ÚvodAktualityStaňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo
Příroda

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Starat se celé dny o zvířata bylo možná i vaším dětským snem. Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do některé z českých zoologických zahrad, které nabízejí možnost stát se na jeden den ošetřovatelem zvířat! Vybírat můžete z programů například pražské zoo, Safari parku ve Dvoře Králové, liberecké zoo anebo Zoo Hodonín.
Mnoho českých zoologických zahrad zařadilo mezi své služby zákazníkům i zážitkové programy. Jedním z těchto zážitků je i možnost stát se na jeden den ošetřovatelem v zoo. Na vlastní kůži poznáte, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele zvířat a prožijte jeho každodenní radosti a strasti. Tento zážitek můžete i věnovat někomu blízkému. Ideální dárek pro ty, kteří „již všechno mají“.
 

Ošetřovatelem v Zoo Liberec

Zoo LiberecLiberecká zoo je úplně ta nejstarší u nás, známá je především pro chov bílých tygrů. Ošetřovatelem se můžete stát na půlden, stačí si jen vybrat úsek, kde chcete svůj zážitek uskutečnit. V nabídce naleznete úsek kopytníků, šelem, opů, pavilón tropů a úsek dravých ptáků a teraristiky. Datum, kdy chcete svůj zážitek uskutečnit, je vhodné rezervovat s alespoň měsíčním předstihem (zážitek zakoupíte online, pro pro objednání termínu volejte 778 772 270. A pak už jen v domluvený den dorazíte do liberecké zoo na osmou hodinu ranní a až do třinácti hodin plníte pokyny proškoleného chovatele. Cena zážitkového programu je 2 400 – 5 000 Kč.
 

Zážitky v Zoo Praha pro celou rodinu

zoo PrahaPražská zoo je pátou nejlepší zoologickou zahradou na světě a tou nejnavštěvovanější v České republice a nabízí návštěvníkům široký výběr zážitkových programů pro děti, dospělé i celé rodiny. Jsou velmi oblíbené a díky nim se z návštěvy zoo stává mimořádná událost, na kterou se může vzpomínat celý život. Kromě klasického programu Chovatelem na 1 den nabízí zoo například Setkání s ďábli nebo lachtany, krmení velbloudů, žiraf nebo bongů; S predátorem tváří v tvář: exkluzivní návštěvy zázemí s krokodýly kubánskými; večerní a noční prohlídky zoo anebo prohlídky s průvodci.

Velbloud PrahaSetkání s lachtany umožní návštěvníkům zažít úžasné chvíle v blízkosti lachtanů jihoafrických. Podívat se do jejich tréninkového zázemí, zkusit jim nabídnout připravené krmení a přesvědčit se jak hravými a šikovnými tvory jsou. Cena zážitku je 4 500 Kč. Máte rádi velbloudy? Podívejte se téměř až do jejich výběhu a zkuste jim nabídnout připravené krmení. Budete velmi blízko a mohou velbloudi se nechají i pohladit. Během programu vás ošetřovatel seznámí se všemi členy velbloudího stáda a dozvíte se mnoho zajímavostí o jejich životě. Z důvodu bezpečnosti je zážitek určen pouze zájemcům starším 6 let (dětem mladším 6 let není vstup povolen). Za setkání s velbloudy zaplatí dospělí 150 Kč, rodina 450 Kč a skupina (max. 6 osob) 840 Kč. Cena nezahrnuje vstupenku do Zoo Praha.

krokodýlProgram S predátorem tváří v tvář umožní zájemcům navštívit dvě samice krokodýla kubánského Kalypsó a Sapfó přímo v chovatelském zázemí, které je jinak běžně nepřístupné. Budete svědky krmení těchto nebezpečných predátorů a odnesete si nezapomenutelný zážitek. Zakoupením programu navíc přispíváte na záchranu krokodýlů kubánských v jejich domovině. Cena zážitku je 300 Kč. Program probíhá každou lichou neděli od 15:15 a je kapacitně omezen na 6 osob.

Sloni PrahaI v pražské zoo se můžete stát chovatelem na jeden den, tento zážitek vás vyjde na 12 000 korun. Speciální program je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat velkého papouška, ale profesní život je pak zavál jinam. Do programu se může přihlásit pouze osoba starší 18 let v dobré zdravotní kondici. Můžete si vybrat, s jakými zvířaty budete po celý den pracovat. Na výběr je pavilon kočkovitých šelem, Africký dům, Darwinův kráter, Údolí slonů, kopytníci nebo antilopy a hroši. V ceně jsou samozřejmě zahrnuty i dárkové předměty zoo, tričko, certifikát o absolvování zážitku, oběd a samozřejmě fotodokumentace "pracovního" dne.
 

Ošetřovatel zvířat v Hodoníně

Stát se ošetřovatelem v Zoo Hodonín je možné již za 4 000 korun na osobu. Programu se mohou zúčastnit i děti od 14 let. Stejně jako v ostatních zoologických zahradách je na vás, zda si vyzkoušíte roli ošetřovatele šelem, opic, antilop, zeber, klokanů, koz, ovcí, lam, velbloudů nebo sov. Ráno v půl osmé nastoupíte do Zoo Hodonín a absolvujete školení o bezpečnosti práce. Budete mimo jiné připravovat krmivo a po celý den se vám bude věnovat skutečný ošetřovatel. Směna končí přibližně v půl čtvrté odpoledne. Nakonec dostanete památeční CD s fotografiemi, na kterých se uvidíte při práci, a také tričko s logem zoologického zahrady.
 

Zákulisí Safari parku ve Dvoře Králové

NosorožciDalší zoologické zahrady nabízející ošetřovatelský zážitkový program jsou například Safari park – zoo Dvůr Králové. Dopoledne se budete starat o zvířata, jejich krmení a úklid ubikací. Možná budete sledovat veterinární zákrok, odchov mláděte nebo jinou významnou událost. Odpoledne za odměnu navštívíte s průvodcem ještě jedno zákulisí zoo a seznámíte se zblízka s dalšími zvířaty. Na závěr dostanete DVD o zoo a certifikát o absolvování zážitkového programu. Vybrat si můžete pobyt u exotických ptáků a tučňáků v pavilonu Madagaskar a Kongo; žirafy v ubikacích žiraf, ryby a plazy v pavilonu Vodní světy, šelmy v Pavilonu šelem (doprovodná osoba není možná), slony v pavilonu Africká savana (bývá často rychle vyprodáno) anebo nosorožce v pavilonu nosorožců (doprovodná osoba není možná), v dubnu je ošetřování nosorožců kombinováno s ošetřováním hrochů. Program začíná v 7:45 a končí v kolem druhé hodiny odpolední. Cena zážitku je 6 850 Kč, doprovodná osoba 1 250 Kč.
 

Netradiční zážitky v ústecké zoo

zoo ústí žirafyV Zoologické zahradě v Ústí nad Labem máte na výběr, zda budete chtít zvířata nakrmit anebo s nimi prožít celý den. Je libo nakrmit žirafu, tuleně nebo surikaty? Kdo si zvolí krmení vybraného zvířete, popovídá si s chovatelem, který zodpoví všechny otázky, a navíc si bude moct tuleně, žirafu nebo slona pohladit a dát jim nažrat. Kratší krmení si zájemci mohou po domluvě vyzkoušet kdykoliv, kdežto pokud si návštěvník zaplatí zážitek nazvaný Chovatelem na jeden den, tak ten je trochu náročnější, jak fyzicky, tak i časově. A provést jej lze pouze v pracovní dny. Nástup "do práce" je už v půl osmé. Pak vás proškolí chovatelé a poté vás zavedou na příslušný úsek buď do pavilonu slonů, nebo do exotária, kde strávíte osm vzrušujících hodin. Tady je pak třeba zvířatům vykydat, nakrmit je a v případě slonů je vzít i na vycházku. Chovatelský program stojí 6 000 Kč, krmení 2 500 Kč. Podrobný rozpis, jaká zvířata je možné navštívit naleznete na webových stránkách zoo.
 

Dopoledne ošetřovatelem v Zoo Olomouc

olomouc klokanVyzkoušet si práci ošetřovatele umožňuje i zoologická zahrada Olomouc. Ošetřovatelem na jedno dopoledne se může stát každý, kdo dovršil věk alespoň 15 let. Pro osoby mladší 18 let se však požaduje písemný souhlas obou rodičů. Během dvou hodin se skutečně z blízka seznámíte s prací ošetřovatelů i s mnoha zajímavými zvířaty. Doprovázet vás bude ošetřovatel nebo zoolog. Dvě hodiny, po které program probíhá, je možné strávit na dvou z následujících míst: žirafy, Jihoamerický pavilon (mravenečníci, lenochodi, kotuli), Safari Afrika, zebry a pakoně; Kalahari (medojedi, hrabáči, surikaty); opice (giboni, lemuři a ostatní primáti); vlci a medvědi (probíhá pouze duben, květen, červen, září, říjen); pandy červené a dikobrazi (probíhá pouze v období říjen-březen); sobi a pižmoni; terária (program probíhá vždy od 8:00); akvária; Safari Euroasie (vhodné pouze pro fyzicky zdatné jedince); klokani, psouni, velbloudi; papoušci a jiní ptáci, Pavilon netopýrů (program probíhá vždy od 8:00), Ptačí voliéry (jeřábi, hadilovi, ibisi, vodní ptactvo a další).

zoo olomoucČást doby strávíte prací okolo zvířat (přípravou krmiva či úklidem a čištěním ubikací) a část bude věnována vašemu seznámení s vybranými zvířaty. Pokud se ze zdravotních důvodů nemůžete některé z činností zúčastnit, upozorněte při rezervaci termínu na potřebu úpravy náplně programu. Standardní čas realizace je ve všední dny, kdy se vám mohou v zoo plně věnovat, a to v době od 9:00 hodin. Po ukončení "pracovního poměru" můžete samozřejmě v zoo zůstat jako běžní návštěvníci až do zavírací doby. Cena dvouhodinového programu činí 3 500 Kč a můžete si s sebou vzít doprovázející osobu. Pokud půjdete na program sami, zaplatíte 3 000 Kč.
Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem Příroda

Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem

Chcete si splnit svůj dětský sen? Chcete se dostat do bližšího kontaktu s některými druhy zvířat? Chcete si vyzkoušet práci chovatele v zoologické zahradě? Chcete někomu věnovat neobvyklý dárek? Pak je naše nabídka určená právě vám! Tato přání si můžete splnit v Zoo Ústí nad Labem.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen Zážitky

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové Zážitky

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady Příroda

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Půlden ošetřovatelem v zoo nabízí Zoo Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 15 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín Zážitky

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín

Prožijte každodenní radosti a strasti ošetřovatele zoo. Můžete se sami rozhodnout, zda si vyzkoušíte roli ošetřovatele papoušků, obyvatel sladkovodních i slaných akvárií či terárií, opic, kočkovitých šelem, velkých přežvýkavců nebo antilop.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem Zážitky

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Další aktuality

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
16. červenec 2024 12:00
Příroda

Oslavte Mezinárodní den Měsíce: tipy, kde pozorovat měsíc

Každý rok se okolo 20. července na celém světě slaví Mezinárodní den Měsíce. Mnohé hvězdárny čekají na příhodný okamžik, aby mohly návštěvníkům zprostředkovat pohled na Měsíc hvězdářským dalekohledem, na dalším místech se pak konají nejrůznější přednášky a jiné vědecké a vzdělávací akce. Mezinárodní den Měsíce připomíná americkou kosmickou misi Apollo 11 a "Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo", který se uskutečnil dvacátého července 1969.
15. červenec 2024 10:00
Příroda

Noční oblohu začnou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2024, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2024, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již nyní! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude již koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
14. červenec 2024 0:45
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
6. červenec 2024 10:26
Příroda

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...
6. červenec 2024 6:00
Příroda

Kam na výlet na nejkrásnější místa Krkonošského národního parku?

Krkonošský národní park je krásný v každé roční době. Když není dostatek sněhu na běžky, lze jeho krásu poznat pěšky nebo na sněžnicích. Objevte nejkrásnější mísat KRNAPu, ostrova tundry uprostřed Evropy! Území se stalo národním parkem v roce 1963 a ochraňuje karové oblasti, vzniklé působením ledovců a svahy hor s horskými lesy a loukami, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Žijí zde nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímaví zástupci zvířecí říše. Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších, včetně naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m).
4. červenec 2024 6:48
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Kam se schovat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
30. červen 2024 18:39
Příroda