Úvod > Aktuality > Žižkovská věž, pražské Planetárium a Štefánikova hvězdárna oslaví padesát let od prvního letu na Měsíc
Žižkovská věž, pražské Planetárium a Štefánikova hvězdárna oslaví padesát let od prvního letu na Měs
"> "> "> "> ">
Zážitky

Žižkovská věž, pražské Planetárium a Štefánikova hvězdárna oslaví padesát let od prvního letu na Měsíc

  • Vydáno17. července 2019
Po padesáti letech od prvního letu na Měsíc "odstartuje" Apollo 11 znovu, tentokrát z Žižkovské televizní věže v Praze. Vesmírná loď ožije v sobotu 20. července 2019 ve 22 hodin a 17 minut za pomoci speciálního videomappingu, který bude věrně kopírovat skutečný začátek letu americké posádky v roce 1969. Kromě toho se bude v Planetáriu Praha a v kině Lucerna promítat dosud nezveřejněný filmový dokument o výpravě prvního člověka na Měsíc.
Žižkovská věžPřistání prvního člověka na Měsíci připomene happening s názvem Moon 50: Zpátky na Měsíc. V sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut nechají odganizátoři "odstartovat Žižkovskou věž" v Praze. Její tubusy mají podobný tvar i rozměry jako původní nosná raketa Apolla 11, se kterou se astronauti vydali k prvnímu přistání 20. července 1969 na povrchu Měsíce. Start žižkovské rakety se bude opakovat ve stejný čas také v neděli 21. července.
 
Cesta na MěsícPomocí videomappingu se tubus věže promění v raketu Saturn V. Každý z nás se tak může na chvíli ocitnout dole pod raketou. Ani na mysu Canaveral v Kennedyho vesmírném středisku neměli lidé možnost se k Saturnu V dostat tak blízko. Návštěvníci happeningu v Praze budou moci prožít a připomenout si celou misi od přípravy přes start, přistání na Měsíci až po splashdown v Tichém oceánu. Součástí programu bude také veřejná projekce filmů a koncert.
 
Projekt chce mimojiné připomenout, že Česká republika hrála roli významného aktéra při poznávání vesmíru. Dva astronauti z celkem 11 letů měli československé kořeny. Astronaut Eugene Cernan byl posledním člověkem, který na Měsíci stanul. Měl s sebou československou vlajku, kterou při své neoficiální a utajované návštěvě před 45 lety dovezl do vlasti svých rodičů.
 

Fascinující dokument Apollo 11

Stopa na MěsíciPři příležitosti tohoto významného výročí se bude v Planetáriu Praha a v kině Lucerna promítat dosud nezveřejněný filmový dokument o výpravě prvního člověka na Měsíc. Padesát let od přistání prvního člověka na Měsíci se pootevřely bohaté archivy NASA, aby o proslulé cestě Apolla 11 vydaly nové svědectví.

Dosud nezveřejněný materiál přináší v ohromující audiovizuální kvalitě na 70 mm filmu zachycený start z Mysu Canaveral, komorní svědectví o nadpozemském klidu panujícím v lunárním modulu i všechny další důležité momenty této průkopnické výpravy. Devítidenní mise přestává být pouze ikonickým Armstrongovým „velkým skokem pro lidstvo,” aby se rozrostla ve fascinující vesmírnou odyseu.

Dokument můžete zhlédnout v Planetáriu Praha ve Stromovce v sobotu 20. července od 14:00 nebo 19:00 hodin, v neděli 21. července pak od 17:30 hodin. V kině Lucerna se bude dokument promítat ve středu 24. července od 20:30 hodin.
 

Měsíční kámen na Štefánikově hvězdárně a lunární model v Planetáriu

MěsícŠtefánikova hvězdárna na Petříně se stala jediným místem na světě, kde se můžete přímo dotknout povrchu Měsíce. Žádný návštěvník petřínské výstavy se patrně nikdy neocitne Měsíci blíže. Vystavený vzorek měsíční horniny nebude na hvězdárně vystaven za neprůstřelným sklem ani zalitý v umělé hmotě, jako ve všech světových muzeích. Na svou vlastní kůži se bude moci každý návštěvník přesvědčit, co to znamená “dotknout se Měsíce”. Vystavený vzorek je horninou, která na Zemi doputovala v podobě meteoritu, jenž byl před 3,1 miliardy let vyvržen z povrchu Měsíce při dopadu jiného kosmického tělesa a šťastnou náhodou dopadl na povrch Země. Výstava je návštěvníkům přístupná od 4. července do 31. srpna 2019.

Lunární modelV Planetáriu Praha si od 20. července 2019 bude možné prohlédout lunární modul Eagle, který dopravil před 50 lety člověka na Měsíc. Takových míst je na světě zhruba desítka – pražské planetárium se ovšem stane jediným místem na světě, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout přistávací modul Eagle i zevnitř. Exponát vystavený v planetáriu bude reálným modelem lunárního modulu Eagle v měřítku 1:1. Vzhledem k velikosti přistávacího modulu (výška 8 metrů, základna 9x9 metrů) bude modul instalován před vstupem do planetária, zvenčí si jej tak budou moci zdarma prohlédnout všichni návštěvníci Stromovky. Zevnitř bude lunární modul vzhledem k omezené kapacitě přístupný pouze návštěvníkům planetária se speciální vstupenkou.
Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.