Úvod > Aktuality > V Moravském zemském muzeu si děti hrají již 30 let
Zážitky

V Moravském zemském muzeu si děti hrají již 30 let

  • Vydáno8. dubna 2022
Dětské muzeum působí v Moravském zemském muzeu od listopadu 1992. Toto oddělení vzniklo jako první pracoviště svého druhu, systematicky zaměřené na práci s dětskými návštěvníky i návštěvníky se specifickými potřebami. Letos slaví již 30 let od svého vzniku a nabízí dětem spoustu zajímavých programů a akcí.
dětské muzeum brnoZákladním posláním Dětského muzea je naplňování vzdělávací funkce muzea směrem k nejmladším návštěvníkům. Moravské zemské muzeum pro děti připravuje doprovodné dětské programy k výstavám a expozicím, ať už jsou to interaktivní programy, přednášky či tematické dílny s lektorským vedením a nechybí ani projekty vlastní výstavní tvorby.

Oslavy 30. výročí založení Dětského muzea budou probíhat v průběhu celého roku. Je připravena řada doprovodných programů pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost nejen k výstavě Óóó Indiáni, ale i k dalším výstavním projektům, např. i v nové expozici Loutkářské umění v Paláci šlechtičen.

indiánský denVrcholem oslav bude narozeninový happening v rámci výstavy Óóó Indiáni s názvem Indiánský den dětí – Dětské muzeum slaví 30. narozeniny, který se uskuteční v sobotu 28. 5. 2022 od 14:00 do 18:00 hodin v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém okolí. Účastníky happeningu v indiánském stylu čeká nejen prohlídka interaktivní výstavy přibližující historii a kulturu původních obyvatel Severní Ameriky, ale především spousta zábavy ať už přímo ve výstavě, či v přilehlém parku u Pavilonu Anthropos.

Na závěr roku připravuje Moravské zemské muzeum dvě výstavy s tematikou Malého prince. V první řadě to bude výstava výtvarnice a ilustrátorky Eliškou Podzimkové a druhá, menší výstava pak vznikne ve spolupráci s uměleckou sklářkou Alicí Dostálovou.
 

Zapojte své děti do celoroční soutěže

děti v muzeuA proč se o tom všem zmiňujeme už teď? Protože se již nyní mohou děti zúčastnit celoroční soutěže, která vyvrcholí na konci roku. A vítězové se vedle věcných cen dočkají i různých zážitků, třeba možnosti strávit noc v muzeu. Děti, které budou v průběhu roku navštěvovat akce Dětského muzea nebo zavítají do jakékoliv výstavy či expozice ve všech objektech MZM si mohou na pokladnách muzea vyzvednout speciální kartu s okénky, do které postupně nasbírají razítka (1 razítko = 1 návštěva muzea). Ze soutěžících, kteří budou mít nejvíce razítek a odevzdají kartu v termínu od 5. 11. do 15. 11. 2022 na pokladně Pavilonu Anthropos, Dietrichsteinského paláce nebo Palác šlechtičen, bude vylosováno patnáct dětí, na které budou čekat zajímavé ceny včetně již zmiňovaného nocování v muzeu. Drobná odměna ale čeká na každého soutěžícího, který vyplněnou kartičku v termínu odevzdá.
Palác šlechtičen v Brně

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Od roku 2022 jsou zde k vidění stálé expozice Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky