ÚvodAktualityV Konstantinových Lázních najdete léčivé pohlazení nejen pro tělo, ale i pro duši
Lázně a wellness

V Konstantinových Lázních najdete léčivé pohlazení nejen pro tělo, ale i pro duši

Konstantinovy Lázně nabízejí celou škálu tematických pobytů, přes pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami, samoplátecké pobyty, wellness pobyty, pobyty pro seniory, pobyty pro zaměstnance či management podniků, až po pobyty vánoční či silvestrovské. Samotné lázně nabízejí relaxaci v rozlehlém parku, okolí je přímo stvořené pro turistiku v přírodě. V nejbližším dosahu se nacházejí naučné stezky Hradišťský vrch, Šipín, Úterský potok, Krasíkov-Ovčí vrch a stezka ke Studánce lásky. Naleznete zde i několik historických památek a přírodních objektů, které je možné navštívit pěšky či na kole. Využít můžete desítky kilometrů cyklistický tras, inline dráhu či moderní wellness a fitness centrum.

Konstantinovy LázněKonstantinovy Lázně leží ukryty uprostřed lesů západních Čech severozápadně od Plzně v jedné z ekologicky nejčistších oblastí České republiky. Doposud neobjevený kus naší země, pro všechny, kdo hledají klid a ticho. Lázeňské městečko, citlivě zasazené do pestrého lesoparku přirozeně navazujícího na okolní přírodu, leží v nadmořské výšce 520 m. S méně než tisícovkou obyvatel patří mezi menší lázeňská místa a nabízí tak svým návštěvníkům klidné rodinné prostředí s nenarušenou přírodou.

Konstantinovy LázněHistorii lázní můžeme sledovat již od 16.  století, kdy se v písemných dokladech objevuje zmínka o sirnatém prameni nazývaném obecně "smraďoch" právě pro svůj vysoký obsah sirouhlíku. První lázeňskou budovu s 5 lázeňskými kabinami a 22 pokoji postavili v roce 1803 u sirného pramene v místě dnešních Starých Lázní sedláci z nedaleké Nové Vsi. V roce 1837 lázně koupil majitel okolního panství kníže Konstantin z Löwensteinu, po kterém dnes nesou Konstantinovy Lázně svoje jméno (do roku 1900 se nazývaly Nová Ves – lázně). Zajímavostí je, že zde chtěl původně hledat uhlí, ale samozřejmě žádné nenašel. Průzkumy potvrdily, že pramen, který zde vyvěrá má opravdu vynikající léčebné účinky. V této době se zde s velkým úspěchem léčila padoucnice pomocí slatinných zábalů z místních zdrojů.

konstantinovy lázněHlavní lázeňská budova Prusík, byla vybudována v letech 1873 – 1875 JUDr. Franzem Pankrazem, budova připomínala klasicistní zámek, na přelomu 19. a 20. století získal dům prvních 44 lůžek, dnešní podobu má od konce 19. století a svoje vedoucí postavení si zachoval až do současnosti. Hlavní léčebné metody jsou založeny na využití přírodních léčivých zdrojů. Pramen přírodní minerální uhličité vody, která je čerpána z hloubky 40 m při teplotě 9,9 °C, má největší obsah volného oxidu uhličitého v České republice. Pramen, stejně jako hlavní lázeňská budova, dostal jméno po pražském profesorovi vnitřního lékařství MUDr. Bohumilu Prusíkovi.
 

Co vše se léčí v Konstantinových Lázních?

konstantinovy lázněZdraví zde nacházejí lidé nejen s nemocemi srdce a cév, ale i lidé s nemocemi pohybového aparátu, nervové soustavy či s cukrovkou, především s jejími cévními a nervovými komplikacemi. Pacienti mohou být překládáni přímo z nemocnice po kardiochirurgických či ortopedických operacích rovnou z lůžka na lůžko na tzv. časnou rehabilitaci. Právě tato časná rehabilitace umožňuje nemocným nejrychlejší návrat k aktivnímu životu a celkové zotavení. Na základě rozhodnutí zdravotních pojišťoven a po konzultacích se špičkovými onkology, rozšířily lázně spektrum léčených pacientů. Nabízí špičkovou péči pacientům s onkologickým onemocněním, konkrétně léčbu ženám po karcinomu prsu a mužům po karcinomu prostaty. Ti při ukončení náročné léčby, kdy je onkologem konstatováno, že jsou zdrávi, mohou nastoupit lázeňskou léčbu.

konstantinovy lázněNové metody i léky způsobují, že ženy po prodělaném karcinomu nemají již tak závažné komplikace jako tomu bylo dříve, nicméně zásah, kdy dojde k ablaci prsu a k poměrně drastickému ozáření tkání, může nějaké komplikace zanechat. V lázních je právě pro tyto ženy připraven léčebný program, který takové komplikace léčí. U mužů je léčba karcinomu prostaty komplikována inkontinencí nebo poruchami erekce. Lázeňská léčba je zaměřena i na zlepšení těchto stavů. Obě skupiny nemocných pak jsou zatíženy velkým tlakem na psychiku v souvislosti s vážným onemocněním, v Konstantinových lázních naleznou klid i přátelskou atmosféru, které budou balzámem i na jejich duši.

Tipy pro aktivní dovolenou v oblasti Český les – Chodsko

Hrad Krasíkov – Švamberk Památky

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.

Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní Letní sporty

Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní

Nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu se nachází lom Okrouhlák, jehož tvar připomíná obří otisk tlapy psa. Lom je veřejnosti přístupný.

Konstantinovy Lázně – Prusíkův pramen a Smraďoch Příroda

Konstantinovy Lázně – Prusíkův pramen a Smraďoch

Historii obce můžeme sledovat už od 16. století, kdy se v písemných dokladech objevuje zmínka o sirnatém prameni zvaném lidově smraďoch právě pro svůj vysoký obsah sirovodíku.

Konstantinolázeňsko na kole Letní sporty

Konstantinolázeňsko na kole

Jezdíte rádi na kole? Máte rádi přírodu? Jestliže jste na obě otázky odpověděli kladně, tak vás zveme do Konstantinových Lázní – jediných lázní v Plzeňském kraji.

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu Památky

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní Památky

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní

Hrad Falkenštejn, vybudovaný kdysi na strmém skalním ostrohu tyčícím se nad údolím Úterského potoka, patří k typicky středověkým hradům, na nichž byla bezpečnosti dávána přednost před pohodlím.

Hradiště a poutní místo Šipín Památky

Hradiště a poutní místo Šipín

Osada Šipín cca 6 km od Konstantinových Lázní stojí nad soutokem Úterského a Bílého potoka (Hadovky), na místě sídliště z pozdní doby bronzové. Kostel, zasvěcený sv. Barboře, byl postaven okolo roku 1352. Kolem kostela se rozkládá starý terasovitý hřbitov.

Wellness centrum Konstantin v Konstantinových Lázních Lázně a wellness

Wellness centrum Konstantin v Konstantinových Lázních

Konstantinovy Lázně nabízejí služby Wellness centra Konstantin s bazénem, vířivkami, saunami, parní lázní, Kneippovými chodníčky a novými relaxačními procedurami. Wellness a relaxační pobyty jsou vhodné pro každého bez rozdílu.

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně Gurmánská turistika

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna se nachází v lázních, kde se léči srdeční a pohybové nemoci. Častou příčinou těchto obtíží bývá nevhodná strava a životní styl. Snažíme se proto dbát na zdraví našich hostů a nabízet výhradně kvalitní dobroty bez škodlivých látek.

Restaurace lázeňského domu Prusík Gurmánská turistika

Restaurace lázeňského domu Prusík

Vůně grilovaných specialit láká gastroturisty, výletníky, cyklisty i další návštěvníky do Konstantinových Lázní. U zastřešené terasy lázeňského domu Prusík byl zprovozněn grilovací domek. Hosté zde každý den mohou ochutnat výtečně připravená domácí masa a k nim přikousnout například tradiční rozpek.

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát Lázně a wellness

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Nejmenšími a nejklidnějšími ze západočeských lázní jsou Konstantinovy Lázně. Lázeňské město Konstantinovy Lázně nabízí více než 300 lůžek v lázeňských domech a dalších 400 lůžek v hotelech a pensionech na dovolenou a léčebné pobyty v průběhu celého roku.

Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní – seznámení s prehistorickým hradištěm Příroda

Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní – seznámení s prehistorickým hradištěm

Na masivním čedičovém kopci, který se vypíná v blízkosti Konstantinových Lázní, se rozprostírá druhé největší hradiště v západních Čechách. Jeho stáří sahá do pozdní doby bronzové, což dokládají rozsáhlé nálezy.

Další aktuality

Na výlet do nejmenšího českého města musíte na Plzeňsko

Tušíte, které z českých měst je vůbec nejmenší? Rabštejn nad Střelou se může pochlubit titulem nejmenšího města nejen v České republice, ale rovnou v celé Evropě. Městečko se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.
8. září 2024 9:35
Památky, Plzeňský kraj

Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z různých koutů světa

Málokterý letní festival má v České republice tak pestrou nabídku umělců jako plzeňský Pilsen Busking Fest. Již po jedenácté se tak v termínu od 5. do 8. 9. 2024 sjedou do Plzně z celého světa muzikanti, kapely, cirkusáci, komedianti, akrobati, tanečníci, malíři, sochaři a další zástupci různorodých uměleckých profesí. Kromě buskerů z Čech, Moravy a Slezska se návštěvníci můžou těšit na skutečně kosmopolitní mix zástupců z Nového Zélandu, Mexika, Holandska, Austrálie, Španělska, Argentiny, Velké Británie, Německa, Brazílie a USA.
2. září 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Objevte v Plzni víc než hlavní turistická místa

Pokud se během dovolené či víkendového výletování zastavíte v Plzni, určitě neuděláte chybu, pokud navštívíte ikonický pivovar a oblíbenou zoologickou zahradu, projdete si historické centrum, zchladíte se v chodbách středověkého podzemí nebo vystoupáte na nejvyšší kostelní věž v Česku s výhledem na Šumavu i Alpy. Tím ale možnosti zážitků zdaleka nekončí. Co dalšího v Plzni podniknout?
1. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňská Zoo se loučí s létem

Užijte si poslední prázdninovou sobotu mezi zvířaty! Zoologická a botanická zahrada města Plzně byla letos po oba hlavní letní měsíce plná prázdninových návštěvníků. Sobotní program 31. srpna od 10 do 17 hodin se stane tečkou za tímto časem a současně poděkováním za letní přízeň turistů i rezidentů.
28. srpen 2024 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňské náplavky ožívají – začíná zde festival Náplavka k světu

Plzeň je městem čtyř řek, městem kultury a kulturou žijí i plzeňské náplavky. Letos hned tři najednou. Kde zjistit, co se kde děje, aby návštěvníkům nic neuniklo? Kde se kulturní aktéři dozvědí, jak uspořádat na některé z náplavek svou akci? Právě vznikající projekt Plzeňské náplavky veškerá místa a aktivity sjednotí tak, aby si nekonkurovaly a bylo snadné je dohledat, ale i zorganizovat. Veškerý program konající se u plzeňských vod je dostupný na jednotné platformě, kde jsou veškeré akce přehledně k dispozici včetně uceleného vizuálního stylu označujícího jednotlivé náplavky. Jednou z akcí je Festival Náplavka k světu, který se na břehu Úslavy koná od 23. srpna do 14. září 2024.
23. srpen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Švihov bude zastávkou Ponny Expressu a poté jej ovládne dvůr Rudolfa II.

Ve čtvrtek 22. srpna 2024 projíždí Švihovem jubilejní 40. jízda Ponny Expressu. Na nádvoří hradu se uskuteční jedna z předávek pošty a bude zde otevřen i poštovní úřad! V sobotu 24. srpna 2024 se milovníci dobré zábavy mohou těšit na oživené prohlídky pozdně středověkého klenotu, které odemykají poetická zákoutí unikátní stavby a nabízejí osvědčenou směsici divadla, tance i šermu.
20. srpen 2024 17:58
Památky, Plzeňský kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Znáte to – venku prší, počasí se nehodlá umoudřit a venku se nedá prakticky nic dělat. Naštěstí na Plzeňsku najdete řadu tipů na skvělé zážitky i při rozmarech počasí. Zajeďte se pobavit do plzeňské Techmanie, Mariánské Týnice nebo na jeden z mnoha hradů a zámků, i na další zajímavá místa...
19. srpen 2024 11:53
Zážitky, Plzeňský kraj

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2024“? Vypravte se v sobotu 17. srpna 2024 na Slavnosti piva Chodovar.
17. srpen 2024 5:36
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj