Úvod > Kalendář akcí > Sportovní akce > Šediváčkův long 2023 – extrémní závod psích spřežení
Sportovní akce

Šediváčkův long 2023 – extrémní závod psích spřežení

Šediváčkův long 2023 bude! Orlické hory budou opět patřit musherům. Ve dnech 24. až 28. 1. 2023 proběhne již 26. ročník jednoho z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkův long.

Ve čtvrtek 19.1.2023 pořadatelský tým oznámil, že závod nebude Mistrovstvím republiky, protože se nedostojí závodními řádu mushingu. O závodu samotném se rozhodlo 21.1.2023. Další drobné změny oproti předešlým ročníkům samozřejmě budou, ty se budou vždy odvíjet dle momentálních povětrnostních podmínek. Slavnostní zahájení proběhne v úterý 24.1. za chatou Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orl. h. a starty všech kategorií proběhnou v jeden den a to ve středu ráno (10.00-12.00), nepojede se tedy nejdelší 300 km trasa (jejíž start byl původně plánován už na úterý). Ostatní zatím zůstává stejné dle plánovaného programu.


Po hřebenech Orlických hor, údolími a i po zasněžených loukách se budou prohánět opět psí spřežení. Více jak 100 přihlášených závodníků tohoto etapového závodu bude soutěžit se svými čtyřnohými kamarády o to, který dokáže zadanou trať zvládnout nejrychleji. Dokonce budou muset překonat v závějích sněhu i jednu noc.

Tento závod se stal již tradicí a letos se bude konat 26. ročník. Rádi bychom vám ale chtěli připomenout ve stručnosti jeho historii a několik důležitých údajů. První ročník se konal v roce 1997, a to za velké podpory tehdejší starostky obce Deštné v Orlických horách paní Václavy Domšové. Všechny následující ročníky již zůstaly v těchto horách. Často slýcháme dotazy na to, jak vznikl tak krásný název. Pokaždé, když začneme vyprávět ten smutný příběh, objeví se nám slzy v očích. ŠEDIVÁČKŮV LONG je totiž pojmenovaném na památku velmi smutné události. Den před startem prvního ročníku utekli pořadateli závodu dva psi, jeden z nich sibiřský husky jménem Šedivák byl zastřelen u vzdálené vesnice místním občanem.

Původně se závodu zúčastnilo jen několik závodníků (15), v průběhu času se ze závodu však stala závodníky vyhledávaná akce. Být účastníkem tohoto závodu je velká prestiž. Momentálně se jedná o závod celoevropského formátu, který má své jméno i místo na poli mezinárodních závodů psích spřežení a který si získává rok od roku větší obdiv, jak u závodníků, tak návštěvníků.

Trasy závodu se mění, ale v průběhu let se ustálily na základní okruhy, ty vedou po hřebenech i po úbočích Orlických hor, zavedou nás i přímo do obce Deštné v Orl. h. nebo se proženou nad místními sjezdovkami. Závod má několik etap. Základní čtyřetapová varianta má délku 240 km, v některých ročnících se jede dokonce pět etap. Jela se i varianta tzv. superlongu na 333 km. Délka tratí a počet etap je sice dopředu naplánován, ale aktuálně se přizpůsobuje momentálním klimatickým podmínkám, množství a kvalitě sněhu.

Termín 26. ročníku je datován do týdne na konci ledna, a to od úterý 24. ledna do soboty 28. ledna 2023. Slavnostní zahájení s bohatým doprovodným programem pro veřejnost proběhne v úterý 24. ledna od 17. hod. v Deštném v Orlických horách na vyhrazeném parkovišti pod sjezdovkami Skicentra. Zahajovací večer bude zároveň i startem pro psí spřežení, startující na nejdelší trati tohoto závodu o délce přes 300 km.
Během předchozích 25 ročníků závod vyrostl do podoby, která spolehlivě odolává krizovým jevům i nepřízni počasí. Tuto souvislou řadu přerušila až pandemie v roce 2021. Závodníci jsou na tratích sledováni zvláštní metodou, která dává organizátorům i návštěvníkům přehled o průběhu závodu. Všichni zájemci mohou průběh závodu sledovat na jeho webových stránkách.

Soutěží se v několika kategoriích, z nichž asi nelze vybrat tu nej… Pro diváky nejatraktivnějšími jsou jistě ty kategorie, kde je ve spřežení více psů. Maximální počet je z důvodu náročnosti tratě a terénu omezen na počet 12ti psů. Tato kategorie bývá hojně zastoupena. Vidět 6 párů nádherných severských psů, jak poslušně naslouchá povelům svého pána a jak s dokonalostí sobě danou zvládá nejdelší a nejnáročnější závod v naší zemi, je naprosto úchvatné. Být u toho a na vlastní oči vidět tu souhru člověka a psa, je krásný zážitek, který zůstává v srdci zaryt hodně dlouho.

Od nepaměti je pes spojován s člověkem, ale jen málo toho zůstalo z původního účelu tohoto soužití. Právě závody psích spřežení jsou jedním z nich. Týmová práce, drsnost tohoto sportu, láska ke psům, všem zvířatům a přírodě nás na těchto závodech láká.

Přijďte nasát atmosféru mrazivého severu a dávného přátelství člověka a psa, nad kterou bdí ve věčných psích lovištích samotný Šediváček.

ČEZ SkiTour #3 – Orlický maraton

Největší seriál běžkařských závodů bude hostit velice tradiční maraton v Orlických horách.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

12. Tradiční výstava Betlémů na zámku Kvasiny

Již po dvanácté jsou v pěti sálech zámku Kvasiny vystaveny téměř dvě stovky betlémů všech materiálů, velikostí, domácího i exotického původu! Přijďte si užít sváteční atmosféru s přáteli, rodinou i dětmi.
Kvasiny, Královéhradecký kraj

Výstava vláčků a modelů v Dobrušce

Výstava modelů v Dobrušce se koná 18. – 19. února 2023,
Dobruška, Královéhradecký kraj

Vladimír Suchánek – Vzpomínka

Výstava obrazů a grafik novoměstského rodáka.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Filiální kostel sv. Matouše na Jedlové

V Deštném v Orlických horách, konkrétně v části Jedlová, se nachází kostel sv. Matouše, který byl zbudován karmelitány ve třicátých letech osmnáctého století na místě původního dřevěného kostelíku.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Osada Dříš a kaple Blahoslavené Panny Marie se zázračným pramen

Osada Dříš vznikla derivací Deštného někdy na počátku 18. století. Lidé zde žijící nalézali obživu v řemeslné výrobě a zemědělství, i když to bylo s ohledem na nadmořskou výšku a reliéf terénu velmi chudobné hospodaření. Pro místní komunitu měla velký význam kaple blahoslavené Panny Marie.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Wellness a sportovně relaxační pobyty v Deštném v Orlických horách

Hotel Alfa 4YOU naleznete na klidném místě lyžařského střediska Deštné v Orlických horách. Užijte si krytý bazén, celoročně vyhřívaný, s panoramatickým výhledem na Orlické hory.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické běžkařské tratě poblíž Deštného v Orlických horách nabízí maximální komfort. Jsou pravidelně udržované, nenáročné terénem a na hřebenu poskytují lyžařům skvělý výhled. Tratě mají úhrnem víc než 50 km a můžete si vybrat z několika tras a okruhů.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Turistická chata Panorama v Dříši

Turistická chata Panorama se nachází v tichém prostředí Deštné v Orlických horách poblíž známého poutního místa – kaple sv. Anny s křížovou cestou a výhledem na hřeben Velké Deštné.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Restaurace a penzion Kozí chlívek v Deštném v Orlických horách

Rodinný penzion a restaurace Kozí chlívek se nachází v centru obce Deštné v Orlických horách. V penzionu naleznete krásné zázemí restaurace s vůní české a staročeské domácí kuchyně, kterou obklopují nádherné Orlické hory.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Autokemp a penzion Zákoutí Deštné v Orlických horách

Areál autokempu Zákoutí se nachází v oblíbeném středisku zimních i letních sportů v Deštném v O.h. uprostřed krásné přírody Orlických hor. Je to malý kemp, který je díky své poloze oblíbený zejména turisty, cyklisty nebo rodinami s dětmi.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Penzion Anička v Deštném v Orlických horách

Deštné v Orlických horách doslova vybízí k prožití zimní či letní dovolené. Penzion Anička má na výběr hned několik variant pokojů k ubytování. Vyberou si dvojice, rodiny i příznivci prostorných apartmánů.
Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj