Úvod > Aktuality > Všechna tajemství lidského těla a výstavy, kde je uvidíte zblízka
Zážitky

Všechna tajemství lidského těla a výstavy, kde je uvidíte zblízka

  • Vydáno19. února 2017
Pro někoho morbidní panoptikum, pro jiného nesmírně zajímavá, poučná a fascinující podívaná – tak reagují fanoušci portálu Kudy z nudy na Facebooku na výstavu Body The Exhibition, která bude na Výstavišti v Praze-Holešovicích otevřena od 22. února do 30. června.
Podobných výstav už bylo v Česku několik, žádná ale nebyla tak velká jako letošní Body The Exhibition. Tentokrát zaplní dvanáct sálů Křižíkových pavilonů v areálu holešovického VýstavištěPraze a jednotlivé místnosti představí různé úhly pohledu na lidský organismus.
 

Lidské tělo jako dokonalý stroj

Chceme vzít návštěvníky na průzkum lidského těla a ukázat jim ho do všech detailů, říkají organizátoři výstavy Body The Exhibition. Při pohledu na několik stovek exponátů ze skutečných lidských těl si uvědomíte, jak perfektně jsme stvořeni a jak skvělý stroj každý z nás představuje. Těla přitahují největší pozornost, ale výstava není jen o nich – seznámíte se s celou historií lékařství a postupným vývojem poznávání, nebudou chybět dobové nástroje, nákresy a další zajímavosti. Například se dozvíte, že každý z nás má v těle 96 tisíc kilometrů cév!

Máte obavy, že výstava bude pojatá příliš vědecky? Není důvod, pokud vám snad něco nebude jasné, k ruce vám budou medici, kteří vše vysvětlí a odpoví na zvídavé dotazy. Výstava je vhodná pro každého a může posloužit jako výborná průprava pro žáky a studenty. I pro laiky je nesmírně zajímavé srovnávání nemocných orgánů se zdravými, připravena je také interaktivní část, kde si vyzkoušíte první pomoc nebo zkusíte nahmatat rakovinový nádor. Část výstavy se věnuje českým úspěchům ve světové medicíně a výzkumu.

Vstupenky seženete přes sítě Ticket Art a Ticketstream. Základní vstupné stojí ve všedních dnech 300 a o víkendech 350 Kč, pro studenty a seniory 250/300 Kč a pro děti 200/250 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 800/900 Kč.
 

Opavská novinka: Muzeum patologie

Podobná výstava je skutečně výjimečná, jak by vám potvrdili lidé, kteří se zabývají medicínou a anatomií. Zaprášené plíce, zhoubné i nezhoubné nádory, záněty, vrozené vývojové vady nebo sto let staré tetování ale uvidíte i jinde, třeba v Muzeu patologie v prostorách Slezské nemocnice v Opavě. Sbírku založil roku 1911 profesor Alois Materna a v jeho práci pokračovali další odborníci, pro veřejnost bylo muzeum poprvé otevřeno v létě 2016 v rámci Noci muzeí. Dnes jde o jediné veřejnosti přístupné muzeum patologie, kde vám exponáty představí přímo lékaři patologové. Otevřeno je zdarma každé poslední úterý v měsíci od 13 do 15 hodin, celé oddělení patologické anatomie včetně muzea si také můžete prohlédnout v rámci červnového Dne otevřených dveří, který Slezská nemocnice každoročně pořádá.
 

Další zajímavá muzea a kdy je navštívit

Hlídejte si také termíny Muzejní noci, při níž se otvírají místa, kam se jindy nepodíváte. Například Pražská muzejní noc otevírá jindy zavřené dveře Anatomického a Stomatologického muzea profesora Jana Jesenského v areálu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nedaleko Karlova náměstí. Výjimečně bývá otevřené také Hrdličkovo muzeum člověka, malé univerzitní muzeum na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po předchozí domluvě můžete navštívit Muzeum anatomického ústavu Lékařské fakulty v Hradci Králové.
 

Muzeum, kde uvidíte osedlaného dinosaura

Příznivější otvírací dobu nabízí Chlupáčovo muzeum historie ZeměPraze. Jeho základem se staly původní sbírky Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a je pojmenované po významném geologovi a paleontologovi Ivo Chlupáčovi. Největší kuriozitou je osmimetrová kostra dravého dinosaura rodu Carnotaurus ze svrchní křídy Argentiny, jediná v Česku. Všimněte si koňského sedla na jeho hřbetě; připomíná záslužnou práci těch, kteří před několika desítkami let prováděli geologické mapování Mongolska a sedlo používali při terénních pracích. Po skončení projektu sedlo zůstalo na fakultě a stalo se pevnou a ceněnou součástí expozice. Prohlédnout si ho můžete každou středu od 10 do 17 hodin; základní vstupné je 70 Kč, děti, studenti a senioři platí 40 Kč a děti do pěti let mají vstup zdarma.
Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Čtyři tisíce exponátů se nachází v prostorách Hrdličkova muzea člověka. Naleznete zde kopie nálezů z celého světa, které dokumentují celou naši evoluci až po člověka moderního typu.V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace i egyptské mumie.

Muzeum anatomického ústavu Lékařské fakulty v Hradci Králové

Muzeum anatomického ústavu Lékařské fakulty v Hradci Králové

Od roku 1945 je toto muzeum průběžně doplňováno novými exponáty. Slouží k výuce posluchačů medicíny, k upřesnění postgraduálních znalostí lékařů i dalších zdravotnických pracovníků a v neposlední řadě k doplnění výuky somatologie na různých typech a stupních škol.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Chlupáčovo muzeum historie Země

Chlupáčovo muzeum historie Země

Chlupáčovo muzeum historie Země s kolekcí fosilií je unikátní nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku. Pro veřejnost je zřejmě nejatraktivnějším exponátem osmimetrová kostra dinosaura rodu Carnotaurus ze svrchní křídy Argentiny – jediná na území České republiky.

Další aktuality

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana u Dvořáka, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky