!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Konstantinových Lázní najdete tolik potřebné léčivé pohlazení nejen pro tělo ale i pro duši
V Konstantinových Lázní najdete tolik potřebné léčivé pohlazení nejen pro tělo ale i pro duši
"> "> ">
Lázně a wellness

V Konstantinových Lázní najdete tolik potřebné léčivé pohlazení nejen pro tělo ale i pro duši

Vydáno 31. července 2020
Konstantinovy Lázně nabízejí celou škálu tematických pobytů, přes pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami, samoplátecké pobyty, wellness pobyty, pobyty pro seniory, pobyty pro zaměstnance či management podniků, až po pobyty vánoční či silvestrovské. Samotné lázně nabízejí relaxaci v rozlehlém parku, okolí je přímo stvořené pro turistiku v přírodě. V nejbližším dosahu se nacházejí naučné stezky Hradišťský vrch, Šipín, Úterský potok, Krasíkov-Ovčí vrch a stezka ke „Studánce lásky“. Naleznete zde i několik historických památek a přírodních objektů, které je možné navštívit pěšky či na kole. Využít můžete desítky kilometrů cyklistický tras, inline dráhu či moderní wellness a fitness centrum.

Konstantinovy Lázně leží ukryty uprostřed lesů západních Čech severozápadně od Plzně v jedné z ekologicky nejčistších oblastí České republiky. Doposud neobjevený kus naší země, pro všechny, kdo hledají klid a ticho. Lázeňské městečko, citlivě zasazené do pestrého lesoparku přirozeně navazujícího na okolní přírodu, leží v nadmořské výšce 520 m. S celkem 900 obyvateli patří mezi menší lázeňská místa a nabízí tak svým návštěvníkům klidné rodinné prostředí s nenarušenou přírodou.

Historii lázní můžeme sledovat již od 16.  století, kdy se v písemných dokladech objevuje zmínka o sirnatém prameni nazývaném obecně "smraďoch" právě pro svůj vysoký obsah sirouhlíku. První lázeňskou budovu s 5 lázeňskými kabinami a 22 pokoji postavili v roce 1803 u sirného pramene v místě dnešních Starých Lázní sedláci z nedaleké Nové Vsi.

V roce 1837 lázně koupil majitel okolního panství kníže Konstantin z Löwensteinu, po kterém dnes nesou Konstantinovy Lázně svoje jméno (do roku 1900 se nazývaly Nová Ves - lázně). Zajímavostí je, že zde chtěl původně hledat uhlí, ale samozřejmě žádné nenašel. Průzkumy potvrdily, že pramen, který zde vyvěrá má opravdu vynikající léčebné účinky. V této době se zde s velkým úspěchem léčila padoucnice pomocí slatinných zábalů z místních zdrojů.

Hlavní lázeňská budova Prusík, byla vybudována v letech 1873 – 1875 JUDr. Franzem Pankrazem, budova připomínala klasicistní zámek, na přelomu 19. a 20. století získal dům prvních 44 lůžek, dnešní podobu má od konce 19. století a svoje vedoucí postavení si zachoval až do současnosti. Hlavní léčebné metody jsou založeny na využití přírodních léčivých zdrojů. Pramen přírodní minerální uhličité vody, která je čerpána z hloubky 40 m při teplotě 9,9 °C, má největší obsah volného oxidu uhličitého v České republice. Pramen, stejně jako hlavní lázeňská budova, dostal jméno po pražském profesorovi vnitřního lékařství MUDr. Bohumilu Prusíkovi.

Zdraví zde nacházejí lidé nejen s nemocemi srdce a cév, ale i lidé s nemocemi pohybového aparátu, nervové soustavy či s cukrovkou, především s jejími cévními a nervovými komplikacemi. Pacienti mohou být překládáni přímo z nemocnice po kardiochirurgických či ortopedických operacích rovnou z lůžka na lůžko na tzv. časnou rehabilitaci. Právě tato časná rehabilitace umožňuje nemocným nejrychlejší návrat k aktivnímu životu a celkové zotavení. Na základě rozhodnutí zdravotních pojišťoven a po konzultacích se špičkovými onkology, rozšířily lázně spektrum léčených pacientů. Nabízí špičkovou péči pacientům s onkologickým onemocněním, konkrétně léčbu ženám po karcinomu prsu a mužům po karcinomu prostaty. Ti při ukončení náročné léčby, kdy je onkologem konstatováno, že jsou zdrávi, mohou nastoupit lázeňskou léčbu. Nové metody i léky způsobují, že ženy po prodělaném karcinomu nemají již tak závažné komplikace jako tomu bylo dříve, nicméně zásah, kdy dojde k ablaci prsu a k poměrně drastickému ozáření tkání, může nějaké komplikace zanechat. V lázních je právě pro tyto ženy připraven léčebný program, který takové komplikace léčí. U mužů je léčba karcinomu prostaty komplikována inkontinencí nebo poruchami erekce. Lázeňská léčba je zaměřena i na zlepšení těchto stavů. Obě skupiny nemocných pak jsou zatíženy velkým tlakem na psychiku v souvislosti s vážným onemocněním, v našich lázních naleznou klid i přátelskou atmosféru, které budou balzámem i na jejich duši.

Léčebné lázně Konstantinovy lázně - mají díky léčivé vodě významný primát

Léčebné lázně Konstantinovy lázně - mají díky léčivé vodě významný primát

Nejmenšími a nejklidnějšími ze západočeských lázní jsou Konstantinovy Lázně. Lázeňské město Konstantinovy Lázně nabízí více než 300 lůžek v lázeňských domech a dalších 400 lůžek v hotelech a pensionech na dovolenou a léčebné pobyty v průběhu celého roku.

Wellness centrum Konstantin v Konstantinových Lázních

Wellness centrum Konstantin v Konstantinových Lázních

Konstantinovy Lázně nabízejí služby Wellness centra Konstantin s bazénem, vířivkami, saunami, parní lázní, Kneippovými chodníčky a novými relaxačními procedurami. Wellness a relaxační pobyty jsou vhodné pro každého bez rozdílu.

Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní

Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní

Nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu se nachází lom Okrouhlák, jehož tvar připomíná obří otisk tlapy psa. Lom je veřejnosti přístupný.

Hradiště a poutní místo Šipín

Hradiště a poutní místo Šipín

Osada Šipín cca 6 km od Konstantinových Lázní stojí nad soutokem Úterského a Bílého potoka (Hadovky), na místě sídliště z pozdní doby bronzové. Kostel, zasvěcený sv. Barboře, byl postaven okolo roku 1352. Kolem kostela se rozkládá starý terasovitý hřbitov.

Hrad Krasíkov – Švamberk

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.

Konstantinovy Lázně - Pursíkův pramen a Smraďoch

Konstantinovy Lázně - Pursíkův pramen a Smraďoch

Historii obce můžeme sledovat už od 16. století, kdy se v písemných dokladech objevuje zmínka o sirnatém prameni zvaném lidově smraďoch právě pro svůj vysoký obsah sirovodíku.

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní

Hrad Falkenštejn, vybudovaný kdysi na strmém skalním ostrohu tyčícím se nad údolím Úterského potoka, patří k typicky středověkým hradům, na nichž byla bezpečnosti dávána přednost před pohodlím.

Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní - seznámení s prehistorickým hradištěm

Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní - seznámení s prehistorickým hradištěm

Na masivním čedičovém kopci, který se vypíná v blízkosti Konstantinových Lázní, se rozprostírá druhé největší hradiště v západních Čechách. Jeho stáří sahá do pozdní doby bronzové, což dokládají rozsáhlé nálezy.