Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude další ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Letos se koná již 11. ročník.
KoresponDance jako největší site-specific festival současného tance v České republice se každoročně koná v letních měsících v Praze a ve Žďáru nad Sázavou.
Hlavní část programu se již tradičně odehraje ve Žďáru nad Sázavou, zejména v lokalitě zámku, jenž nabízí rozmanitá zákoutí, a v přilehlém okolí, jako jsou magický poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, působivý amfiteátr v areálu Pilák či industriální prostor místní továrny TOKOZ, ale vyrazí také přímo do ulic města.
Pražská část KoresponDance letos zavítá 27. června do CAMP – Centra architektury a městského plánování
Program festivalu opět láká na rozmanitá performance, komunitní projekt, filmové projekce, hudební show, workshopy či diskuse a především na spoustu zábavy a letního povyražení. Bavit se budou také rodiny s dětmi.
Svou interdisciplinaritu letos projeví skrze téma „Architektura a krajina“. Žďárský program se ponese ve jménu velikána Jana Blažeje Santiniho a jeho 300. výročí úmrtí.
Do Žďáru letos zavítá řada zvučných uměleckých jmen a uskupení, které přinesou pestrý program, na festivalu ve bude zastoupen špičkový program napříč žánry.
KoresponDance nabídne prvotřídní vystoupení, což jistě zaručí návštěva francouzské tanečnice, choreografky a performerky Beatrice Massin s ansámblem Cie Fetes Galantes. Vedle představení Requiem bude dalším jejich horkým želízkem v ohni spolupráce s populárním hudebním uskupením Collegium 1704 v impozantním prostředí poutního „Santiniho“ kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Neméně lákavé bude vystoupení ceněné experimentující performerky a akrobatky Elišky Brtnické, v němž sehrají prim architektonické objekty.
Diváky dále potěší taneční či cirkusové formace Collectif La Méandre, Manolo Alcantara, Marta & Kim nebo BeInternational. Kristián Mensa se svou soutěží KoresponDance Battle zavítá poprvé do Žďáru. Program z Prahy si opět zopakují tanečník a choreograf Ruben Chi i žongléři Compagnie Monad. Na míru festivalu vznikne speciální komunitní projekt Ferst Dadler kráčí.
Vedle workshopů a diskuzí pro odborníky i laické nadšence či hudebních show hlavní program dále doplní tradiční dětská představení projektů Škola tančí a Tvořivý tábor pro děti i dospělé.
Ekologicky šetrný festival:
• minimalizuje negativní dopad na životní prostředí a šetrně využívá zdroje – snížení jednorázového nádobí, omezení plastů a nakládání s odpady
• je situován do areálu Zámku Žďár, který je dostupný hromadnou dopravou, navíc jsou zavedeny speciální linky MHD a festivalový autobus
• areál maximálně využívá současnou infrastrukturu a snaží se zamezit dočasným stavbám (např. využívá stávající toalety oproti mobilním, vystoupení jsou situovaná do mnohdy překvapivých míst, atd.)
• nabízí jídlo z lokálních zdrojů, samozřejmostí je nabídka vegetariánské či veganské alternativy
• zanechává pozitivní dopad na komunitu, aktivně zapojuje do programu i znevýhodněné skupiny residentů
• propojují zábavu i vzdělání a jsou tak zdrojem informací i zážitků formou různých workshopů