Úvod > Aktuality > Zimní sportovní akce pro sportovce i fanoušky
Zimní sportovní akce pro sportovce i fanoušky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Zimní sportovní akce pro sportovce i fanoušky

  • Vydáno4. ledna 2022
V České republice se každoročně koná několik závodů světového formátu s mezinárodní účastí. Spousta akcí se však pořádá také pro nadšené sportovce z řad široké veřejnosti i hoby jezdce, kteří si chtějí užít atmosféru větší sportovní akce. Pojďte se s námi podívat na některé z nich.

Ve stopě Zlaté lyže a IBU Cup v biatlonu na Vysočině

Ve stopě Zlaté lyžeSvětový pohár v běhu na lyžích v sezoně 2022 se odehrává ve 14 evropských destinacích. Nové Město na Moravě však letos na seznamu chybí, tudíž se Zlatá lyže, závod profesionálnů Světového poháru, nekoná. Jeden z nejslavněších českých závodů však každoročně připomíná závod pro hobby běžce, který nese název Ve stopě Zlaté lyže. Závod navazující na tradici klasických lyžařských maratonů v Novém Městě na Moravě. Pro letošní rok pro vás pořadatelé připravují závod klasickou technikou na 15 km nebo 30 km po Vysočině a dětské závody ve Vysočina Areně. Start a cíl je tradičně situován do dokonalého zázemí Vysočina Arenynejmodernějšího tuzemského stadionu pro biatlon a běh na lyžích. V případě nedostatku sněhu je připravena náhradní varianta na závodních okruzích přímo ve Vysočina Areně.

Kdo vyhledává atmosféru světových sportovních událostí, neměl by si nechat ujít IBU Cup v biatlonu, který se ve Vysočina Areně  uskuteční od 3. do 5. února 2022. Jedná se o druhý nejvyšší biatlonový seriál po Světovém poháru. Letos se jede už 14. ročník tohoto závodu.
 

Jizerská 50

jizerská 50Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 55. ročník. Jizerská 50 je tradiční běžkařský závod, který je určen pro profesionální závodníky i amatérské běžce, který se letos pořádá 11. – 13. února 2022. Závod se každoročně koná jako Memoriál Expedice Peru 1970 a připomíná si události patnácti tragicky zesnulých horolezců.

Závodníci mohou vybírat z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometru soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Letošní novinkou je zbrusu nová trasa Jizerské 10. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů. Pokud toužíte po tom stát také na startu, ale ještě jste se nepřihlásili, máte stále šanci! Volná místa jsou jak na hlavní 50 km trať, tak i na kratší tratě. Přihlásit se můžete na webu jiz50.cz.
 

Závody se Stopou pro život

Šumavský SkimaratonSeriál Stopa pro život je sérií oblíbených závodů v běžeckém lyžování určenou nejširší veřejnosti a nabízí sportovní vyžití každému zájemci bez věkového a výkonnostního omezení. Každý je trochu jiný, má svoji jedinečnou historii, specifické kouzlo, jedinečnou závodní trasu a kulisu. Kromě perfektně připravené stopy a úžasné atmosféry vás čeká bezkonkurenční servis pro závodníky na trase i v zázemí, připravený je i zajímavý doprovodný program pro doprovody a rodiny s dětmi.

Krkonošská 70Prvním závodem po Zlaté lyži bude v roce 2022 Jilemnická 50, která se poběží 29. a 30. ledna v Roudnici – Jestřabí v Krkonoších. O víkendu 19. a 20. února se můžete těšit na Karlův běh v Krušných horách u Božího Daru. O týden později 26. a 27. února se pojede Šumavský skimaraton z Kvildy. Závodníci si mohou vybírat ze tří tras na 46, 23 a 8 km. Posledním letošním podnikem Stopy pro život je 12. března nejnáročnější závod Krkonošská 70. Startuje se ze Svatého Petra ve Špindlu. Přihlásit se na závody můžete buď na webu Stopy pro život (stopaprozivot.cz) anebo v den závodu před startem.
 

Závody v bílé stopě pod hlavičkou SkiTour 2022

Zadovská 30Seriál SkiTour je největším seriál v běhu na lyžích u nás se již popatnácté postupně představí v Jizerských horách, na Šumavě, v Orlických horách, v Beskydech a v Jeseníkách. Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek. O víkendu 28. a 29. ledna se pojede Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“. Závodníci se mohou těšit na unikátní atmosféru, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečnou trať. Deštné v Orlických horách ožije o prvním únorovém víkendu 5. – 6. února již 37. Orlickým maratonem. Členitý terén Orlických hor dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká.

orlický maratonBedřichovská 30 startuje v pátek 11. února od 12 hodin jako první závod letošní Jizerské 50. Trasa vede k rozcestí U Buku, na Novou Louku, Kristiánov, Čihadla, ke Žďárku, na Hřebínek a k rozcestí Za přehradou. Závod se jede pouze klasickou technikou. Následují pak další závody, např. Jizerská 25 (sobota 12. února), Jizerská 10 (sobota 12. února) a hlavní závod Jizerská 50 (neděle 13. února).

Na pátek 18. února je připraven noční závod Bedřichovský Night Light Marathon. Užijte si magickou atmosféru, kdy ti na trať svítí jen měsíc, hvězdy, čelovky běžců a ohnivé louče. Vyberete si celých 30 kilometrů, poloviční trať na 17,5 km nebo radši 10 km trasu? Seriál zakončí 26. a 27. února JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton. Závod se jede v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Na trati čekají prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé rovinky.
 

Sjezdové lyžování a snowboard

SkiinterkriteriumZima, sníh, lyže a zdravě soutěživá nálada. Takové je Skiinterkriterium, které se každoročně koná ve Ski centru Říčky v Orlických horách. Jde o největší a nejvýznamnější mezinárodní závod žactva v disciplínách slalom a obří slalom, kterého se účastní okolo 200 závodníků prakticky z celého světa. Letos se závody konají od 21. až do 22. ledna 2021.

Oblíbený otevřený závod v obřím slalomu pro děti i dospělé, kteří si chtějí zazávodit ve sjezdovém lyžování, se uskuteční na Šumavě druhý únorový víkend 12. a 13. února 2022. Skiareál Lipno zve na Kramolínský obřák velké i malé lyžaře. Na programu bude obří slalom i klasický slalom.

Světový pohár v alpském lyžováníKaždoročním podnikem je i FIS Masters Cup – Světový pohár v alpském lyžování, který se jezdí v Peci pod Sněžkou. Letošní ročník se uskuteční 5. března 2022 a závodů by se mělo zúčastnit (pokud to epidemiologická situace dovolí) přibližně 200 účastníků z tradičních, ale i ze vzdálených a lyžařsky mnohdy exotických zemí, jako Kazachstán, Řecko, Austrálie, Chile, Nový Zéland, USA, Velká Británie či velice početná skupina borců z Ruska a Ukrajiny. Závodu se každoročně účastnil i slovenský reprezentat a několikanásobný mistr světa Otto Krajňák (narozen 1925), který minulý rok odešel do sjezdařského nebe.

SnowboardingVe Špindlerově mlýně se sjedou 18. až 20. března nejlepší snowboardoví jezdci v českém vrcholném závodu superslopestylu Snowjam a vy se tak stejně jako v uplynulých letech můžete těšit na ten nejlepší snowboarding, jaký u nás bude letos k vidění.

O týden později se ve Svatém Petru a na sjezdovce Stoh bude konat MČR dospělých a juniorů v alpském lyžování. Od 24. do 26. března uvidíte závodníky v disciplínách slalom, obří slalom a paralelní slalom. Závody by měla živě přenášet stanice ČT Sport, k vidění budou i přes livestream na internetu.
 

Zimní adrenalin – psi, ledové jachty i horská kola

šediváčkův longJeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 25. – 29. ledna 2022 v Orlických horách. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z ČR, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou.

Dalším mimořádně zajímavým podnikem je Ledová jízda v Krkonoších, která letos připadne na 5. až 7. února 2022. Účastníci Ledové jízdy před sebou mají téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů. Ovšem pozor, je tu jedna zápletka: družstvo totiž netvoří jen musher a devět až deset psů, ale také lyžař. Ten se občas nechá táhnout spřežením, občas klouže vedle něj anebo pomáhá musherovi. Trasa horami je sice rozdělená do několika dnů, ale týmy si veškeré vybavení vezou s sebou a mezi etapami přespávají ve volné přírodě ve stanu.

zimní jachtyDalší akcí 12. února je Lipno Ice Marathon. Extrémní závod na sněhu a ledu pro ty, kteří chtějí prověřit sebe sama v těch nejtěžších podmínkách. Závodit můžete klasicky, tedy nazujete boty vhodné do zimního terénu a na led a stačí se rozběhnout. Další variantou – pokud počasí dovolí – je kategorie Freestyle, která zahrnuje brusle, běžecké lyže, kite, ledovou jachtu a kolo. Můžete si vybrat jeden prostředek nebo je libovolně kombinovat. Kategorie Freestyle je zkrátka ušitá pro všechny, kteří milují pohyb na ledě (pokud letos nějaký bude).

chinese downhillPosledním naším tipem je šílený sjezd s názvem Chinese Downhill Špindlerův Mlýn, který se letos pojede 20. února. V tomto závodě nečekejte lyže ani prkna. Pojede se totiž na horských kolech. Pohled na dvoustovku neohrožených bikerů řítících se dolů neupravenou sjezdovkou je velkým lákadlem nejen pro samotné jezdce, ale i diváky. Ti mohou klání sledovat buďto přímo na svahu nebo v pohodlí přilehlé restaurace, která poskytne pohled na celý spodní hank a cílový prostor s depem a následným vyhlášením vítězů.
Lyžařský závod Jizerská 50

10.2.
12.2.
Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 56. ročník. ČEZ Datum konání bylo opět stanoveno na druhý víkend v únoru, akce se bude konat konkrétně 10.-12. 2. 2023.