Úvod > Aktuality > Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky
Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky
"> "> ">
Památky

Zámek Loučeň ukáže, jak se slavily Vánoce za první republiky

  • Vydáno23. prosince 2021
Na zámek Loučeň můžete přijít i o Vánocích. Až do 17. ledna 2022 je v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa Příběh vánočního stromečku. Prohlídky však nebudou zaměřeny pouze na vánoční stromečky, ale dozvíte se také, jak se slavily Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a jiné zajímavosti.
V každé zámecké komnatě zámku Loučeň uvidíte vždy jiný vánoční stromek: staročeský lidový, zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, skleněný, světelný, zpívající, čokoládový, peříčkový, květinový, ale i neviditelný a virtuální…

Nepůjde ovšem jen o velkolepou podívanou. Během prohlídky s názvem "Příběh vánočního stromečku" si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě, kdo tam rozdává dárky, co to byl Strom Republiky a jak se k nám zatoulal Děda Mráz, proč se na zámku pekly obří vánočky, kdy a proč se chodilo koledovat, proč si doma rozvěšujeme jmelí a mnoho dalšího.

vánoční prohlídkyNa Štědrý den je na zámku otevřeno do 16:00 hodin (poslední prohlídka vychází v 15:00). V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách se prohlídky konají denně od 11:00 – 16:00 každou hodinu. Jednotné vstupné 180 Kč na osobu, obsahuje prohlídku zámku "Příběh vánočního stromečku" a vstupné do parku s labyrinty. Vzhledem k velkému zájmu však doporučujeme rezervaci.

Ve všedních dnech je prohlídka ve 12:00, 14:00 a 16:00 hod. Od 4. do 17.1. 2022 můžete využít zvýhodněné jednotné vstupné 150 Kč na osobu. Doporučujeme zakoupit vstupenky online předem.
Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Další aktuality