Úvod > Aktuality > Všechna tajemství lidského těla a výstavy, kde je uvidíte zblízka
Všechna tajemství lidského těla a výstavy, kde je uvidíte zblízka
">
Zážitky

Všechna tajemství lidského těla a výstavy, kde je uvidíte zblízka

  • Vydáno19. února 2017
Pro někoho morbidní panoptikum, pro jiného nesmírně zajímavá, poučná a fascinující podívaná – tak reagují fanoušci portálu Kudy z nudy na Facebooku na výstavu Body The Exhibition, která bude na Výstavišti v Praze-Holešovicích otevřena od 22. února do 30. června.
Podobných výstav už bylo v Česku několik, žádná ale nebyla tak velká jako letošní Body The Exhibition. Tentokrát zaplní dvanáct sálů Křižíkových pavilonů v areálu holešovického VýstavištěPraze a jednotlivé místnosti představí různé úhly pohledu na lidský organismus.
 

Lidské tělo jako dokonalý stroj

Chceme vzít návštěvníky na průzkum lidského těla a ukázat jim ho do všech detailů, říkají organizátoři výstavy Body The Exhibition. Při pohledu na několik stovek exponátů ze skutečných lidských těl si uvědomíte, jak perfektně jsme stvořeni a jak skvělý stroj každý z nás představuje. Těla přitahují největší pozornost, ale výstava není jen o nich – seznámíte se s celou historií lékařství a postupným vývojem poznávání, nebudou chybět dobové nástroje, nákresy a další zajímavosti. Například se dozvíte, že každý z nás má v těle 96 tisíc kilometrů cév!

Máte obavy, že výstava bude pojatá příliš vědecky? Není důvod, pokud vám snad něco nebude jasné, k ruce vám budou medici, kteří vše vysvětlí a odpoví na zvídavé dotazy. Výstava je vhodná pro každého a může posloužit jako výborná průprava pro žáky a studenty. I pro laiky je nesmírně zajímavé srovnávání nemocných orgánů se zdravými, připravena je také interaktivní část, kde si vyzkoušíte první pomoc nebo zkusíte nahmatat rakovinový nádor. Část výstavy se věnuje českým úspěchům ve světové medicíně a výzkumu.

Vstupenky seženete přes sítě Ticket Art a Ticketstream. Základní vstupné stojí ve všedních dnech 300 a o víkendech 350 Kč, pro studenty a seniory 250/300 Kč a pro děti 200/250 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 800/900 Kč.
 

Opavská novinka: Muzeum patologie

Podobná výstava je skutečně výjimečná, jak by vám potvrdili lidé, kteří se zabývají medicínou a anatomií. Zaprášené plíce, zhoubné i nezhoubné nádory, záněty, vrozené vývojové vady nebo sto let staré tetování ale uvidíte i jinde, třeba v Muzeu patologie v prostorách Slezské nemocnice v Opavě. Sbírku založil roku 1911 profesor Alois Materna a v jeho práci pokračovali další odborníci, pro veřejnost bylo muzeum poprvé otevřeno v létě 2016 v rámci Noci muzeí. Dnes jde o jediné veřejnosti přístupné muzeum patologie, kde vám exponáty představí přímo lékaři patologové. Otevřeno je zdarma každé poslední úterý v měsíci od 13 do 15 hodin, celé oddělení patologické anatomie včetně muzea si také můžete prohlédnout v rámci červnového Dne otevřených dveří, který Slezská nemocnice každoročně pořádá.
 

Další zajímavá muzea a kdy je navštívit

Hlídejte si také termíny Muzejní noci, při níž se otvírají místa, kam se jindy nepodíváte. Například Pražská muzejní noc otevírá jindy zavřené dveře Anatomického a Stomatologického muzea profesora Jana Jesenského v areálu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nedaleko Karlova náměstí. Výjimečně bývá otevřené také Hrdličkovo muzeum člověka, malé univerzitní muzeum na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po předchozí domluvě můžete navštívit Muzeum anatomického ústavu Lékařské fakulty v Hradci Králové.
 

Muzeum, kde uvidíte osedlaného dinosaura

Příznivější otvírací dobu nabízí Chlupáčovo muzeum historie ZeměPraze. Jeho základem se staly původní sbírky Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a je pojmenované po významném geologovi a paleontologovi Ivo Chlupáčovi. Největší kuriozitou je osmimetrová kostra dravého dinosaura rodu Carnotaurus ze svrchní křídy Argentiny, jediná v Česku. Všimněte si koňského sedla na jeho hřbetě; připomíná záslužnou práci těch, kteří před několika desítkami let prováděli geologické mapování Mongolska a sedlo používali při terénních pracích. Po skončení projektu sedlo zůstalo na fakultě a stalo se pevnou a ceněnou součástí expozice. Prohlédnout si ho můžete každou středu od 10 do 17 hodin; základní vstupné je 70 Kč, děti, studenti a senioři platí 40 Kč a děti do pěti let mají vstup zdarma.
Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Čtyři tisíce exponátů se nachází v prostorách Hrdličkova muzea člověka. Naleznete zde kopie nálezů z celého světa, které dokumentují celou naši evoluci až po člověka moderního typu.V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace i egyptské mumie.

Muzeum anatomického ústavu Lékařské fakulty v Hradci Králové

Muzeum anatomického ústavu Lékařské fakulty v Hradci Králové

Od roku 1945 je toto muzeum průběžně doplňováno novými exponáty. Slouží k výuce posluchačů medicíny, k upřesnění postgraduálních znalostí lékařů i dalších zdravotnických pracovníků a v neposlední řadě k doplnění výuky somatologie na různých typech a stupních škol.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Chlupáčovo muzeum historie Země

Chlupáčovo muzeum historie Země

Chlupáčovo muzeum historie Země s kolekcí fosilií je unikátní nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku. Pro veřejnost je zřejmě nejatraktivnějším exponátem osmimetrová kostra dinosaura rodu Carnotaurus ze svrchní křídy Argentiny – jediná na území České republiky.