Úvod > Aktuality > #světovéČesko a židovské památky Plzně: Velká synagoga, Zahrada vzpomínek a Loosovy interiéry
#světovéČesko a židovské památky Plzně: Velká synagoga, Zahrada vzpomínek a Loosovy interiéry
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a židovské památky Plzně: Velká synagoga, Zahrada vzpomínek a Loosovy interiéry

Vydáno 10. července 2021
Největší u nás, třetí největší v Evropě a pátá největší na světě: to všechno platí pro Velkou synagogu v Plzni. Originální stavba v maursko-románském slohu zdobená orientálními prvky byla dokončena v roce 1893. Její rekonstrukce se chýlí ke konci a už nyní se můžete začít těšit na příští rok, kdy by se měla otevřít v celé kráse včetně novinek, například nového návštěvnického centra a rituální mikve v Rabínském domě.
Nejlepší představu o velikosti Velké synagogy nabídne pohled z výšky (a také by byla škoda nevidět krásně zdobenou střechu): skutečně „velká“ Velká synagoga v Plzni a synagoga v maďarském městě Zalaegerszeg
Plzeň
Zalaegerszeg
Při návštěvě Plzně využijte možnost podívat se město z výšky a zajděte se podívat na věž katedrály sv. Bartoloměje. Její špička sahá až do výšky 102,26 metru a je tak nejvyšší ze všech kostelních věží u nás. Stačí zdolat necelých tři sta schodů a z vyhlídkového ochozu se před vámi otevře pohled na celé historické centrum, za jasného počasí bývají dobře vidět vrcholky Šumavy a dokonce i Alpy. Jako na dlani ale uvidíte také cíl dnešního výletu, Velkou synagogu.
 

Příběh stavby Velké synagogyVelkolepá stavba Velké synagogy měla pohnutý osud už od svého počátku. Původně měla být postavena v neogotickém slohu severského typu podle návrhu vídeňského architekta Maxe Fleischera, nakonec ale jeho návrh přepracoval plzeňský stavitel Emanuel Klotz. Proč? Monumentální stavba se dvěma vysokými věžemi a trojlodní dispozicí prý mohla zastínit plzeňskou katedrálu. Věže proto byly sníženy na dnešních 45 metrů a návrh přepracován tak, aby bylo zcela jasné, že se nejedná o křesťanský kostel. Možná ale byl hlavní důvod jinde a na stavbu podle vídeňského architekta prostě plzeňská židovská obec neměla dost peněz. Podle pamětního listu, nalezeného v báni severní věže, stavba stála 141 092,06 zlatých. Interiéry jsou vyzdobené malbami s rostlinnými motivy, varhany sestavili bratři Braunerovi z Uničova roku 1893 a ve dvoře synagogy se nachází patrový Rabínský dům, postavený v novorománském slohu.
 

Velká synagoga dnesPlzeňská židovská obec byla v průběhu druhé světové války zdecimována nacisty, většina jejích členů byla odvlečena do Terezína a dalších koncentračních táborů. Samotná Velká synagoga se za války téměř zázrakem vyhnula bombovým útokům, a protože sloužila jako sklad zabaveného židovského majetku a později jako dílna na opravy uniforem německých vojáků, vyhnulo se jí bourání. Synagogu zachránily i její vysoké věže, které nacisté využívali jako strategické opevněné body německé posádky.

Komunistický režim se k ní choval podobně jako k jiným památkám, takže byla dlouho zavřená a chátrala. V roce 1992 byla prohlášena kulturní památkou a od té doby se průběžně opravuje. Pro veřejnost byla otevřena na jaře 1998 při židovském svátku Tu bi-švat (11. února) a téhož roku 20. září se v den svátku Roš ha-šana v synagoze konala po mnoha letech první bohoslužba. Kromě náboženských účelů dnes Velká synagoga slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál. V suterénu Rabínského domu vznikla rituální židovská lázeň mikve s malou expozicí a návštěvnické centrum, dům slouží také jako výukové středisko judaismu.
 

Další židovské památky v PlzniV Plzni bývalo celkem pět synagog, z nichž se do dnešní doby zachovaly jen dvě – Velká a Stará synagoga. Tu najdete ve vnitrobloku domů ve Smetanových sadech nedaleko Velkého divadla. Náboženským účelům přestala sloužit v roce 1939 a od té doby chátrala, někdejší půvab jí vrátila až rekonstrukce dokončená v roce 2014. Podle několika barevných stop a dobových fotografií se podařilo zrekonstruovat interiér s dřevěným kazetovým stropem a unikátními dvěma ženskými galeriemi nad sebou. Místní židovská obec synagogu používá k náboženským účelům, ale je tu také expozice, v níž se seznámíte s židovskými zvyky a tradicemi a regionálními židovskými dějinami, občas se tu pořádají koncerty a další akce.

Poblíž Staré synagogy v místě, kde kdysi stávala pomocná synagoga, takzvaná Židovská škola, si prohlédnete Zahradu vzpomínek, památník obětem holocaustu na Plzeňsku. Pietní místo je složené z oblázků, na každém z nich je zapsáno jméno a datum narození jedné z obětí, které nepřežily nacistické běsnění. Z více než dvou tisíc lidí deportovaných v lednu 1942 z plzeňského hlavního nádraží do Terezína se konce války dožilo pouze 204 osob.
 

Loosovy interiéry a další plzeňská zastaveníOriginální vzpomínkou na někdejší židovské obyvatele města je soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose. Zakladatel moderní architektury je v Plzni ve 30. letech 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. Komentované prohlídky vás seznámí nejenom s jedinečným designem, ale i s příběhy původních majitelů.

Co dál můžete v Plzni navštívit? Třeba Pivovarské muzeum a historické podzemí (plzeňské TIC jeho návštěvu doporučuje jako skvělou volbu nejenom pro parné letní dny), Plzeňský pivovar anebo park Mlýnská strouha, jemuž se přezdívá plzeňské Benátky. Původně šlo jen o slepé rameno řeky Radbuzy, ale po důkladné rekonstrukci se místo proměnilo v malebný park, kde můžete odpočívat, občerstvit se a potěšit se výhledem na jezírko a pozůstatky středověkých hradeb.
 

Víte, že?

  • V katedrále sv. BartolomějePlzni se můžete podívat nejenom na věž a do interiérů, ale také do podkroví, kam se dřív nesmělo a kde je nyní nová expozice.
  • Z ptačí perspektivy z věžního ochozu jsou také dobře vidět tři moderní kašny v rozích náměstí Republiky. Pozlacené chrliče symbolizují tři postavy z městského erbu, anděla, chrtici a velblouda, a mezi obyvateli Plzně i turisty mají zanícené příznivce i odpůrce.
  • Pro srovnání seriál #světovéČesko zvolil synagogu hodně podobnou té plzeňské. Byla postavena v maďarském městě Zalaegerszeg na začátku 20. století podle plánů Józsefa Sterna v eklektickém stylu. Už dlouho neslouží původnímu účelu; zvenčí si sice zachovává původní vzhled, v interiéru však sídlí galerie. Podobně jako Velká synagoga v Plzni má skvělou akustiku a slouží také jako městský koncertní a výstavní sál.
Objevujte karavanem krásy Plzeňského kraje a svezte se parníkem

Objevujte karavanem krásy Plzeňského kraje a svezte se parníkem

Hledáte destinaci pro svou letní dovolenou? Zkuste Plzeňský kraj. Na jeho území najdete šumavské hvozdy, historická sídla a sládkové vás zasvětí i do výroby piva.

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

První novodobá plzeňská synagoga je ukrytá ve vnitrobloku mezi dnešní Americkou třídou a Smetanovými sady. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je nově pozlacený svatostánek Aron HaKodeš.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

10 největších novinek turistické sezóny 2021 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2021 v Plzni

Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu řadu novinek. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí plzeňská dominanta – kostel sv. Bartoloměje a řadu překvapení chystá Zoo Plzeň, DEPO2015 či Techmania Science Center. Na co se tedy můžete letos těšit?

Za příběhy z plzeňských kostelů o zázracích i čertovské nepleše

Za příběhy z plzeňských kostelů o zázracích i čertovské nepleše

Chamtivý hrobník, věčně bloudící Žid nebo čert a andělíček od Bartoloměje, to jsou hrdinové plzeňských pověstí, které připomíná vycházková trasa "Za příběhy z plzeňských kostelů". Nejpůsobivější bude vydat se na ni v zimním období, kdy se brzy stmívá a panuje ponuré počasí. To je skvělou příležitostí k vyprávění tajemných a strašidelných příběhů.

Židovské památky a muzeum v Kasejovicích

Židovské památky a muzeum v Kasejovicích

V obci Kasejovice je známá někdejší židovská čtvrť s náměstím, židovským hřbitovem a synagogou, kde dnes sídlí muzeum místních řemesel, hrnčířství, výšivek a výroby dýmek.

Procházka po Plzni

Procházka po Plzni

Když se řekne Plzeň, zřejmě se vám vybaví slavné plzeňské pivo, Pivovarské muzeum, pivovar Plzeňský Prazdroj a řada restaurací s bohatou nabídkou pivních specialit. Plzeň ale nabízí mnohem víc zajímavostí, které s pivem nemají nic společného.

Synagoga v Plzni – největší v ČR

Synagoga v Plzni – největší v ČR

Největší v České republice, druhá největší v Evropě a třetí na světě – takto pěkně jsou seřazeny nej plzeňské synagogy. Ta byla postavena na konci 19. století v maursko-románském stylu, aby byla hned na první pohled zřetelně odlišná od křesťanských klášterů.

Bývalá Pomocná synagoga – Zahrada vzpomínek v Plzni

Bývalá Pomocná synagoga – Zahrada vzpomínek v Plzni

Pomocná synagoga v Plzni stála ve Smetanových sadech. V roce 2002 zde byl zřízen pomník obětem holokaustu s názvem Zahrada vzpomínek.

Bývalá židovská synagoga a hřbitov Bezdružice

Bývalá židovská synagoga a hřbitov Bezdružice

Bývalá klasicistní židovská synagoga byla vybudována v roce 1812. Židovský hřbitov pochází z roku 1761. V současné době se zde nachází 212 většinou zchátralých náhrobků.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga je momentálně z důvodu rekonstrukce uzavřena až do 31. 12. 2021. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu v opravených prostorách.

Synagoga a židovské domy v Radnicích

Synagoga a židovské domy v Radnicích

Židovská synagoga je pozdně barokní stavba z konce 18. století, zděná, omítaná, na obdélném půdorysu se zaoblenými nárožími, s přístavkem po straně, krytá valbovou střechou.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Židovská synagoga s historickou expozicí ve Kdyni

Židovská synagoga s historickou expozicí ve Kdyni

Výjimečně dochovaným příkladem synagogální architektury v Čechách a třetí nejzachovalejší synagogu v západních Čechách najdete ve Kdyni. Židovská synagoga byla postavena v letech 1862 – 1863 v historizujícím, neorománském slohu poblíž náměstí.

Další aktuality

30.6.
2021
Užijte si léto v Prazdroji 2021

Užijte si léto v Prazdroji 2021

Plzeňsko a Český les | Zážitky
28.6.
2021
V Plasích vyroste expozice středověkých stavebních strojů

V Plasích vyroste expozice středověkých stavebních strojů

Plzeňsko a Český les | Kultura