Úvod > Aktuality > Zimní sportovní akce pro sportovce i fanoušky
Zimní sporty

Zimní sportovní akce pro sportovce i fanoušky

  • Vydáno4. ledna 2023
V České republice se každoročně koná několik závodů světového formátu s mezinárodní účastí. Spousta akcí se však pořádá také pro nadšené sportovce z řad široké veřejnosti i hobby jezdce, kteří si chtějí užít atmosféru větší sportovní akce. Pojďte se s námi podívat na některé z nich.

Ve stopě Zlaté lyže a MČR v běhu na lyžích ve Vysočina Areně

Ve stopě Zlaté lyžeSvětový pohár v běhu na lyžích se v sezoně 2022/23 odehrává v 15 evropských destinacích. Nové Město na Moravě však letos na seznamu chybí, tudíž se závod profesionálnů Světového poháru, nekoná. Jeden z nejslavněších českých závodů však každoročně připomíná závod pro hobby běžce, který nese název Ve stopě Zlaté lyže. Závod navazující na tradici klasických lyžařských maratonů v Novém Městě na Moravě. Pro letošní rok pro vás pořadatelé připravují závod klasickou technikou na 10 km nebo 15 km po Vysočině a dětské závody ve Vysočina Areně. Start a cíl je tradičně situován do dokonalého zázemí Vysočina Arenynejmodernějšího tuzemského stadionu pro biatlon a běh na lyžích. V případě nedostatku sněhu je připravena náhradní varianta na závodních okruzích přímo ve Vysočina Areně. Kdo vyhledává atmosféru velkých sportovních událostí, neměl by si nechat ujít MČR v běhu na lyžích, který se ve Vysočina Areně  uskuteční od 17. do 19. února 2023.
 

Legendární Jizerská 50

jizerská 50Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 56. ročník. Jizerská 50 je tradiční běžkařský závod, který je určen pro profesionální závodníky i amatérské běžce, který se letos pořádá 10. – 12. února 2023. Závod se každoročně koná jako Memoriál Expedice Peru 1970 a připomíná si události patnácti tragicky zesnulých horolezců.

Závodníci mohou vybírat z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky či 30 kilometrů volnou technikou. Navíc je letos na výběr úplná novinka v podobě ČSOB Jizerské 17 volnou technikou. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů. Pokud toužíte po tom stát také na startu, ale ještě jste se nepřihlásili, máte stále šanci! Volná místa jsou jak na hlavní 50 km trať, tak i na kratší tratě. Přihlásit se můžete na webu jiz50.cz.
 

Světový pohár v biatlonu 2023 opět na Vysočině

Světový pohár v biatlonuSvětový pohár v biatlonu se v roce 2023 vrací do Nového Města na Moravě! Nejlepší čeští biatlonisté od 27. února do 5. března 2023 znovu poměří své síly se světovou elitou, tentokrát na domácí půdě. Ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě se budou konat hned dvě kola Světového poháru v biatlonu. Čeští reprezentanti chtějí navázat na fantastické výsledky, které je v posledních sezónách doprovázejí. Ve čtvrtek se v NMNM pojede sprint mužů, v pátek sprint žen. V sobotu se můžete těšit na stíhací závody a v neděli na smíšené štafety a dvojice. Skvělou zprávou je také to, že ceny vstupenek zůstávají ve stejné výši jako v minulých letech! Předprodej vstupenek probíhá na webu ticketlive.cz a jde o jediného oficiálního prodejce.

Závody se Stopou pro život 2023

Šumavský SkimaratonSeriál Stopa pro život je sérií oblíbených závodů v běžeckém lyžování určenou nejširší veřejnosti a nabízí sportovní vyžití každému zájemci bez věkového a výkonnostního omezení. Každý je trochu jiný, má svoji jedinečnou historii, specifické kouzlo, jedinečnou závodní trasu a kulisu. Kromě perfektně připravené stopy a úžasné atmosféry vás čeká bezkonkurenční servis pro závodníky na trase i v zázemí, připravený je i zajímavý doprovodný program pro doprovody a rodiny s dětmi.

Krkonošská 70Prvním závodem po Zlaté lyži bude v roce 2023 Jilemnická 50, která se poběží 28. a 29. ledna v Roudnici – Jestřabí v Krkonoších. V sobotu 18. února se můžete těšit na Karlův běh v Krušných horách u Božího Daru. O týden později 25. a 26. února se pojede Šumavský skimaraton z Kvildy. Závodníci si mohou vybírat ze tří tras na 46, 23 a 8 km. Posledním letošním podnikem Stopy pro život je 4. března nejnáročnější závod Krkonošská 70. Startuje se ze Svatého Petra ve Špindlu. Přihlásit se na závody můžete buď na webu Stopy pro život (stopaprozivot.cz) anebo v den závodu před startem.
 

Závody v bílé stopě pod hlavičkou SkiTour 2023

Zadovská 30Seriál SkiTour je největším seriál v běhu na lyžích u nás se již pošestnácté postupně představí na Šumavě, v Krušných a Orlických horách, Jizerskách, Krkonoších a v Jeseníkách. Prvním závodem bude 14. – 15. ledna  Zadovská 30, atraktivní trasa povede závodníky z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek. Dalším závodem bude 21. – 22. ledna Krušnohorská 30, která nabídne jedinečné výhledy do nedotčených částí Krušných hor, ale i nevyzpytatelné počasí, které závodníkům připravuje ty pravé horské podmínky.

orlický maratonO víkendu 4. a 5. února se pojede Orlický maraton. Členitý terén Orlických hor dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Bedřichovská 30 startuje v pátek 9. února od 13:30 hodin jako první závod letošní Jizerské 50. Trasa vede k rozcestí U Buku, na Novou Louku, Kristiánov, Čihadla, ke Žďárku, na Hřebínek a k rozcestí Za přehradou. Závod se jede volnou technikou. Následují pak další závody, např. Jizerská 25 (sobota 11. února), Jizerská 10 (sobota 11. února) a hlavní závod Jizerská 50 (neděle 13. února). Na 18. – 19. února je připraven závod Horní Mísečky. Závodníci si mohou zajet 20km trasu volně nebo 17,5 a 30 km klasicky. Seriál zakončí 25. a 26. února JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton. Závod se jede v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Na trati čekají prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé rovinky.
 

Sjezdové lyžování a snowboard

Světový pohár v alpském lyžováníZima, sníh, lyže a zdravě soutěživá nálada. Takové je Skiinterkriterium, které se každoročně koná ve Ski centru Říčky v Orlických horách. Jde o největší a nejvýznamnější mezinárodní závod žactva v disciplínách slalom a obří slalom, kterého se účastní okolo 200 závodníků prakticky z celého světa. Letos se závody konají od 20. až do 21. ledna 2023.

Do České republiky se po čtyřech letech vrací Světový pohár žen v alpském lyžování. Špindlerův Mlýn bude 28. a 29. ledna 2023 hostit prestižní podnik elitních lyžařek, které se poměří v obřím slalomu a slalomu. Účastnice musí být ve věku vyšším než 30 let a být platnými členy příslušné národní lyžařské asociace, která je řádným členem Mezinárodní lyžařské federace FIS. Většinou jde o bývalé lyžařské reprezentantky a špičkové závodnice, proto jsou závody FIS Masters divácky velmi populární.

SnowboardingNa Dolní Moravě se 11. až 13. března sjedou nejlepší snowboardoví jezdci v českém vrcholném závodu jakým je Mistrovství České republiky FIS ve snowboardcrossu. Těšit se můžete na nejlepší snowboarding, jaký u nás bude letos k vidění. Snowboardcross, neboli boardercross, je nejmladší, dynamicky se rozvíjející disciplína snowboardingu. Je synonymem pro rychlost, napětí, koncentraci, adrenalin, kontaktní souboje i tvrdé pády. To vše vtěsnáno do cca 50-90 vteřin, na trati o délce 700-1200 metrů, vybudované na svahu a tvořené umělými i přírodními překážkami: klopenými zatáčkami, skoky, boulemi, cornery, wutangy, schody a dalšími záludnostmi. Divácky se jedná o velmi atraktivní disciplínu.
 

Zimní adrenalin – psi a ledové jachty

ledová jízdaJeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 24. – 28. ledna 2023 v Orlických horách. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z ČR, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou.

Dalším mimořádně zajímavým podnikem je Ledová jízda v Krkonoších, která letos připadne na 4. až 6. února 2023. Účastníci Ledové jízdy před sebou mají téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů. Ovšem pozor, je tu jedna zápletka: družstvo totiž netvoří jen musher a devět až deset psů, ale také lyžař. Ten se občas nechá táhnout spřežením, občas klouže vedle něj anebo pomáhá musherovi. Trasa horami je sice rozdělená do několika dnů, ale týmy si veškeré vybavení vezou s sebou a mezi etapami přespávají ve volné přírodě ve stanu.

zimní jachtyDalší akcí 11. února je Lipno Ice Marathon. Extrémní závod na sněhu a ledu pro ty, kteří chtějí prověřit sebe sama v těch nejtěžších podmínkách. Závodit můžete klasicky, tedy nazujete boty vhodné do zimního terénu a na led a stačí se rozběhnout. Další variantou – pokud počasí dovolí – je kategorie Freestyle, která zahrnuje brusle, běžecké lyže, kite, ledovou jachtu a kolo. Můžete si vybrat jeden prostředek nebo je libovolně kombinovat. Kategorie Freestyle je zkrátka ušitá pro všechny, kteří milují pohyb na ledě (pokud letos nějaký bude).

Další aktuality

Jaro přichází, i přesto si můžete užít poslední dny zimy

Při pohledu z okna to chvíli vypadá, že přichází jaro, potom zase, že ještě bude zima, tak proč nevyužít poslední možnosti, jak strávit pár dní na horách, a zabavit se například adrenalinovými sporty? Přinášíme vám pár tipů, při kterých se vám zrychlí tep a při kterých se určitě nudit nebudete.
Zimní sporty

Tipy, kde si skvěle zalyžujete na nejlepších sjezdovkách v ČR

I když zimní sezóna 2022/23 nepatří k těm nejlepším a počasí lyžování příliš nepřeje, přeci jen se, díky aktuálním teplotám pod bodem mrazu, přírodnímu sněžení a umělému zasněžování, sněhové podmínky v mnoha ski areálech výrazně zlepšily a vleky i lanovky jsou v provozu. Přehled těch nejlepších míst, kde si skvěle zalyžovat vám přináší Kudy z nudy.
Zimní sporty

10 tipů na nejlepší modré sjezdovky pro děti a začátečníky

Chystáte se na hory s dětmi a hledáte, kde si nejlépe zalyžují? Anebo na lyžích teprve začínáte a potřebujete se dobře rozjezdit? V našich horách najdete spoustu skvělých sjezdovek, které potěší začátečníky pěkným ale ne přespříliš prudkým sjezdem a děti se na nich naučí spoustu nových dovedností. Vhod přijdou i těm, kteří se potřebují po delším čase opět dostat do formy. Vybrat si můžete například Turistickou z Lysé hory v Rokytnici nad Jizerou, Jezerní sjezdovku na Lipně, Dámskou na Klínovci nebo Pohodovou v Koutech nad Desnou.
Zimní sporty

Tipy na nejlepší sjezdovky Česka

Chtěli byste si zalyžovat, ale zatím váháte, kam se vydat? V Kudy z nudy jsme pro vás vybrali to nejlepší z našich hor! V našem přehledu naleznete tipy na ty nejoblíbenější skiareály Krkonoš, Jizerek, Orlických i Krušných hor, Šumavy, Jeseníků, Beskyd i Českomoravské vrchoviny. Stačí jen sbalit lyže a užít si parádní sjezdy s partou kamarádů či sportovní den s celou rodinou.
Zimní sporty

Buďte aktivní i v zimě aneb jak si užít jarní prázdniny na sněhu

Zima láká všechny milovníky radovánek na sněhu do své bílé náruče. Naplánujte si jarní prázdniny tak, abyste si užili sportování na svazích hor. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde vyzkoušet ty nejlepší sjezdovky, kam se vypravit na krásné běžkařské výlety v bílé stopě a kde vás potěší dlouhé sjezdy na sáňkách či adrenalinová zábava na snowboardu ve snowparku.
Zimní sporty

35 tipů, kam vyrazit na horách na běžky

Letošní zima milovníkům běžeckého lyžování konečně ukázala vlídnější tvář – na horách připadl nový sníh a teploty se drží pod bodem mrazu. Na mnoha místech probíhá strojová úprava tras, do stopy se můžete vydat v Jizerkách, Krkonoších, Krušných horách, Orlických horách, na Šumavě, v Jeseníkách, na Králickém Sněžníku i v Beskydech. Inspirujte se našimi tipy a projeďte se zasněženou přírodou!
Zimní sporty

Sáňkování z módy nevyšlo

Chtěli byste se vrátit do dob, kdy jste toužebně čekali na první sníh a pak nadšeně běželi pro sáňky? Proč ne! Sáňkařské dráhy nabízí radovánky pro děti i dospělé chlapy. Aktuálně je v provozu upravená přírodní sáňkařská dráha na Černé Studnici, Špindlerově Mlýně, v Janských Lázních a v úterý, pátek a sobotu se jezdí na Dolní Moravě.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty