Úvod > Co chcete dělat? > Rybníky v Podtroseckém údolí
Příroda

Rybníky v Podtroseckém údolí

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Břehy těchto rybníků jsou většinou tvořeny z romantických pískovcových skál.
V létě jsou rybníky příhodné pro koupání a jejich okolí zve k romantickým procházkám či v zimě projížďkám na bruslích. Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury.

Roste zde také mnoho desítek druhů rostlin, osmnáct z toho je zvláště chráněno. Je to například suchopýr štíhlý, rosnatka okrouhlolistá, pryskyřník velký a mnoho dalších. Žijí tu desítky druhů ptáků, obratlovců, plazů a obojživelníků. Pokud se vyzbrojíte trpělivostí a dobrým dalekohledem, možná se před vámi objeví ledňáček říční, skorec vodní nebo rak říční, škeble rybničná nebo čolek horský.


  • Rybník Nebák: protáhlý rybník ležící na Žehrovce, severovýchodně od Sobotky. V okolí najdete samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445. V lese, při silnici do Rovně, najdeme zříceniny skalního hrádku ze 13. století. Rybník je se svou délkou 1,25 km nejdelší ze všech rybníků v Podtrosekých údolích.

  • Rybník Krčák: rybník v údolí Želejovského potoka, asi 4 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami. Na kraji lesa ho vroubí rekreační chaty.

  • Věžický rybník: rybník s unikátním skalním břehem – skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka. Písčité dno a teplá voda láká v létě ke koupání. K přístupu ke koupání lze využít např.louku u hráze (poblíž parkoviště).

  • Podseminský rybník: rybník v údolí Žehrovky, pod rybníkem Nebákov. Příjemné místo ke koupání obklopují rekreační chaty. Pod hrází romantického rybníka najdete barokní mlýn Podsemín s pětipodlažní mlýnicí i dochovaným zařízením a v jeho blízkosti staré roubené stavení. Za hrází rybníka přes říčku Žehrovku a mlýnský náhon vedou kamenné klenuté mosty.

  • Vidlák: rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Najdeme tu přírodní rezervaci Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcenějším lokalitám v Českém ráji. Rašeliniště samotné bylo v roce 1979 vyhlášeno jako přírodní rezervace o rozloze asi 3,8 ha. Pro turisty je u rybníka možnost občerstvení, táboření a koupání.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Recall

Penzion Recall

Troskovice, Liberecký kraj
Kemp Zelené údolí s bazény

Kemp Zelené údolí s bazény

Mladějov, Královéhradecký kraj
Kemp s koupalištěm v Sobotce

Kemp s koupalištěm v Sobotce

Sobotka, Královéhradecký kraj