Úvod > Aktuality > Zámek Žďár nad Sázavou otevírá sezonu s novým barokním pasem
Zámek Žďár nad Sázavou otevírá sezonu s novým barokním pasem
"> "> ">
Památky

Zámek Žďár nad Sázavou otevírá sezonu s novým barokním pasem

  • Vydáno5. května 2016
Zámek Žďár nad Sázavou zahájil novou sezónu. Po loňském úspěšném otevření Muzea nové generace letos přichází s dvěma novinkami – barokním pasem a celoroční sérií akcí „Festival Čtvero ročních období“.
ŽďárKoncept Čtvero ročních období je založen na celoroční nabídce aktivit, tedy i mimo turistickou sezónu. Každá akce festivalu má svůj osobitý charakter, svůj "svět" a rozmanitost a program tedy osloví nejen obyvatele Žďáru nad Sázavou a přilehlého okolí.

Cílem je učinit z areálu zámku živé místo pro tvořivost a kreativitu, aby návštěvníci mohli být přímo účastni daných akcí, aktivně se zapojit a získat jiný pohled na toto místo a jeho historii.

Čtvero ročních období představuje tyto čtyři klíčové události v průběhu letošního roku:
 

Jaro: Dny otevřených zahrad (28. – 29. květen 2016)

Venkovní prostory zámku a především soukromé zahrady paní Thamary Kinsky se opět otevřou široké veřejnosti, přiblíží návštěvníkům rozmanitost a krásu nejen zahradnictví. Představí veřejnosti vedle duchovního a kulturního odkazu žďárského kláštera a zámku také současné možnosti areálu. Součástí budou také farmářské trhy, projížďky na koních, tématické workshopy pro děti i dospělé či koncerty. Víkendová akce je vhodná pro celou rodinu.
 

Léto: Klášterní noc (3. září 2016)

Zámek ŽďárDá možnost návštěvníkovi pochopit, co vlastně klášter je. Jedná se o unikátní homogenní celek, který vždy byl kulturním, hospodářským, ale i ekonomickým centrem nejen regionu. Seznámí formou odpoledního a večerního programu návštěvníky – rodiny s dětmi i milovníky historie a studenty – s dennodenním životem v klášteře, s každodenními strastmi i radostmi klášterního života.

 
Podzim: Den dýní : Rozsviťte zámecký areál (29. října 2016)

Akce je primárně určena rodinám s dětmi a jejím cílem bude spolupráce s místními zahradnickými spolky, školami a zájmovými skupinami. V rámci odpoledního programu, s přesahem do večera bude zpracování/vyřezání dýně dětmi a dospělými, následná prezentace výsledků formou soutěže a jejich rozmístění v areálu zámku. Rozsvítit areál zámku světlem a kreativitou lidí.
 

Zima: Vánoční trhy

Akce především pro obyvatele Žďáru a okolí, která má ukázat areál zámku a klášteru zase v jiném světle – ve světle místní tvořivosti a umění. Návštěvníci se mohou těšit na doprovodný program, řemeslné  a regionální produkty. Adventní trhy se konají tyto víkendy – 26.11.2016, 3.12.2016, 10.12.2016 a 17.12.2016.
 

S Barokním pasem neomezeně

Žďár zámekDalší letošní novinkou je Barokní pas. Ten umožňuje neomezený celoroční vstup do několika míst areálu. Jeho prostřednictvím mohou jeho držitelé navštěvovat opakovaně po celý rok a bez dalších poplatků Muzeum nové generace, Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze a prohlídkovou trasu Po stopách Santiniho. Poskytne také slevy na vstup do Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a slevy na nákup zboží v zámeckém obchodě s dárkovým zbožím.

Zároveň Barokní pas umožní zvýhodněné vstupné na letošní ročník mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla KoresponDance, který se bude konat 8. – 10. července 2016.
Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory u Žďáru nad Sázavou tvoří dva okruhy, které jsou vybaveny odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.