Úvod > Aktuality > Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince
Lázně a wellness

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

  • Vydáno6. srpna 2019
Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Český stříbrný tolar dokazuje, že i malá země může zanechat velkou stopu ve světové ekonomice. Jeho příběh začal na počátku 16. století, kdy bylo na panství rodu Šliků v podhůří Krušných hor objeveno množství stříbrné rudy. V roce 1516 Štěpán Šlik založil město Jáchymov, o dva roky později byl zaražen důl Svornost, později první uranový důl na světě, a o další dva roky později tu vznikla zřejmě první lékárna na území českých zemí a ve střední Evropě. Krátce poté se Jáchymov s více než 18 000 obyvateli stal po Praze druhým nejlidnatějším městem Českého království. A někdy mezi tím – obvykle se uvádí roky 1519 nebo 1520 – se ve městě začaly razit slavné stříbrné mince, z nichž se na více než 300 let stalo platidlo celé Evropy.
 

Znáte jáchymovskou mincovnu?

Oficiální rozhodnutí, kterým byla Šlikům povolena ražba mincí, vydal český zemský sněm 9. ledna 1520. Jenže podle zpráv z několika zdrojů, například od jáchymovského teologa a učitele latiny Johannese Mathesia či Georgia Agricoly (po němž se mimochodem jmenuje aquacentrum Léčebných lázní Jáchymov) se mincovalo ještě před vydáním úředního svolení, snad ve sklepech šlikovského hrádku jihozápadně od Jáchymova.

Půl tisíciletí starou historii dnes v Jáchymově připomíná Královská mincovna na rohu Mincovní ulice a náměstí Republiky. Stálá expozice se věnuje dějinám města, nerostnému bohatství Krušných hor a dolování stříbra. Podíváte se i do podzemí, do lapidária s fragmenty portálů včetně ostění z domu mincmistra, zbořeného v sedmdesátých letech minulého století.

Šlikové tu razili tolary do roku 1528, kdy jáchymovská mincovna přešla do rukou panovníka. To už existovala druhá mincovna, zřejmě v Horním Slavkově, a mincovalo se tu až do vyčerpání stříbrných ložisek v druhé polovině 17. století.
 

Od tolaru k dolaru

Jáchymovský tolar měl na jedné straně český znak lva a jméno krále Ludvíka Jagellonského, na druhé pak sv. Jáchyma a erb rodu Šliků, provozovatelů jáchymovské mincovny. Vážil 29,23 g (obsah čistého stříbra tvořil 27,41 g) a postupně se s ním začalo platit téměř v celé Evropě. V 16. století jej Španělé dovezli do Ameriky a na konci 18. století se název tolar ujal pro měnovou jednotku anglických kolonií na východním pobřeží Severní Ameriky. Její zkomolený název zní dolar a dnes se používá téměř ve čtyřiceti zemích světa. Až tak daleko doputovaly jáchymovské tolary!
 

Výlet po místech oceněných UNESCO

Letos v létě se Jáchymov společně s dalšími hornickými městečky, starými doly a štolami a technickými památkami u nás a v Německu dočkal zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Z Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří, která se souvisle vyvíjela od 12. až do 20. století, proudily do světa nejenom stříbrné mince, ale také hornické vynálezy, technologické zlepšováky a inovace. Šlo například o čerpání důlních vod nebo hutní zpracování stříbra, cínu, kobaltu, železa či uranu. Tady vznikly první geologické mapy, vyšly první důležité příručky a učebnice hornictví a hutnictví a v německém Freibergu byla roku 1765 založena i nejstarší vysoká škola báňská.

Sedmnáct německých lokalit doplňují ty české. Vedle Jáchymova jde o hornickou krajinu AbertamyBoží DarHorní BlatnáVlčími jamami a dodnes funkčním Blatenským vodním příkopem, a také o nejstarší cínovou hornickou oblast v Krušných horách kolem Krupky se štolou Starý Martin. Punc UNESCO nově nese i hornická krajina na vrchu Mědník s pozůstatky asi osmdesáti větších i menších štol a jam z 15. až 19. století a přístupnou štolou Panny Marie Pomocné, a konečně i Rudá věž smrti u Ostrova, sedmipatrová věž z červených cihel společně s okolním areálem. Ten v letech 1951–1956 sloužil jako ústřední úpravna a třídírna uranové rudy vytěžené na Jáchymovsku a v dalších uranových revírech tehdejšího Československa. Jde o poslední částečně zachované zařízení na úpravu uranové rudy v Krušných horách a zároveň místo, které se nechvalně proslavilo nucenou prací politických vězňů z pracovního tábora Vykmanov II. Ti tu pracovali s nebezpečným radioaktivním materiálem bez jakýchkoli ochranných pomůcek.
 
Boží vyhlídka na Božím Daru

Boží vyhlídka na Božím Daru

Vyhlídka moderního střihu stojí ve výšce 1 099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města Boží Dar. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pět metrů nad zemí a turisté se z ní mohou rozhlížet za příznivého počasí bez omezení.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Šlikova věž – zřícenina hradu Freudenstein u Jáchymova

Šlikova věž – zřícenina hradu Freudenstein u Jáchymova

Pozdně gotický hrad Freudenstein, nazývaný Šlikův hrádek, patrně nejmladší hradní stavbu v Čechách, nechal vystavět v letech 1517 – 1520 Štěpán Šlik. V roce 1525 byl hrad dobyt a vydrancován vzbouřenými horníky.

Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Jáchymovské peklo

Jáchymovské peklo

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc

Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc

Rok 1621 – 400. výročí od popravy 27 českých pánů si připomínají po celé republice, zejména v místech, kde popravení žili. Poznejte ostrovský zámek, místo, kde se narodil a žil nejbohatší šlechtic ze všech popravených – Jáchym Ondřej Šlik.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati

Města Jáchymov a Ostrov na Karlovarsku spojuje nová cyklostezka, která vznikla na trase bývalé železniční tratě. Ta byla zrušena v padesátých letech minulého století po ukončení těžby uranové rudy. Celá cyklostezka je dlouhá necelé 3 kilometry a celkové převýšení činí 110 metrů.

První naučná radonová stezka na světě

První naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Další aktuality

Znáte naše geoparky?

Již celkem čtrnáct míst České republiky, kam mohou turisté vyrazit, je vedeno pod názvem "geopark". Jedná se o geologicky cenné území díky nimž nahlédnete do geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Které to jsou vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Karlovarský kraj | Příroda

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Jarní prázdniny 2023 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
Karlovarský kraj | Zážitky

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness