Úvod > Aktuality > Udělejte si výlet k Jesenickému viklanu na Rakovnicku
Udělejte si výlet k Jesenickému viklanu na Rakovnicku
"> "> "> "> ">
Příroda

Udělejte si výlet k Jesenickému viklanu na Rakovnicku

  • Vydáno17. dubna 2022
Viklan nedaleko Jesenice u Rakovníka, který vznikl při nerovnovážném zvětrávání žulové skály, patří k největším viklanům v České republice. Najdete jej mezi jesenickými rybníky – Velkým a Krtským. V současnosti okolo něj vede také naučná stezka Jesenicko a naučná stezka Krtské skály.
Viklan u JeseniceViklan patří mezi významné turistické zajímavosti Jesenice na Rakovnicku. Zmínky o balvanu, který váží více než pět tun, se dají najít i v dokumentech, které jsou téměř dvě stě let staré. Viklat se přestal prvně už v devatenáctém století, z těžiště ho kdosi shodil v roce 1866. Pak ho ale obětaví lidé usadili zpět, a tak se šestitunový kámen mohl viklat až do roku 1962, kdy ho vandalové z lůžka shodili znovu. Už rok na to ho místní rozhýbali znovu. Za pomoci jeřábu ho uložili na správné místo. Jenže, jen co o tom vyšel článek v novinách, byl kámen opět shozen a od té doby ležel několik centimetrů od lůžka.
 
ns jesenickoZtracenou rovnováhu viklanu pomohl nalézt experimentální archeolog Pavel Pavel až v roce 2014. Díky němu jej lze opatrně kámen rozviklat i dnes. Je třeba se postavit k jeho úzké čelní části na straně odvrácené od stezky. Ruce musíte umístit přibližně do dvou třetin spodní poloviny kamene.

Jesenický viklan je tvořen žulou tzv. tiského typu. Tato hrubozrnná biotická žula má modrošedé zbarvení, které je dáno především složením křemene, slídy, živce a amfibolu. Legenda praví, že jde o zkamenělé srdce dvou lidí, kteří prožívali zakázanou lásku.
Přírodní park Jesenicko

Přírodní park Jesenicko

Přírodní park se rozkládá kolem Jesenice na Rakovnicku. Jedná se o zalesněnou krajinu s rybníky, zelenými údolími, skalními výchozy a historickými vesnicemi.

Krtské skály u Jesenice

Krtské skály u Jesenice

Přírodní památka Krtské skály leží asi 1 km jihozápadně od obce Krty na rozvodí Ostroveckého a Rakovnického potoka. Jde o lesní území s četnými zvětralými skalními výchozy, balvanitými sutěmi i roztroušenými balvany.

Naučná stezka Jesenicko

Naučná stezka Jesenicko

Naučná stezka je věnována historii a přírodě Jesenicka. Je vhodná na pěší turistiku nebo na horská kola.

Viklan u Jesenice na Rakovnicku

Viklan u Jesenice na Rakovnicku

Viklan nedaleko Jesenice u Rakovníka patří k největším viklanům v České republice. Vznikl při nerovnovážném zvětrávání žulové skály. Viklan naleznete mezi jesenickými rybníky – Velkým a Krtským. V současnosti okolo něj vede také naučná stezka Jesenicko.

Další aktuality