Úvod > Aktuality > V Moravském zemském muzeu si děti hrají již 30 let
Zážitky

V Moravském zemském muzeu si děti hrají již 30 let

  • Vydáno8. dubna 2022
Dětské muzeum působí v Moravském zemském muzeu od listopadu 1992. Toto oddělení vzniklo jako první pracoviště svého druhu, systematicky zaměřené na práci s dětskými návštěvníky i návštěvníky se specifickými potřebami. Letos slaví již 30 let od svého vzniku a nabízí dětem spoustu zajímavých programů a akcí.
dětské muzeum brnoZákladním posláním Dětského muzea je naplňování vzdělávací funkce muzea směrem k nejmladším návštěvníkům. Moravské zemské muzeum pro děti připravuje doprovodné dětské programy k výstavám a expozicím, ať už jsou to interaktivní programy, přednášky či tematické dílny s lektorským vedením a nechybí ani projekty vlastní výstavní tvorby.

Oslavy 30. výročí založení Dětského muzea budou probíhat v průběhu celého roku. Je připravena řada doprovodných programů pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost nejen k výstavě Óóó Indiáni, ale i k dalším výstavním projektům, např. i v nové expozici Loutkářské umění v Paláci šlechtičen.

indiánský denVrcholem oslav bude narozeninový happening v rámci výstavy Óóó Indiáni s názvem Indiánský den dětí – Dětské muzeum slaví 30. narozeniny, který se uskuteční v sobotu 28. 5. 2022 od 14:00 do 18:00 hodin v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém okolí. Účastníky happeningu v indiánském stylu čeká nejen prohlídka interaktivní výstavy přibližující historii a kulturu původních obyvatel Severní Ameriky, ale především spousta zábavy ať už přímo ve výstavě, či v přilehlém parku u Pavilonu Anthropos.

Na závěr roku připravuje Moravské zemské muzeum dvě výstavy s tematikou Malého prince. V první řadě to bude výstava výtvarnice a ilustrátorky Eliškou Podzimkové a druhá, menší výstava pak vznikne ve spolupráci s uměleckou sklářkou Alicí Dostálovou.
 

Zapojte své děti do celoroční soutěže

děti v muzeuA proč se o tom všem zmiňujeme už teď? Protože se již nyní mohou děti zúčastnit celoroční soutěže, která vyvrcholí na konci roku. A vítězové se vedle věcných cen dočkají i různých zážitků, třeba možnosti strávit noc v muzeu. Děti, které budou v průběhu roku navštěvovat akce Dětského muzea nebo zavítají do jakékoliv výstavy či expozice ve všech objektech MZM si mohou na pokladnách muzea vyzvednout speciální kartu s okénky, do které postupně nasbírají razítka (1 razítko = 1 návštěva muzea). Ze soutěžících, kteří budou mít nejvíce razítek a odevzdají kartu v termínu od 5. 11. do 15. 11. 2022 na pokladně Pavilonu Anthropos, Dietrichsteinského paláce nebo Palác šlechtičen, bude vylosováno patnáct dětí, na které budou čekat zajímavé ceny včetně již zmiňovaného nocování v muzeu. Drobná odměna ale čeká na každého soutěžícího, který vyplněnou kartičku v termínu odevzdá.
Palác šlechtičen v Brně

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Od roku 2022 jsou zde k vidění stálé expozice Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Dietrichsteinský palác v Brně

Dietrichsteinský palác v Brně

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.

Další aktuality

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika