!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Moon 50: Zpátky na Měsíc
Moon 50: Zpátky na Měsíc
"> ">
20.7.
21.7.
+ Přidat foto

Moon 50: Zpátky na Měsíc

Kdy 20. červenec 2019 22:17 - 21. červenec 2019 23:00 Historické a vojenské akce
Po padesáti letech od prvního letu na měsíc odstartuje Apollo 11 znovu, tentokrát z Žižkovské televizní věže v Praze. Vesmírná loď ožije v sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut za pomoci speciálního videomappingu, který bude věrně kopírovat skutečný začátek letu americké posádky v roce 1969.
Přistání prvního člověka na Měsíci připomene happening s názvem Moon 50: Zpátky na Měsíc. V sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut necháme odstartovat Žižkovskou věž v Praze. Její tubusy mají podobný tvar i rozměry jako původní nosná raketa Apolla 11, se kterou se astronauti vydali k prvnímu přistání 20. července 1969 na povrchu Měsíce. Start žižkovské rakety se bude opakovat ve stejný čas také v neděli 21. července.
 
Pomocí videomappingu se tubus věže promění v raketu Saturn V. Každý z nás se tak může na chvíli ocitnout dole pod raketou. Ani na mysu Canaveral v Kennedyho vesmírném středisku neměli lidé možnost se k Saturnu V dostat tak blízko. Návštěvníci happeningu v Praze budou moci prožít a připomenout si celou misi od přípravy přes start, přistání na Měsíci až po splashdown v Tichém oceánu. Součástí programu bude také veřejná projekce filmů a koncert.
 
Projekt chce mimojiné připomenout, že Česká republika hrála roli významného aktéra při poznávání vesmíru. Dva astronauti z celkem 11 letů měli československé kořeny. Astronaut Eugene Cernan byl posledním člověkem, který na Měsíci stanul. Měl s sebou československou vlajku, kterou při své neoficiální a utajované návštěvě před 45 lety dovezl do vlasti svých rodičů.
 
Pražský happening je ojedinělou akcí, a to i v celosvětovém měřítku. Vznikl naprosto spontánně, z nadšení několika přátel, kteří chtějí oslavit jedinečnou událost v dějinách lidstva. První let lidí na Měsíc je historickým milníkem z mnoha pohledů. Byl to významný objevitelský počin, využily se v té době nejpokročilejší technologie, lidé získali vědecký materiál a poznatky. To vše mu dalo celospolečenský význam.

Program:

17:45 
   
Poslední let Petra Ginze (71 min)
Neuvěřitelný a pohnutý příběh malého židovského kluka, jeho toulání po Měsíci a jeho obrázku, který dnes létá na orbitu
filmová projekce (za vstřícného souhlasu režisérky a producentky paní Sandry Dickson)
                               
19:00    
Ze Země na Měsíc a zpátky s Jakubem Kohákem

hosté: Jakub Rozehnal - ředitel Planetária hl.m. Prahy, prof. Petr Kulhánek - popularizátor astrofyziky, Jan Spratek z Evropské kanceláře pro vzdělávání o vesmíru
a další významní hosté
hudebně doprovází: Pražský filmový orchestr
                              
22:17    
Start obří rakety Saturn 5

Vypuštění Apolla 11 na objevitelskou pouť vesmírem a následné přistání na Měsíci...
A to přímo před našimi zraky.
Videomapping na Žižkovské věži
               
22:30    
Noční silent kino

Film: In the Shadow of the Moon (100 min)
 
O projektu:
Cílem tohoto neziskového projektu je nejen připomenutí klíčové události lidských dějin, iniciátoři akce chtějí také inspirovat a vzdělávat mladší cílovou skupinu lidí. U zrodu stáli kromě Filipa Lišky ještě Ondřej Boháč, Marek Vocel, Evžen Hart, Martin Kotas, František Pecháček a Roman Dušek. Formálním organizátorem akce je eventová společnost MVP events. Doprovodné akce představí celý program Apollo od projevu prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1961 až po poslední let na Měsíc v roce 1972.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 7. 2019