Úvod > Aktuality > Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky

Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky

Vydáno 24. prosince 2019 Památky
Na zámek Loučeň můžete přijít i o Vánocích. až do 12. ledna 2020 je v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa Příběh vánočního stromečku. Prohlídky však nebudou zaměřeny pouze na vánoční stromečky, ale dozvíte se také, jak se slavily Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a jiné zajímavosti.
V každé zámecké komnatě zámku Loučeň uvidíte vždy jiný vánoční stromek: staročeský lidový, zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, skleněný, světelný, zpívající, čokoládový, peříčkový, květinový, ale i neviditelný a virtuální…

Nepůjde ovšem jen o velkolepou podívanou. Během prohlídky s názvem "Příběh vánočního stromečku" si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě, kdo tam rozdává dárky, co to byl Strom Republiky a jak se k nám zatoulal Děda Mráz, proč se na zámku pekly obří vánočky, kdy a proč se chodilo koledovat, proč si doma rozvěšujeme jmelí a mnoho dalšího.

vánoční prohlídkyV sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 - 16:00 každou hodinu. Vzhledem k velkému zájmu však doporučujeme rezervaci. Ve všedních dnech je prohlídka ve 14:00,16:00 a  17:00 hod - rezervace předem je nutná. Jednotné vstupné činí 165 Kč na osobu.

Ve dnech 25., 26. a 28. prosince můžete navíc přijít na večerní vánoční prohlídky. Při procházce zámeckým parkem navíc natrefíte na největší adventní věnec v Čechách. Světelná a hudební show u věnce začíná vždy od 16:50 hod.
Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Již potřetí pro vás přirpavujeme speciální prohlídky zámku, kdy v každé komnatě naleznete jiný vánoční stromeček se svým příběhem.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.