Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Hrdličkovo muzeum člověka v Praze
Kultura

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Čtyři tisíce exponátů se nachází v prostorách Hrdličkova muzea člověka. Naleznete zde kopie nálezů z celého světa, které dokumentují celou naši evoluci až po člověka moderního typu.V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace i egyptské mumie.

Muzeum sídlí v budově Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity na Praze 2. Muzeum má charakter univerzitní sbírky a je rozděleno do dvou oddělení – na část muzeální (přístupnou veřejnosti) a depozitář (určený pro studijní a vědecké účely). Muzeum ukrývá přibližně čtyři tisíce exponátů, z nichž řada je unikátních. Návštěva muzea však není vhodná pro děti do 12 let.

Část, která znázorňuje fylogenetický vývoj člověka, je dokumentována sádrovými odlitky nálezů evolučně pokročilejších primátů (Hominoidea) až po Homo sapiens sapiens. Zahrnují jak nálezy z našeho území (Šipka, Brno, Pavlov, Dolní Věstonice, Předmostí u Přerova aj.), tak nálezy zahraniční. Vystavené trepanované lebky vás například poučí o prvních operacích, které se prováděly již v pravěku.

Paleopatologická sbírka obsahuje kosterní pozůstatky, na kterých si můžeme všimnout různých nemocí a zranění lidí z 16. – 18. století. Dále si můžete prohlédnout i sbírku českého etnologa a antropologa Pavla Šebesty, ve které se vyskytují odlitky různých částí těla a vzorky vlasů Pygmejů. Vladimír Foit, akademický malíř, nashromáždil ze svých cest po Africe zajímavou sbírku, která odkrývá život afrických kmenů. K velmi vzácným patří též kolekce uměle deformovaných lebek středo a jihoamerických indiánů. Sbírku doplňují také odlitky rukou, přibroušených zubů, odlitky jizvového tetování a vzorník vlasů.

Oddíl etnické antropologie obsahuje velkou sbírku odlitků obličejů – exponáty z cest profesora Suka, odlitky obličejů Mongolů a Eskymáků a odlitky různých antropologických typů ze Slovenska získané profesorem Malým. Neméně zajímavou je sbírka odlitků posmrtných masek známých osobností (Beethovena, Masaryka, Beneše a dalších). V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace (např.egyptské mumie).

Dále zde naleznete také sbírku kostních patologií a abnormalit, kterou na přelomu devatenáctého a dvacátého století při svých výzkumech městských pohřebišť a kostnic v Čechách a na Moravě nashromáždil prof. Matiegka.

Antonín Dvořák a sláva

Antonín Dvořák představuje pro českou kulturu zcela výjimečnou osobnost. Jako jednomu z mála českých umělců se mu podařilo získat světovou slávu již během života. Výstava Antonín Dvořák a sláva představuje mnohá ocenění, které skladatel během života posbíral.
Praha 2, Praha

Přednáška – rody Adromischus a Crassula

Přednáška o rodech Adromischus a Crassula.
Praha 2, Praha

La Bouteille de Champagne v Praze

Třetí ročník festivalu zaměřeného na exkluzivní rukodělná šampaňská vína La Bouteille de Champagne se uskuteční v Praze.
Praha 2, Praha

Procházka horním Novým Městem ve stopách Sedmikostelí

Učarovala vám tajuplná tvář staré Prahy, kterou tak barvitým způsobem nastínil svým čtenářům spisovatel Miloš Urban ve svém gotickém románu Sedmikostelí?
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Kateřinská zahrada v Praze

Zahrada se nachází u kostela sv. Kateřiny a bývalého kláštera řádu obutých augustiniánek. V současné době se v objektu nachází psychiatrická léčebna, v níž zemřel Bedřich Smetana. Kateřinská zahrada představuje neznámý, až zapomenutý kus přírody v centru Prahy.
Praha 2, Praha

Tandemové seskoky padákem a kurzy parašutismu

Vyzkoušejte tandemový seskok s nejzkušenějšími tandemovými piloty v ČR. Užijte si jedinečný zážitek volného pádu i letu na padáku. Skočit si může v podstatě každý. Seskoku předchází pouze krátká instruktáž.
Praha 2, Praha

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.
Praha 2, Praha

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze

Porodnice U sv. Apolináře patří mezi nejdéle bez přestávky fungující porodnice na světě. Je postavena ve stylu pobaltské gotiky, podobné budovy tak najdete v Polsku a Německu. Na podnět hraběte Františka Thun-Hohensteina stavbu v polovině 19. století projektoval a postavil architekt Josef Hlávka.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel 16 U sv. Kateřiny na pražském Novém Městě

Rodiný Hotel 16 U sv. Kateřiny nabízí velmi útulné ubytování s vyjímečným servisem a příjemným personálem připraveným splnit všechna vaše přání. Hotel se nachází v centru Prahy na Novém Městě, v sousedství botanické zahrady Univerzity Karlovy.
Praha 2, Praha

Pivovarský dům Benedict v Praze

Nově otevřeno od srpna 2022 po rekonstrukci. Naší specialitou jsou jídla, při jejichž přípravě používáme pivo. Jako každá správná pivnice nabízíme také velký výběr menších jídel obzvláště vhodných k posezení nad oroseným půllitrem.
Praha 2, Praha

Artharmony Pension & Hostel Praha

Atrharmony je originální, zcela atypické, rodinné, romantické prostředí – oáza klidu a harmonie uprostřed velkoměsta. Pension & Hostel se nachází v samém centru Prahy a je zcela nekuřácký.
Praha 2, Praha

Miss Sophie's v Praze – hostel s kvalitou luxusního hotelu

Tento prostorný a dobře zařízený hostel se nachází 5 minut chůze od I. P. Pavlova a nabízí klimatizované pokoje, kde hosté najdou trezor, TV a kuchyňku a je pouhých 20 minut chůze od centra města.
Praha 1, Praha