půdorysu.

Safari v Zoo Olomouc - Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc - Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů - Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Jako jedna z málo zoo na světě provozuje Zoo Svatý Kopeček v Olomouci vlčí safari. Zoologická zahrada nově rozšířila své oblíbené safari o výběh s arktickými vlky, kam se návštěvníci podívají z turistického vláčku. Jedná se o jedinou zoo v Česku, která zážitek z pohybu mezi vlky nabízí a ani ve světě takových expozic není mnoho.

Lanový park Veverák Olomouc-Svatý Kopeček

Lanový park Veverák Olomouc-Svatý Kopeček

Přijďte zažít adrenalinové dobrodružství do lanového parku v Olomouci na Svatém Kopečku. Své ratolesti můžete vyfotit v obří veverce, která je jako překážka na Junior trase.

Další aktuality

26.5.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky