Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum patologie v Opavě
Životní styl

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.
Na vzácné sbírky vysoké historické hodnoty a jediné svého druhu v České republice představuje Muzeum patologie ve Slezské nemocnici v Opavě. K vidění je přes 250 exponátů od cirhózy jater, ledvinových kamenů, pravých neštovic až po nádory mozku nebo i 100 let staré tetování.

Nacházejí se zde preparáty patologicky změněných orgánů konzervované formaldehydem ve skleněných nádobách. Kromě nich mohou návštěvníci vidět kostěné preparáty, knihy zemřelých, historické knihy, sklíčka, bločky, písemnosti, diapozitivy i nástroje. Zakladatel sbírku rozšiřoval po celých 49 let působení ve Slezské nemocnici. Preparáty obsahují různé nemoci orgánů a tkání, jako jsou zhoubné i nezhoubné nádory, záněty a vrozené vývojové vady.

V současné době prošlo muzeum revitalizací, protože některé exponáty začaly chátrat a vysychat. Expozice nyní klade důraz jak na samotné preparáty, tak na větší přiblížení náplně a smyslu práce patologů. Ti většinu svého času tráví u mikroskopu a zkoumají tkáň živých lidí. Pomáhají tak diagnostikovat nemoci, což hraje podstatnou roli při léčbě pacientů.

Téměř pravidelně Muzeum patologie navštěvují skupiny studentů všech věkových kategorií: základních i středních škol a to zejména zdravotnických, biologických kroužků, Slezské univerzity, Ostravské univerzity, Univerzity třetího věku i jiných škol zabývajících se problematikou zdravotnictví. Vítá ale i širokou veřejnost, kterou provádí sami odborníci – tedy lékaři patologové!
 
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí