Úvod > Aktuality > Vezměte děti za tajemstvím lesa a vody do oranžerie na zámek Dobříš
Vezměte děti za tajemstvím lesa a vody do oranžerie na zámek Dobříš
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vezměte děti za tajemstvím lesa a vody do oranžerie na zámek Dobříš

  • Vydáno29. června 2022
Oranžérie na zámku Dobříš nabízí od letošního roku několik zajímavých nových stálých výstav. Z bývalých technických místností byly vytvořeny interaktivní expozice Voda a Tajuplný les, je zde i stálá výstava o cizokrajných rostlinách, které se dříve v Oranžérii pěstovaly. Nechybí ani ukázky kamenosochařské výzdoby s vyzdvihnutím děl Františka Ignáce Platzera, která ve zrenovovaném francouzském parku rozhodně nepřehlédnete.
oranžerieNa zámku Dobříš letos otevřeli po tříleté rekonstrukci francouzský park a přilehlou Oranžérii. Nádherný rokokový park znáte z pohádky Princezna ze mlejna nebo z filmu Marie Terezie a procházka v něm kolem buxusů, ozvučené fontány Napájení Heliových koní či skrze přírodní bludiště z habrů pro vás bude velký zážitkem.

Po rekonstrukci jsou opravené opěrné stěny, fontány se specifickým zavlažovacím systémem a nový kabát dostalo i několik soch. Součástí parku je také Oranžérie, bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době jsou v něm interaktivní výstavy pro celou rodinu. Tajuplný les a Voda jsou dvě expozice, které pobaví a poučí návštěvníky všech věkových kategorií. Dozvíte se, že v České republice zaujímají lesy třetinu rozlohy, kdo lesy vlastní, kdo v nich žije, co nich roste, jaký má les význam a mnoho dalšího. Expozice Voda zase odhalí jak chutná voda z brdských lesů, jak vypadá škeble rybničná anebo jak se v minulosti poháněla voda.

Ve druhé části Oranžérie je galerie s výstavním prostorem a videoprojekcí o proběhlé rekonstrukci. V nejbližší době se do této části Oranžérie nastěhuje expozice o legendárním Krtečkovi od Zdeňka Milera. Návštěvníci se v někdejším skleníku rovněž seznámí s cizokrajnými rostlinami, které se v Oranžérii pěstovaly. Nechybí ani ukázky kamenosochařské výzdoby s vyzdvihnutím děl Františka Ignáce Platzera, která nepřehlédnete ani ve francouzském parku.

Francouzský park a Oranžérie jsou do konce června otevřené od středy do neděle od 9 do 17 hodin, o letních prázdninách denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin. Plné vstupné do francouzského parku a Oranžérie je 110 korun.
Oranžérie na zámku Dobříš

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Další aktuality