Úvod > Aktuality > Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky
Památky

Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky

  • Vydáno14. listopadu 2023
Na zámek Loučeň můžete přijít v době adventní i o Vánocích. Od 17. listopadu až do 21. ledna 2024 je v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa Příběh vánočního stromečku. Prohlídky však nebudou zaměřeny pouze na vánoční stromečky, ale dozvíte se také, jak se slavily Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a jiné zajímavosti.
příběh stromečkuZámek Loučeň patří od 17.11. 2023 do 21.1. 2024 speciálním prohlídkám "Příběh vánočního stromečku". Ve slavnostně nazdobených komnatách na vás čeká více než 20 vánočních stromků a každý bude mít svůj vlastní příběh. V každé zámecké komnatě zámku Loučeň uvidíte vždy jiný vánoční stromek: Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě.

Během prohlídky si děti i dospělí poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém nebo jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a kdo tam rozdává dárky. Poznáte, kde vznikla tradice vánočního stromku a jaké byly první stromečky Evropě. Jak vypadaly před sto lety, jak vypadají dnes nebo jak tomu bylo u britské královské rodiny a jak v alpské chaloupce? To vše se dozvíte během prohlídky zámku. Děti si navíc z prohlídky budou moci odnést speciální dopis pro Ježíška.
 

Největší adventní věnec, světelná show a Světla vyprávějí

příběh stromečkuZámecký areál je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin, prohlídky zámeckých expozic se konají od 17. listopadu každý den (dopolední hodiny budou vyhrazeny školám). Od první adventní soboty můžete na nádvoří zámku obdivovat také největší adventní věnec v Česku a každý den v 17:00 nezapomenutelnou světelně-hudební show. Nezapomeňte se po setmění zastavit také v zahradě zámku, která je proměněná ve snový, pohádkový svět plný zářících světelných soch a dekorací, které vám vezmou dech. Zimní pohádka v zámecké zahradě představuje unikátní světelný park mezinárodního projektu “Světla vyprávějí”.

Na Štědrý den je na zámku otevřeno do 16:00 hodin (poslední prohlídka vychází v 15:00). V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách se prohlídky konají denně od 11:00 – 16:00 každou hodinu. Jednotné vstupné 250 Kč na osobu, obsahuje prohlídku zámku "Příběh vánočního stromečku" a vstupné do parku s labyrinty. Ve všedních dnech je prohlídka ve 12:00, 14:00 a 16:00 hod. Ve všední dny mimo prázdniny (od 2. do 21. 1. 2024) můžete využít zvýhodněné jednotné vstupné 200 Kč na osobu. Doporučujeme zakoupit vstupenky online předem.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zámek Loučeň je otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

17.11.
21.1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Již pošesté se zámek Loučeň zahalí do vánoční atmosféry díky akci Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Abeceda Vánoc.

Světla vyprávějí – světelné expozice na zámku Loučeň

20.10.
31.1.
Světla vyprávějí – světelné expozice na zámku Loučeň

Úchvatnou zámeckou zahradu zámku Loučeň jsme proměnili ve snový, pohádkový svět plný zářících světelných soch a dekorací, které vám vezmou dech. Zimní pohádka v zámecké zahradě je unikátní světelný park mezinárodního projektu “Světla vyprávějí…”

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mikulášské jízdy v Prahou a okolím, Vánoce na Hrádku, Valašský mikulášský jarmek, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Jírův betlém v Kryštofově Údolí . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky

Prohlídky hradu Křivoklátu lákají po celý rok

Vydejte se na prohlídku královského hradu Křivoklátu v zimním období. Zachovalý hrad si prohlédnete o víkendech – na prohlídkovém okruhu Gotické paláce, kde se podíváte do křivoklátských interiérů. Navštívit můžete i Stříbrnici, hradní kapli, rytířský a velký královský sál, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní knihovnu. Hrad otevírá svoje brány vždy o víkendech od 10 do 15 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2023. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od úterý do soboty. Denním lyžování je možné vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou pravděpodobně během vánočních svátků.
Středočeský kraj | Zimní sporty

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 25. listopadu 2023 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

Lotr Babinský, Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Vilda, Rumcajs, Ledříček, Grasel nebo Štětka: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes!
Středočeský kraj | Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
Středočeský kraj | Památky