ÚvodKalendář akcíHistorické a vojenské akceBitva Lipany – historická bitva husitů u Lipan

Datum začátku akce: 25.5.2024.

Doba trvání akce: "25. květen 2024 11:00 - 18:00".

Historické a vojenské akce

Bitva Lipany – historická bitva husitů u Lipan

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Rozhodující střetnutí husitských válek s tržištěm pro děti i dospělé se chystá na poslední květnovou sobotu, 25. května 2024. Rekonstrukce se uskuteční na Lipské hoře, poblíže Mohyly u obce Vitice. Areál se otevírá v 11 hodin, bitva se odehraje od 15 hodin.

Bitvou u Lipan se uzavřela kapitola 15 let trvajících krvavých válek, které známe pod názvem husitská revoluce. Samotné bitvě však předcházelo neúspěšné obléhání Českého Brodu patřící sirotčímu svazu, vojsky Panské koalice vedené Divišem Bořkem z Miletínka, paradoxně kdysi Žižkova spolubojovníka. Obležení Českého Brodu mělo za účel vylákat polní vojska městu na pomoc a střetnout se s nimi v otevřené bitvě. Záměr se podařil. Po zprávě, že se polní vojska vedená Prokopem Holým hnula od Kolína a směřují na Kouřim, upustila koaliční vojska od obléhání a hnula se vstříc polním vojskům, kde se neděli 30.5.1434 na Lipské hoře se střetla vojska utrakvisticko-katolické koalice s polními vojsky táborského a sirotčího svazu v osudové bitvě.

Udělejte si výlet na toto památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy 
odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Uvidíte mohutnou dělostřeleckou přestřelku zahajující bitvu, dvě proti sobě stojící vozové hradby, vyjednávání o míru, útok jízdy do otevřené vozové hradby a konečnou porážku polních vojsk, kde padl do zajetí slavný Jan Roháč z Dubé.

V jednotlivých ukázkách před bitvou se představí pěchota a rytířstvo doby husitské. Dělostřelectvo a střelci, tedy ti kteří postupně ovládali bitevní pole.
Těšit se můžete na ukázku sokolnictví, zbraní a zbroje doby husitské (těšit se můžete na komentovanou ukázku pěchoty a rytířstva), školu šermu, ukázku palných zbraní střelců a dělostřelců doby husitské. Samozřejmě nebude chybět dobová hudba.

Navštivte Lipany, udělejte si příjemný výlet a spolu s dětmi si společně připomeňme tuto významnou bitvu našich dějin.

 

Jak probíhala osudová bitva u Lipan

Bitva u Lipan byla rozhodující a závěrečnou bitvou husitských válek. Samotné bitvě, však předcházelo neúspěšné obléhání města Český Brod vojsky Panské jednoty. Po zprávě, že se polní vojska radikálů hnula od Kolína a směřují na Kouřim, upustila koaliční vojska od dalšího obléhání a hnula se vstříc polním vojskům radikálů. V osudnou neděli 30. 5. 1434 se na tzv. lipské hoře, rozkládající se mezi městy Český Brod a Kouřimí, střetla vojska utrakvisticko-katolické koalice s polními vojsky táborského a sirotčího svazu, tedy radikálním křídlem husitského hnutí.

Postavení vojsk Táborů a Sirotků na návrší kopce v semknuté vozové hradbě hájené mnoha děly, nedávalo koaličním vojskům mnoho šancí na úspěch. Přes to však taktický manévr s předstíraným ústupem koaličních vojsk z bitvy slavil úspěch a podařilo se radikály vylákat z vozové hradby. Do rozpojené hradby následně vnikla panská jízda a o osudu bitvy bylo rozhodnuto. V bitvě byla polní vojska drtivě poražena a v průběhu bojových operací zahynul i vůdce radikálů Prokop Holý nejvlivnější husitský politik, na jehož vůli před rokem 1434 do značné míry závisel osud revolučních Čech jakož i druhý vůdce radikálů kněz Prokůpek.

Aktuality

Velikonoční tradice ve Kšelích

Přijďte si s námi uplést pomlázku, ozdobit kraslice a/nebo perníčky, nebo se zapojit do soutěže o nejpovedenější velikonoční sladkost! Můžete také ochutnat tradiční velikonoční pochoutky jako je nádivka, mazanec nebo třeba jidáše!
Kšely, Středočeský kraj

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.
Kouřim, Středočeský kraj

Tříkrálová koleda ve skanzenu v Kouřimi

Rozloučení s vánočními svátky v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Zima na vsi ve skanzenu v Kouřimi

Co se na venkově dělo v zimě, když chalupy byly zaváté sněhem, noci byly dlouhé a mráz zalézal za nehty? Přijďte se podívat v sobotu 1. února 2025 do skanzenu v Kouřimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Smrtná neděle ve skanzenu v Kouřimi

Vynášení smrtky a přinášení nového léta. Nejen to je Smrtná neděle ve skanzenu v Kouřimi. V neděli 6. dubna 2025.
Kouřim, Středočeský kraj

Bílá sobota v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Tradice našich předků ožívají v autentickém prostředí kouřimského skanzenu. Celodenní program představí obyčeje jako chození s Jidášem, pašijové hry, povídání o postních a velikonočních zvycích, předení pašijové nitě a mnoho dalšího.
Kouřim, Středočeský kraj

Boží hod velikonoční v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Prožijte tradiční Velikonoce jako naši předkové v dobách dávno minulých. Pro všechny generace je v kouřimském skanzenu připraven bohatý program, ve kterém nebude chybět zpěv, tanec, divadlo, tradiční dětské hry, dílna na pletení pomlázek, zdobení kraslic či malý vesnický trh.
Kouřim, Středočeský kraj

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Vypravte se do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o obilí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Kdo vydrží do podvečera, může se těšit na výuku lidového tance.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel ve Kšelích – Cesta do minulosti evangelické víry

Prozkoumejte dlouhé roky opuštěný evangelický kostel ve Kšelích, místo s bohatou historií, které čeká na obnovu. Poznejte jeho příběhy a staňte se součástí jeho oživení jako místa setkávání a inspirace v srdci Čech
Kšely, Středočeský kraj

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Věžový vodojem v Kouřimi

Věžový vodojem v Kouřimi postavil v letech 1929 až 1930 A. Hrázský a F. Jenč z Mladé Boleslavi podle projektu architekta Františka Jandy ve funkcionalistickém duchu. Vodojem sloužil od počátku jako spotřební a požární, dodnes je stále funkční.
Kouřim, Středočeský kraj

Městské opevnění v Kouřimi

Středověké opevnění v Kouřimi patří k nejlépe zachovalým hradebním systémům v českých zemích. Vznikalo od poloviny 13. století do začátku 16. století. Mohutné hradby obklopují historické jádro města v délce asi 1250 metrů.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Kouřim, Středočeský kraj

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.
Kouřim, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány č.p. 9 – kouzelné ubytování v Kouřimi

Na náměstí v Kouřimi stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě, s popisným čísle 9. Dnes zde naleznete pohodlné apartmány, kde se budete cítit jako doma.
Kouřim, Středočeský kraj

Černokostelecký zájezdní pivovar

V prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Ždánické vinice

Vinice nad obcí Ždánice je zajímavou lokalitou, která svou polohou, nacházející se v bezprostřední blízkosti Středočeské ovocné stezky rozšiřuje pěstovanými odrůdami vinné révy, už tak pestrou rozmanitost pěstovaných druhů ovoce v tomto regionu.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Vinařství Klučov

Za příznivého počasí se otevírá také vinný stánek v Klučově u Českého Brodu. Vinařskou tradici zde obnovili teprve před pár lety.
Český Brod, Středočeský kraj

Kavárna a pražírna Zrníčko

Pro ty, co hledají výjimečně kvalitní kávový zážitek v Českém Brodě a okolí.
Český Brod, Středočeský kraj

Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Jen pár kilometrů od Prahy směrem na východ naleznete malebnou jurtovou vesničku schovanou ve starém jabloňovém sadu. Můžete zde zažít romantickou noc uvnitř originální mongolské jurty. V blízkosti krásné přírody při pozorování noční oblohy, večeru stráveném u ohně objevíte pravé kouzlo glampingu!
Český Brod, Středočeský kraj

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.
Kounice, Středočeský kraj

Hotel Vila Olga Jevany

Zrenovovaný rodinný hotel Vila Olga v Jevanech , který nabízí 8 komfortních pokojů se nachází v přírodní rezervaci Voděradské bučiny.
Jevany, Středočeský kraj