Úvod > Aktuality > Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo
Příroda

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

  • Vydáno20. května 2021
Starat se celé dny o zvířata bylo možná i vaším dětským snem. Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do některé z českých zoologických zahrad, které nabízejí možnost stát se na jeden den ošetřovatelem zvířat! Vybírat můžete z programů například pražské zoo, Safari parku ve Dvoře Králové, liberecké zoo anebo Zoo Hodonín.
Mnoho českých zoologických zahrad zařadilo mezi své služby zákazníkům i zážitkové programy. Jedním z těchto zážitků je i možnost stát se na jeden den ošetřovatelem v zoo. Na vlastní kůži poznáte, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele zvířat a prožijte jeho každodenní radosti a strasti. Tento zážitek můžete i věnovat někomu blízkému. Ideální dárek pro ty, kteří „již všechno mají“.
 

Ošetřovatelem v Zoo Liberec

Zoo LiberecLiberecká zoo je úplně ta nejstarší u nás, známá je především pro chov bílých tygrů. Ošetřovatelem se můžete stát na půlden či celý den, stačí si jen vybrat úsek, kde chcete svůj zážitek uskutečnit. V nabídce naleznete úsek kopytníků, slonů, šelem, opů, pavilón tropů a úsek dravých ptáků.

Datum, kdy chcete svůj zážitek uskutečnit, je vhodné rezervovat s alespoň měsíčním předstihem. A pak už jen v domluvený den dorazíte do liberecké zoo na sedmou hodinu ranní a až do tří hodin odpoledne plníte pokyny proškoleného chovatele. Cena zážitkového programu je 4 500 – 8 500 Kč.
 

Zážitky v Zoo Praha pro celou rodinu

zoo PrahaPražská zoo je pátou nejlepší zoologickou zahradou na světě a tou nejnavštěvovanější v České republice a nabízí návštěvníkům široký výběr zážitkových programů pro děti, dospělé i celé rodiny. Jsou velmi oblíbené a díky nim se z návštěvy zoo stává mimořádná událost, na kterou se může vzpomínat celý život. Kromě klasického programu Chovatelem na 1 den nabízí zoo například Setkání s lachtany, Krmení velbloudů, S predátorem tváří v tvář: exkluzivní návštěvy zázemí s krokodýly kubánskými, večerní prohlídky zoo anebo zooškolu pro dospělé.

Velbloud PrahaSetkání s lachtany umožní návštěvníkům zažít úžasné chvíle v blízkosti lachtanů jihoafrických. Podívat se do jejich tréninkového zázemí, zkusit jim nabídnout připravené krmení a přesvědčit se jak hravými a šikovnými tvory jsou. Cena zážitku je 4 000 Kč. Máte rádi velbloudy? Podívejte se téměř až do jejich výběhu a zkuste jim nabídnout připravené krmení. Budete velmi blízko a mohou velbloudi se nechají i pohladit. Během programu vás ošetřovatel seznámí se všemi členy velbloudího stáda a dozvíte se mnoho zajímavostí o jejich životě. Z důvodu bezpečnosti je zážitek určen pouze zájemcům starším 6 let (dětem mladším 6 let není vstup povolen). Za setkání s velbloudy zaplatí dospělí 150 Kč, rodina 400 Kč a skupina (max. 6 osob) 750 Kč. Cena nezahrnuje vstupenku do Zoo Praha.

krokodýlProgram S predátorem tváří v tvář umožní zájemcům navštívit dvě samice krokodýla kubánského Kalypsó a Sapfó přímo v chovatelském zázemí, které je jinak běžně nepřístupné. Budete svědky krmení těchto nebezpečných predátorů a odnesete si nezapomenutelný zážitek. Zakoupením programu navíc přispíváte na záchranu krokodýlů kubánských v jejich domovině. Cena zážitku je 300 Kč. Program probíhá každou neděli od 14:00 a je kapacitně omezen na 6 osob.

Sloni PrahaI v pražské zoo se můžete stát chovatelem na jeden den, tento zážitek vás vyjde na 12 000 korun. Speciální program je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat velkého papouška, ale profesní život je pak zavál jinam. Do programu se může přihlásit pouze osoba starší 18 let v dobré zdravotní kondici. Můžete si vybrat, s jakými zvířaty budete po celý den pracovat. Na výběr je Údolí slonů, pavilon kočkovitých šelem, Africký dům, velbloudi a ptáci. V ceně jsou samozřejmě zahrnuty i dárkové předměty zoo, tričko, certifikát o absolvování zážitku, oběd a samozřejmě fotodokumentace "pracovního" dne.
 

Ošetřovatel zvířat v Hodoníně

Stát se ošetřovatelem v Zoo Hodonín je možné již za 4 000 korun na osobu. Programu se mohou zúčastnit i děti od 14 let. Stejně jako v ostatních zoologických zahradách je na vás, zda si vyzkoušíte roli ošetřovatele papoušků, obyvatel sladkovodních i slaných akvárií či terárií, opic, kočkovitých šelem, velkých přežvýkavců nebo antilop.

Ráno v půl osmé nastoupíte do Zoo Hodonín a absolvujete školení o bezpečnosti práce. Po celý den se vám bude věnovat skutečný ošetřovatel. Směna končí přibližně v půl čtvrté odpoledne. Nakonec dostanete památeční CD s fotografiemi, na kterých se uvidíte při práci, a také tričko s logem zoologického zahrady.
 

Zákulisí Safari parku ve Dvoře Králové

NosorožciDalší zoologické zahrady nabízející ošetřovatelský zážitkový program jsou například Safari park – zoo Dvůr Králové. Dopoledne se budete starat o zvířata, jejich krmení a úklid ubikací. Možná budete sledovat veterinární zákrok, odchov mláděte nebo jinou významnou událost. Odpoledne za odměnu navštívíte s průvodcem ještě jedno zákulisí zoo a seznámíte se zblízka s dalšími zvířaty. Na závěr dostanete DVD o zoo a certifikát o absolvování zážitkového programu.

Vybrat si můžetet pobyt u dravých ptáků, žiraf, ryb a plazů v pavilonu Vodní světy, šelmy v Pavilonu šelem, slony v pavilonu Africká savana anebo nosorožce. V dubnu je ošetřování nosorožců kombinováno s ošetřováním hrochů. Program začíná v 7:45 a končí v kolem druhé hodiny odpolední. Cena zážitku je 6 850 Kč, doprpvodná osoba 1 250 Kč.
 

Netradiční zážitky v ústecké zoo

zoo ústí žirafyV Zoologické zahradě v Ústí nad Labem máte na výběr, zda budete chtít zvířata nakrmit anebo s nimi prožít celý den. Je libo nakrmit žirafu, tuleně nebo surikaty? Kdo si zvolí krmení vybraného zvířete, popovídá si s chovatelem, který zodpoví všechny otázky, a navíc si bude moct tuleně, žirafu nebo slona pohladit a dát jim nažrat.

Kratší krmení si zájemci mohou po domluvě vyzkoušet kdykoliv, kdežto pokud si návštěvník zaplatí zážitek nazvaný Chovatelem na jeden den, tak ten je trochu náročnější, jak fyzicky, tak i časově. A provést jej lze pouze v pracovní dny. Nástup "do práce" je už v půl osmé. Pak vás proškolí chovatelé a poté vás zavedou na příslušný úsek buď do pavilonu slonů, nebo do exotária, kde strávíte osm vzrušujících hodin. Tady je pak třeba zvířatům vykydat, nakrmit je a v případě slonů je vzít i na vycházku. Chovatelský program stojí 7 000 Kč, krmení 2 500 Kč. Podrobný rozpis, jaká zvířata je možné navštívit naleznete na webových stránkách zoo.
 

Dopoledne ošetřovatelem v Zoo Olomouc

olomouc klokanVyzkoušet si práci ošetřovatele umožňuje i zoologická zahrada Olomouc. Ošetřovatelem na jedno dopoledne se může stát každý, kdo dovršil věk alespoň 15 let. Pro osoby mladší 18 let se však požaduje písemný souhlas obou rodičů. Během dvou hodin se skutečně z blízka seznámíte s prací ošetřovatelů i s mnoha zajímavými zvířaty. Doprovázet vás bude ošetřovatel nebo zoolog. Na výběr jsou žirafy, Jihoamerický pavilon (mravenečníci, lenochodi, kotuli veverovití, případně hroznýši), klokani, psouni, velbloudi, sobi, pižmoni i opice (lemuři kata nebo makaci). Zajímavé setkání slibují papoušci a jiní ptáci (kakadu bílý, ara ararauna, ara vojenský, plameňáci, zoborožci a jiní), terária (hadi, ještěři, exotický hmyz), Safari Euroasie (kozorožci, siky, mufloni, daňci, kozy bezoárové), mořská akvária a pavilon Kalahari (surikaty, hrabáči a další).

Zoo OlomoucČást doby strávíte prací okolo zvířat (přípravou krmiva či úklidem a čištěním ubikací) a část bude věnována vašemu seznámení s vybranými zvířaty. Pokud se ze zdravotních důvodů nemůžete některé z činností zúčastnit, upozorněte při rezervaci termínu na potřebu úpravy náplně programu. Standardní čas realizace je ve všední dny, kdy se vám mohou v zoo plně věnovat, a to v době od 9:00 hodin. Po ukončení "pracovního poměru" můžete samozřejmě v zoo zůstat jako běžní návštěvníci až do zavírací doby.

Cena dvouhodinového programu činí 3.500 Kč.
Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem

Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem

Chcete si splnit svůj dětský sen? Chcete se dostat do bližšího kontaktu s některými druhy zvířat? Chcete si vyzkoušet práci chovatele v zoologické zahradě? Chcete někomu věnovat neobvyklý dárek?Pak je naše nabídka určená právě vám! Tato přání si můžete splnit v zoo Ústí nad Labem.

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín

Prožijte každodenní radosti a strasti ošetřovatele zoo. Můžete se sami rozhodnout, zda si vyzkoušíte roli ošetřovatele papoušků, obyvatel sladkovodních i slaných akvárií či terárií, opic, kočkovitých šelem, velkých přežvýkavců nebo antilop.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Půlden ošetřovatelem v zoo nabízí Zoo Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 15 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Další aktuality

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
Příroda

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2023 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyžíďku vlakem?
Příroda

15 tipů na zdolání nejzajímavějších vrcholů nad 1000 m

V České republice existuje bezmála 400 vrcholů přesahujících 1000 metrů nad mořem. Zkuste jich pár pokořit! Některé vrcholy patří k notoricky známým, v našich tipech však objevíte i taková místa, která zatím se zatím do povědomí turistů ještě nedostala.
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.
Příroda