ÚvodAktualityZ Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince
Lázně a wellness

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

  • 6. srpna 2019
Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Český stříbrný tolar dokazuje, že i malá země může zanechat velkou stopu ve světové ekonomice. Jeho příběh začal na počátku 16. století, kdy bylo na panství rodu Šliků v podhůří Krušných hor objeveno množství stříbrné rudy. V roce 1516 Štěpán Šlik založil město Jáchymov, o dva roky později byl zaražen důl Svornost, později první uranový důl na světě, a o další dva roky později tu vznikla zřejmě první lékárna na území českých zemí a ve střední Evropě. Krátce poté se Jáchymov s více než 18 000 obyvateli stal po Praze druhým nejlidnatějším městem Českého království. A někdy mezi tím – obvykle se uvádí roky 1519 nebo 1520 – se ve městě začaly razit slavné stříbrné mince, z nichž se na více než 300 let stalo platidlo celé Evropy.
 

Znáte jáchymovskou mincovnu?

Oficiální rozhodnutí, kterým byla Šlikům povolena ražba mincí, vydal český zemský sněm 9. ledna 1520. Jenže podle zpráv z několika zdrojů, například od jáchymovského teologa a učitele latiny Johannese Mathesia či Georgia Agricoly (po němž se mimochodem jmenuje aquacentrum Léčebných lázní Jáchymov) se mincovalo ještě před vydáním úředního svolení, snad ve sklepech šlikovského hrádku jihozápadně od Jáchymova.

Půl tisíciletí starou historii dnes v Jáchymově připomíná Královská mincovna na rohu Mincovní ulice a náměstí Republiky. Stálá expozice se věnuje dějinám města, nerostnému bohatství Krušných hor a dolování stříbra. Podíváte se i do podzemí, do lapidária s fragmenty portálů včetně ostění z domu mincmistra, zbořeného v sedmdesátých letech minulého století.

Šlikové tu razili tolary do roku 1528, kdy jáchymovská mincovna přešla do rukou panovníka. To už existovala druhá mincovna, zřejmě v Horním Slavkově, a mincovalo se tu až do vyčerpání stříbrných ložisek v druhé polovině 17. století.
 

Od tolaru k dolaru

Jáchymovský tolar měl na jedné straně český znak lva a jméno krále Ludvíka Jagellonského, na druhé pak sv. Jáchyma a erb rodu Šliků, provozovatelů jáchymovské mincovny. Vážil 29,23 g (obsah čistého stříbra tvořil 27,41 g) a postupně se s ním začalo platit téměř v celé Evropě. V 16. století jej Španělé dovezli do Ameriky a na konci 18. století se název tolar ujal pro měnovou jednotku anglických kolonií na východním pobřeží Severní Ameriky. Její zkomolený název zní dolar a dnes se používá téměř ve čtyřiceti zemích světa. Až tak daleko doputovaly jáchymovské tolary!
 

Výlet po místech oceněných UNESCO

Letos v létě se Jáchymov společně s dalšími hornickými městečky, starými doly a štolami a technickými památkami u nás a v Německu dočkal zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Z Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří, která se souvisle vyvíjela od 12. až do 20. století, proudily do světa nejenom stříbrné mince, ale také hornické vynálezy, technologické zlepšováky a inovace. Šlo například o čerpání důlních vod nebo hutní zpracování stříbra, cínu, kobaltu, železa či uranu. Tady vznikly první geologické mapy, vyšly první důležité příručky a učebnice hornictví a hutnictví a v německém Freibergu byla roku 1765 založena i nejstarší vysoká škola báňská.

Sedmnáct německých lokalit doplňují ty české. Vedle Jáchymova jde o hornickou krajinu AbertamyBoží DarHorní BlatnáVlčími jamami a dodnes funkčním Blatenským vodním příkopem, a také o nejstarší cínovou hornickou oblast v Krušných horách kolem Krupky se štolou Starý Martin. Punc UNESCO nově nese i hornická krajina na vrchu Mědník s pozůstatky asi osmdesáti větších i menších štol a jam z 15. až 19. století a přístupnou štolou Panny Marie Pomocné, a konečně i Rudá věž smrti u Ostrova, sedmipatrová věž z červených cihel společně s okolním areálem. Ten v letech 1951–1956 sloužil jako ústřední úpravna a třídírna uranové rudy vytěžené na Jáchymovsku a v dalších uranových revírech tehdejšího Československa. Jde o poslední částečně zachované zařízení na úpravu uranové rudy v Krušných horách a zároveň místo, které se nechvalně proslavilo nucenou prací politických vězňů z pracovního tábora Vykmanov II. Ti tu pracovali s nebezpečným radioaktivním materiálem bez jakýchkoli ochranných pomůcek.
 
Boží vyhlídka na Božím Daru Příroda

Boží vyhlídka na Božím Daru

Vyhlídka moderního střihu stojí ve výšce 1 099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města Boží Dar. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pět metrů nad zemí a turisté se z ní mohou rozhlížet za příznivého počasí bez omezení.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Šlikova věž – zřícenina hradu Freudenstein u Jáchymova Památky

Šlikova věž – zřícenina hradu Freudenstein u Jáchymova

Pozdně gotický hrad Freudenstein, nazývaný Šlikův hrádek, patrně nejmladší hradní stavbu v Čechách, nechal vystavět v letech 1517 – 1520 Štěpán Šlik. V roce 1525 byl hrad dobyt a vydrancován vzbouřenými horníky.

Štola č. 1 v Jáchymově Památky

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů Památky

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc Kultura

Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc

Rok 1621 – 400. výročí od popravy 27 českých pánů si připomínají po celé republice, zejména v místech, kde popravení žili. Poznejte ostrovský zámek, místo, kde se narodil a žil nejbohatší šlechtic ze všech popravených – Jáchym Ondřej Šlik.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati Letní sporty

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati

Města Jáchymov a Ostrov na Karlovarsku spojuje nová cyklostezka, která vznikla na trase bývalé železniční tratě. Ta byla zrušena v padesátých letech minulého století po ukončení těžby uranové rudy. Celá cyklostezka je dlouhá necelé 3 kilometry a celkové převýšení činí 110 metrů.

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě Příroda

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město Příroda

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Důl Svornost v Jáchymově Památky

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Další aktuality

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Krušných hor, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Hory a hluboké lesy daly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec. Zatoulejte se do krajiny močálů a rašelinišť, hlubokých lesů i na místa zaniklých obcí a osad. Pěší a cyklistické toulky po odlehlých náhorních pláních se dají spojit s návštěvami pozoruhodných technických památek, hradů a zámků či lázeňskými městy.
30. květen 2024 6:52
Příroda, Karlovarský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Karlovarském kraji

Jste ze západních Čech a nevíte, kam s dětmi vyrazit na výlet? Anebo se chystáte na příjemnou rodinnou dovolenou v našem lázeňském trojúhelníku a hledáte tipy, kde si to společně užít? Ať tak či onak, vždy se můžete inspirovat našimi tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo stará řemesla, výlet do pohádky anebo bublající "studené sopky"? Vyberte si z tipů portálu Kudy z nudy.
29. květen 2024 7:17
Zážitky, Karlovarský kraj

Jak poznat Loket za jeden den

O Lokti, městečku s překrásným hradem se říká, že je srdcem Karlovarského kraje. Není to ale jediný kousek loketské „anatomie“: název prý Loket dostal podle řeky Ohře, která hrad a město obtéká, a skutečně připomíná ohnutou paži. Pokud byste Loket rádi navštívili, ale tlačí vás čas a máte na něj jediný den anebo dokonce jen pár hodin, na Kudy z nudy jsme s mnoha loketských zajímavostí vybrali ty nejlepší.
29. květen 2024 6:41
Památky, Karlovarský kraj

Lázně Jáchymov zahájí již 118. lázeňskou sezónu!

Lázně Jáchymov budou v sobotu 25. května 2024 zahajovat již 118. lázeňskou sezónu. Letos se návštěvníci mohou těšit na bohatý program s regionálními produkty a občerstvením. Chybět nebude slavnostní svěcení a otevírání pramenů a koncerty všech možných žánrů. Těšit se můžete také na stand-up, bubenickou show nebo na slavnostní ohňostroj.
24. květen 2024 10:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Dopřejte si procházku zámeckým parkem na Kynžvartu

Kolem zámku Kynžvart se rozkládá přírodní skvost, a to rozsáhlý anglický park, který založil slavný vídeňský dvorní zahradník Riedl v době empírové přestavby zámku. Toto nádherné krajinářské dílo patří mezi největší zámecké parky v České republice. Rozkládá se na opravdu velké ploše 293 ha. Z toho pod správu zámku náleží 245 ha. Před několika lety zde navíc došlo k výrazné obnově – bylo zde vysázeno 78 stromů a na 800 keřů. Zvoleny byly původní druhy, které zde zámečtí zahradníci vysadili i při zakládání parku. Park je možné navštívit v každém ročním období po celý den samostatně, nebo v komentované prohlídce Pod korunami stromů.
20. květen 2024 16:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Chystáte se na dovolenou do kraje lázeňských měst, léčivých pramenů a hlubokých lesů? Jestliže navíc dáváte předost ubytování v kempu před drahým hotelem, budou se vám hodit naše tipy. Na výběr máme útulné chatky, stellplatzy pro karavanisty i místa pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v Karlovarském kraji bude nezapomenutelné!
13. květen 2024 16:44
Ubytování, Karlovarský kraj

Jarní porcelánové slavnosti v Karlových Varech budou inspirovat i bavit

Zábavný program pro děti i rodiče, živá hudba a výstava Prostřené stoly. Tak bude vypadat májový víkend 10. až 12. 5. 2024 v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také oblíbený doprovodný program Porcelánová školička, kde si děti mohou odekorovat svůj hrneček.
9. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Mariánské Lázně zvou na zahájení lázeňské sezóny

Každoročně, již více než 200 let, se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná slavnostní zahájení lázeňské sezóny za účasti řady osobností kulturního a politického dění, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí oslav je také tradiční svěcení a otevírání minerálních pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 10. až 12. května.
8. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj