ÚvodAktualityKam v Česku za světovým sportem? Zimní sportovní akce pro sportovce i fanoušky!
Zimní sporty

Kam v Česku za světovým sportem? Zimní sportovní akce pro sportovce i fanoušky!

  • 8. ledna 2024
V České republice se každoročně koná několik závodů světového formátu s mezinárodní účastí. Spousta akcí se však pořádá také pro nadšené sportovce z řad široké veřejnosti i hobby jezdce, kteří si chtějí užít atmosféru větší sportovní akce. Pojďte se s námi podívat na některé z nich.

Legendární Jizerská 50

jizerská 50Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 57. ročník. Jizerská 50 je tradiční běžkařský závod, který je určen pro profesionální závodníky i amatérské běžce, který se letos pořádá 8. – 11. února 2024. Závod se každoročně koná jako Memoriál Expedice Peru 1970 a připomíná si události patnácti tragicky zesnulých horolezců. Závodníci mohou vybírat z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky či 30 kilometrů volnou technikou. Také letos se pojede loňská novinka v podobě ČSOB Jizerské 17 volnou technikou. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů. Pokud toužíte po tom stát také na startu, ale ještě jste se nepřihlásili, máte stále šanci! Volná místa jsou jak na hlavní 50 km trať, tak i na kratší tratě. Přihlásit se můžete na webu jiz50.cz.
 

Mistrovství světa v biatlonu 2024 opět na Vysočině

Světový pohár v biatlonuMistrovství světa v biatlonu se v roce 2024 vrací do Nového Města na Moravě! Nejlepší čeští biatlonisté od 7. do 18. února 2024 znovu poměří své síly se světovou elitou, tentokrát na domácí půdě. Ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě začne očekávané Mistrovství světa ve středu 7. února v 17:20 smíšenou štafetou. Díky tomu, že Vysočina Aréna disponuje umělým osvětlením, se odehraje většina z 12 závodů v pozdějších, divácky atraktivnějších časech. Sama Vysočina Aréna prochází velkou rekonstrukcí, která právě finišuje. Nejviditelnější změnou je nová tribuna E, v jejíž útrobách najdou zázemí fanoušci i týmy. Rekonstrukcí ale prošel prakticky celý areál. Aktuálně se testuje nové osvětlení, které je mezi evropskými areály nejmodernější. Nové jsou i datové sítě nebo trafostanice. Mladí biatlonisté už si také mohli vyzkoušet upravenou podobu tratí, které jsou teď v letní i zimní variantě téměř totožné. Se vstupenkami na Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě neváhejte, zejména ty víkendové rychle mizí.
 

Závody se Stopou pro život 2024

Krkonošská 70Seriál Stopa pro život je sérií oblíbených závodů v běžeckém lyžování určenou nejširší veřejnosti a nabízí sportovní vyžití každému zájemci bez věkového a výkonnostního omezení. Každý je trochu jiný, má svoji jedinečnou historii, specifické kouzlo, jedinečnou závodní trasu a kulisu. Kromě perfektně připravené stopy a úžasné atmosféry vás čeká bezkonkurenční servis pro závodníky na trase i v zázemí, připravený je i zajímavý doprovodný program pro doprovody a rodiny s dětmi. Prvním závodem bude v roce 2024 Jilemnická 50, která se poběží 27. a 28. ledna na Horních Mísečkách v Krkonoších. V sobotu 17. února se můžete těšit na Karlův běh v Krušných horách u Božího Daru. O týden později 24. a 25. února se pojede Šumavský skimaraton z Kvildy. Závodníci si mohou vybírat ze tří tras na 46, 23 a 8 km. Posledním letošním podnikem Stopy pro život je 9. března nejnáročnější závod Krkonošská 70. Startuje se ze Svatého Petra ve Špindlu. Přihlásit se na závody můžete buď na webu Stopy pro život (stopaprozivot.cz) anebo v den závodu před startem.
 

Závody v bílé stopě pod hlavičkou SkiTour 2024

Zadovská 30Seriál SkiTour je největším seriál v běhu na lyžích u nás se již posedmnácté postupně představí na Šumavě, v Krušných a Orlických horách, Jizerskách, Krkonoších a v Jeseníkách. Prvním závodním místem se stanou 13. – 14. 1. Horní Mísečky, atraktivní trasa povede závodníky z lyžařského stadionu do centra Krkonošského národního parku. Dalším závodem bude 20. – 21. ledna Krušnohorská 30, která nabídne jedinečné výhledy do nedotčených částí Krušných hor, ale i nevyzpytatelné počasí, které závodníkům připravuje ty pravé horské podmínky.

orlický maratonO víkendu 3. a 4. února se pojede Orlický maraton. Členitý terén Orlických hor dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Bedřichovská 30 startuje ve čtvrtek pátek 8. února od 13:30 hodin jako první závod letošní Jizerské 50. Trasa vede k rozcestí U Buku, na Novou Louku, Kristiánov, Čihadla, ke Žďárku, na Hřebínek, na Olivetskou horu a zpět do Bedřichova. Závod se jede volnou technikou. Následují pak další závody, např. Jizerská 25 (sobota 10. února), Jizerská 10 (sobota 10. února) a hlavní závod Jizerská 50 (neděle 11. února). Seriál pozvolna uzavře 24. a 25. února JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton. Závod se jede v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Na trati čekají prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé rovinky. Úplně posledním závodem je pak Ski Tour Harrachov, který se pojede letos 8. a 9. března. Můžete vyrazit na trasy 20 km volně nebo 40, 20 či 10 km klasicky.
 

Sjezdové lyžování a snowboard

Světový pohár v alpském lyžováníZima, sníh, lyže a zdravě soutěživá nálada. Takové je Skiinterkriterium, které se každoročně koná ve Ski centru Říčky v Orlických horách. Jde o největší a nejvýznamnější mezinárodní závod žactva v disciplínách slalom a obří slalom, kterého se účastní okolo 200 závodníků prakticky z celého světa. Letos se závody konají od 26. až do 27. ledna 2024.

Každý třetí lednový týden, letos 18. až 21. ledna se horské středisko Pec pod Sněžkou promění v centrum skialpinismu. Festival SkialpujFest je určen úplně pro každého, a tak nezáleží na tom, jestli s tímto sportem teprve začínáte, nebo už jste zkušení skialpinisté. Tím však závody v Peci pod Sněžkou zdaleka nekončí. Od 9. do 10. března bude městečko hostit další ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování kategorie Masters. První den bude věnován slalomu a následující pak obřímu slalomu.

Snowboarding Největší snowboardový závod u nás patří do světového poháru FIS ve slopestylu a slibuje tak jednu z nejlepších snowboardových akcí se skvělou atmosférou. Na startovním poli se objeví ti nejlepší profíci z celého světa. Hlavní událost zimy se opět koná ve Špindlerově Mlýně. Ve dnech 15. a 16. března sem určitě doražte na FIS World Cup 2024 ve freestyle snowboardingu! České fanoušky bude pravděpodobně nejvíce zajímat české snowboardová hvězda Šárka Pančochová, která patří mezi světovou špičku ve freestyle disciplínách na snowboardu. Na domáci trati bude mít skvělou možnost připsat si body do Světového poháru ve snowboardu. Startují ale i jiné české naděje včetně juniorů.
 

Zimní adrenalin – psi a ledové jachty

ledová jízdaJeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 23. – 27. ledna 2024 v Orlických horách. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z ČR, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou.

Dalším mimořádně zajímavým podnikem je Ledová jízda v Krkonoších, která letos připadne na 24. až 26. února 2024. Účastníci Ledové jízdy před sebou mají téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů. Ovšem pozor, je tu jedna zápletka: družstvo totiž netvoří jen musher a devět až deset psů, ale také lyžař. Ten se občas nechá táhnout spřežením, občas klouže vedle něj anebo pomáhá musherovi. Trasa horami je sice rozdělená do několika dnů, ale týmy si veškeré vybavení vezou s sebou a mezi etapami přespávají ve volné přírodě ve stanu.

zimní jachtyDalší akcí 3. února je Lipno Ice Marathon. Extrémní závod na sněhu a ledu pro ty, kteří chtějí prověřit sebe sama v těch nejtěžších podmínkách. Závodit můžete klasicky, tedy nazujete boty vhodné do zimního terénu a na led a stačí se rozběhnout. Další variantou – pokud počasí dovolí – je kategorie Freestyle, která zahrnuje brusle, běžecké lyže, kite, ledovou jachtu a kolo. Můžete si vybrat jeden prostředek nebo je libovolně kombinovat. Kategorie Freestyle je zkrátka ušitá pro všechny, kteří milují pohyb na ledě (pokud letos nějaký bude).

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
28. květen 2024 20:15
Zimní sporty

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!
21. květen 2024 8:09
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
30. leden 2024 11:37
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
29. leden 2024 16:00
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
27. leden 2024 12:00
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
26. leden 2024 16:00
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
25. leden 2024 10:55
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
18. leden 2024 10:00
Zimní sporty