Úvod > Aktuality > Nad přehradou Fláje se otevře nové informační centrum
Nad přehradou Fláje se otevře nové informační centrum
"> "> "> ">
Památky

Nad přehradou Fláje se otevře nové informační centrum

  • Vydáno25. června 2019
Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také nádherný výhled na celé vodní dílo Fláje. Všem zájemcům se nová pozoruhodná stavba poprvé otevře již tento víkend, v sobotu 29. června 2019.
Přehrada FlájeVodní dílo Fláje na vrcholu Krušných hor patří mezi oblíbený cíl turistů i cyklistů. Právě proto zde vzniklo nové turistické informační centrum, dřevěná budova s prosklenou stěnou a nádherným výhledem na hladinu, která stojí přímo nad vodou. Stavba vznikla na hrázi na místě, kde dříve stávaly základy pro jeřáb.
 
V informačním centru na Flájích se seznámíte se severočeskými přehradami a důvody, proč je vodohospodáři budují. Je možné si zamluvit i prohlídku VD Fláje, které si lze objednat na webu Povodí Ohře nebo přímo v infocentru. Turisté zde však nenajdou nic k pití nebo zakousnutí, svačinu si tedy musí přinést sami s sebou. První návštěvníky přivítá infocentrum tuto sobotu 29. června. Během turistické sezony bude mít TIC otevřeno od středy do neděle, na podzim a v zimě jen o víkendech. 
 
FlájeK přehradě jezdí turisté celý rok, v zimě na běžkách, na jaře pěšky a v létě na kole. Vodní dílo zásobuje pitnou vodou obyvatele severočeské hnědouhelné pánve a slouží jako částečná ochrana území před povodněmi, stavělo se v 50. letech minulého století. Přehrada je jedinou betonovou pilířovou přehradou v Česku, i díky tomu je zařazena mezi české kulturní památky. K dopravě materiálu použili tehdejší stavitelé Moldavskou horskou dráhu, od jejíž konečné stanice vedla k vznikající přehradě lanovka.
Flájský plavební kanál

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.