Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Hradiště a poutní místo Šipín
Památky

Hradiště a poutní místo Šipín

Osada Šipín cca 6 km od Konstantinových Lázní stojí nad soutokem Úterského a Bílého potoka (Hadovky), na místě sídliště z pozdní doby bronzové. Kostel, zasvěcený sv. Barboře, byl postaven okolo roku 1352. Kolem kostela se rozkládá starý terasovitý hřbitov.
Jihovýchodně od Konstantinových Lázní poblíž zachovalé zříceniny hradu Gutštejna se nachází poutní místo Šipín s farním kostelem sv. Barbory a s malou dřevěnou pseudorenesanční poutní kaplí Panny Marie z roku 1892, při níž vyvěrá zázračný pramen. Jedinými domy jsou v osadě bývalá škola, fara a myslivna. V kostele na oltáři stojí poutní socha Panny Marie, k níž přicházela poutní procesí od nedaleké poutní kaple.
 
Při potoce pod Šipínem stával zbrojní hamr, jehož zbytek se zachoval do dnešních dnů, stejně jako pozůstatky Dudákovského mlýna při silnici. V serpentinách silnice pod Šipínem vyvěrá údajně zázračný pramen, jehož voda se užívala k léčení nemocných očí. V dřevěné kapli, postavené u tohoto pramene, jsou uchovány dvě berly, které tu zanechal poutník, osvobozený vodou od bolesti.
 
Na zalesněném vrchu proti Šipínu bývalo rozlehlé Bezemínské hradiště jako centrum šesté lúčanské provincie, zvané "Silvana". V jeho blízkosti v lese je slovanské mohylové pohřebiště. Hradiště Šipín, pravděpodobně přemyslovské, navázalo na nedaleké Bezemínské hradiště ze starší až střední doby hradištní. Mělo okolo 1,5 ha a z východu v nejužším místě šíje jej chránil příkop a příčný val, který je dodnes patrný. Na místě hradiště později vznikla dnešní osada Šipín s kostelem, farou, hájovnou a školou.
 
Více informací o této lokalitě poskytuje naučná stezka, vedoucí od Dudákovského mlýna na Gutštejn, Bezemínské hradiště a Šipín. Zájemce o procházku po stezce však upozorňujeme, že je nesjízdná na kole. Pěší turisté mohou po stezce vyrazit od Dudákovského mlýna, trasa měří 7 km.

Předvánoční víkend na Ranči v údolí

Pro všechny vánoční nedočkavce se koná na Ranči v údolí vánoční generálka. Bude stromeček, cukroví, koledy a vánoční bojovka. A také samozřejmě koně, vyjížďky, téninky, čištění.
Černošín, Plzeňský kraj

Cavalla – vánoční koncert v klášteře Kladruby

Koncert.
Kladruby, Plzeňský kraj

Rozdávání Betlémského světla v klášteře Kladruby

Přijďte si se svíčkou do klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie pro Betlémské světlo.
Kladruby, Plzeňský kraj

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Solná jeskyně v Konstantinových Lázních

Pobyt v solné jeskyni působí podpůrně i preventivně při mnohých onemocněních či zdravotních problémech. Procedura probíhá na velmi pohodlném relaxačním lehátku Lafuma.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní

Hrad Falkenštejn, vybudovaný kdysi na strmém skalním ostrohu tyčícím se nad údolím Úterského potoka, patří k typicky středověkým hradům, na nichž byla bezpečnosti dávána přednost před pohodlím.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Zámek Trpísty

Architektonickým významem patří zámek k nejvýznamnějším památkám západočeského baroka. Stavitelem a architektem byl Josef Auguston. V současné době je v soukromém vlastnictví, navštívit jej můžete jednou ročně u příležitosti Svatomarkétské pouti.
Trpísty, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace lázeňského domu Prusík

Vůně grilovaných specialit láká gastroturisty, výletníky, cyklisty i další návštěvníky do Konstantinových Lázní. U zastřešené terasy lázeňského domu Prusík byl zprovozněn grilovací domek. Hosté zde každý den mohou ochutnat výtečně připravená domácí masa a k nim přikousnout například tradiční rozpek.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna se nachází v lázních, kde se léči srdeční a pohybové nemoci. Častou příčinou těchto obtíží bývá nevhodná strava a životní styl. Snažíme se proto dbát na zdraví našich hostů a nabízet výhradně kvalitní dobroty bez škodlivých látek.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Café Kryštof Harant

Eva Fichtlová v 19 letech v kufru auta emigrovala do Itálie. Pracovala v restauracích v Toskánsku a po návratu pomáhala italským firmám z gastra proniknout na český trh, pak ale kvůli mateřství emigrovala z Prahy na venkov, do domku v Dolních Polžicích.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Údolí Volavek – přírodní centrum

Přijďte si odpočinout do čisté, nedotčené přírody v přírodním centru Údolí Volavek.
Bezdružice, Plzeňský kraj