Úvod > Aktuality > Žatecký chrám chmele má přes Vánoce otevřeno!
Žatecký chrám chmele má přes Vánoce otevřeno!
"> "> ">
Gurmánská turistika

Žatecký chrám chmele má přes Vánoce otevřeno!

  • Vydáno27. prosince 2019
Nenechte si ujít návštěvu Chrámu chmele a piva i v zimním období. Zábavně naučný komplex vám odhalí nejedno tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva. Velký zájem návštěvníků o Chrám chmele a piva přiměl jeho provozovatele nechat otevřené dveře návštěvníkům ještě na konci prosince. Prohlídky Chrámu Chmele a Piva se konají od 27. do 30. 12. v 10, 13 a 15 hodin.
Chrám chmele a pivaChrám chmele a piva byl otevřen v roce 2011. Návštěvnickou prohlídku chrámu vždy otevírá Chmelový maják. Na vrchol majáku se můžete svézt buď speciálním výtahem a nebo vyjít po svých. Cesta nahoru výtahem trvá přibližně 15 minut a její součástí je působivá 3D animace.

Chmelový orloj se nachází na Náměstí Prokopa Velkého mezi Restaurací u Orloje a Chmelovým majákem. Orloj podle tematického zadání architekta Jiřího Vaníčka navrhl a pro město Žatec i vyrobil kovotepec a kovář Petr Podzemský. Orloj znázorňuje alegorii života pěstitelů chmele a pivařů, jejich nebe a také peklo. Jedná se o čtvrtý funkční orloj v České republice. Jeho stroj pochází z 18. století.

Renesanční sladovna byla otevřena veřejnosti v roce 2012. Jedná se o historickou budovu, která, jak název napovídá, původně sloužila k výrobě sladu. Budova se nachází za městskými hradbami, jelikož se při úpravě sladu používal otevřený oheň a riziko požáru bylo příliš vysoké. Nyní Renesanční sladovna hostí galerii a trvalou expozici o mnoha filmových natáčeních v Žatci. Prohlédnete si zde například česací stroj z filmu Starci na chmelu. Součástí areálu je také Chmelařské muzeum s možností prohlídky. Jedná se o největší muzeum tohoto typu u nás.

Pokud se cítíte dost odvážní, můžete vylézt na vrchol komínu chmelařské sušárny. Komín je 18 m vysoký a z jeho vrcholu je velmi pěkný výhled. Výstup na komín je přístupný z atria Restaurantu U Orloje. Na prohlídku můžete vyrazit 27., 28., 29. a 30. prosince 2019, ve dnech 31. 12. 2019 a 1. 1. 2020 bude naopak zavřeno.
Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Galerie Sladovna Žatec

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.

Expozice sladovnictví v Žatci

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.