Úvod > Česká nej > Kulturní > Synagoga v Plzni - největší v ČR
Synagoga v Plzni - největší v ČR
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kulturní

Synagoga v Plzni – největší v ČR

Největší v České republice, druhá největší v Evropě a třetí na světě – takto pěkně jsou seřazeny nej plzeňské synagogy. Ta byla postavena na konci 19. století v maursko-románském stylu, aby byla hned na první pohled zřetelně odlišná od křesťanských klášterů.
Velká synagoga v Plzni přežila nacistickou okupaci a v nedávné době byla opravena. Byla postavena v maurskorománském slohu a její základní kámen byl položen v roce 1888. Je druhou největší synagogou v Evropě a třetí největší na světě. Dnes je využívána kromě prohlídek i jako výstavní síň. V interiéru s vynikající akustikou se pořádají také koncerty.

Synagoga byla postaven v letech 1888 až 1893 stavitelem architektem Rudolfem Štechem dle návrhů Emanuela Klotze. Financovali ji dobrovolné peněžní dary členů židovské obce. Synagoga měla být původně vystavěna v gotickém slohu severského typu se dvěma 65 metrů vysokými štíhlými věžemi. Tehdejší městská rada ale projekt zamítla. Oficiálním důvodem bylo, že věže jsou příliš vysoké a nevhodně soupeří s věží kostela svatého Bartoloměje.

Po zahájení druhé světové války byli všichni Židé z města deportováni a i synagoga měla být zničena. Od zániku ji zachránila poloha mezi dvěma domy a také fakt, že zabavený židovský majetek bylo potřeba uskladnit. Sloužila proto jako prodejní sklad nábytku deportovaných Židů a později se stala pracovní dílnou, kde se šily uniformy německým vojákům. Při osvobozování Plzně americkou armádou v květnu 1945 synagogu značně poškodila střelba, protože její věže sloužily jako strategické opevněné místo německé posádky.
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Vydejte se po stopách izraelského kmene

Vydejte se po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Dnes bohužel tvoří povětšinou pouze prázdné skořápky, onu upomínku na svoje bytí, které násilně ukončila druhá světová válka.

V Plzni se během státního svátku otevře řada památek za symbolických 28 korun

V Plzni se během státního svátku otevře řada památek za symbolických 28 korun

Plzeň si jako každý rok připomene výročí vzniku samostatného československého státu celodenním programem, do kterého se zapojí na tři desítky památek, muzeí i technických objektů. Prohlídky budov a zajímavých míst s průvodcem, exkurze, návštěvy zahrad, okružní jízdy historickými vozy veřejné dopravy, festival pouličního jídla, sousedské procházky nebo sportovní aktivity mají společné pojítko, kterým je vstup za symbolických 28 korun nebo zdarma. Akce vyvrcholí ohňostrojem na náměstí Republiky. Ještě předtím vyjde z náměstí T. G. Masaryka Průvod světel, kterému bude předcházet setkání u Památníku národního osvobození.

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga je momentálně z důvodu rekonstrukce uzavřena až do 31. 12. 2021. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu v opravených prostorách.

Procházka po Plzni pro rodiny s dětmi

Procházka po Plzni pro rodiny s dětmi

Když se řekne Plzeň, zřejmě se vám vybaví slavné plzeňské pivo, Pivovarské muzeum, pivovar Plzeňský Prazdroj a řada restaurací s bohatou nabídkou pivních specialit. Plzeň ale nabízí mnohem víc zajímavostí, které s pivem nemají nic společného.

Vydejte se po stopách židovské Plzně

Vydejte se po stopách židovské Plzně

Také v Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, třetí největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.

Do Plzně nejen za pivem!

Do Plzně nejen za pivem!

Plzeň, hospodářská, kulturní i společenská metropole západních Čech si získala světovou proslulost především díky produkci piva Pilsner Urquell. Pozornost návštěvníků si však zaslouží nejen tekutý chléb, ale také historické centrum s mnoha památkami, jako je katedrála sv. Bartoloměje, historické podzemí, Velká synagoga (druhá největší v Evropě), historické Loosovy interiéry a další kulturní perly. Nezapomeňte ani na návštěvu zoologické a botanické zahrady s unikátním Dinoparkem. Co vše v Plzni navštívit vám poradí Kudy z nudy.

Ubytování a restaurace

Walter

Walter

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Delish

Delish

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Le Frenchie café Plzeň

Le Frenchie café Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Univerzitní kavárna Družba v Plzni

Univerzitní kavárna Družba v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les