Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Hrad Krasíkov – Švamberk
Památky

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.
Zřícenina hradu Švamberk se nachází nedaleko Konstantinových Lázní na vrchu Krasíkov, který dominuje širokému okolí. Zde naleznete tiché a opuštěné zbytky hradeb a věže, které jsou základem pro nově postavenou vyhlídkovou plošinu. Díky své poloze je z plošiny nádherný výhled do širokého okolí. V blízkosti zříceniny hradu se nachází také kostel sv. Máří Magdaleny.

Brzy pak získal okolní krajinu předek českého rodu Švamberků, Ratmír ze Skřivína, který od roku 1223 zastával úřad komorníka plzeňského kraje. Jeho syn Ratmír užil v roce 1252 poprvé predikátu ze Švamberka. Syn Jan připojil v roce 1254 ke svému jménu také tento přídomek. Třetím Ratmírovým synem byl Bohuslav I. Hrad byl založen kolem roku 1250.

Jako dalším z rodu Švamberků se po hradě psal Bohuslav II., který byl patrně synem Bohuslava I.. Hrad je ve středověku nazýván také Krasíkovem, po vsi pod hradem. Za Bohuslava II. je v roce 1342 prvně uváděn i samotný hrad Švamberk s kaplí umístěnou na předhradí. Bohuslavovým nástupcem byl jeho syn Bohuslav III., který zastával funkce u královského dvora. V roce 1357 a znovu v roce 1358 podával tento Bohuslav z Krasíkova – Švamberka plebána ke karsíkovské hradní kapli.

Ze čtyř synů Bohuslava III. se na Švamberku připomínají bratři Bohuslav IV. a Bušek. Po jejich smrti spravoval panství třetí ze sourozenců Jan. Po Janově smrti přešlo panství na nezletilé syny Bohuslava IV., jimiž byli Bohuslav V., Hynek řečený Krušina a Jan. Trnem v oku byl husitům především Bohuslav V., který zastával úřad správce Plzeňského kraje. S husity se utkal roku 1419 v bitvě u Nekmíře, r. 1420 na Zelené Hoře a v tomtéž roce ještě u Horažďovic.

Ve válečné vřavě, která definitivně ukončila život mnoha českých hradů, zanikl také Švamberk. V roce 1646 obsadil zpustlý hrad švédský generál Vrangel se 300 jezdci, kteří z hradu pustošili okolí. Jan Bedřich zemřel v roce 1659 jako poslední ze Švamberků žijících na západočeských panstvích a byl uložen do hrobky Švamberků.

Kaple sv. Máří Magdalény tvoří dnes nejvýraznější dominantu hradního návrší. Nejstarší zmínky o hradní kapli umístěné na předhradí pocházejí již z roku 1342.
 

Krasíkov – pověsti o zřícenině hradu Švamberk

Vrch Krasíkov obývali lidé dávno před tím, než na něm vyrostly kamenné zdi hradu. Již v pravěku sloužil jako domov pravěkým tlupám. Stavba hradu začala však až s příchodem mocného rodu Švamberků. Ti začali své panství budovat roku 1250 a již ke konci 13. století se stal jejich hlavním sídlem. V dobách své slávy byl hrad Švamberk jeden z největších a nejkrásnějších hradů v západních Čechách. Osud však nechtěl, aby přečkal do dnešních dnů.

Hrad Švamberk provázela celou jeho historii smůla a neštěstí. Během husitských válek hrad dobyli husité. Nějakou dobu na Švamberku pobývali a sloužil jim jako důležitý opěrný bod. Když husité hrad opustili, byl hrad zdevastovaný. Během let utrpěl hrad mnoho dalších škod a několikrát vyhořel. Švamberkové si však svého nádherného sídla velmi vážili a proto hrad vytrvale opravovali. Osudným se Švamberku stal až rok 1644, kdy při smažení koblih vznikl velký požár, a z mohutného sídla zbyly jen ohořelé zdi. Od té doby hrad již jen chátral a spolu se zánikem hradu vymřel i rod Švamberků. Dle pověstí ze zármutku z osudu jejich milovaného hradu.

Další z pověstí, která se váže k hradu, je pověst O stromu křivdy. Na nádvoří dlouhá léta rostl strom, jehož větve i květy rostly k zemi. V dobách, kdy okolí ohrožovali loupežníci, byl na hradě obviněn z vraždy kupce nevinný mladík. I přes chybějící důkazy byl mladík odsouzen k trestu smrti.

Nešťastný mladík cestou k popravišti zarazil svou hůl do země a vykřikl, ať v případě křivdy vzroste z hole strom. A opravdu, k hanbě soudců, ještě než mladíkova krev zaschla, z hole vyrostl strom, který ještě dlouhé roky stál na nádvoří, protože se nenašel nikdo, kdo by na něj vztáhnul ruku.

Provozovatel

Obec Kokašice

Kokašice 48
349 52 Konstantinovy Lázně
Tel.:
+420 374 625 570
Tel.:
+420 374 625 600
Email:
ou.kokasice@tisca...
WWW:
www.kokasice.cz
GPS:
49,878397 12,947448
 
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Výstava vozidel DDR v rámci srazu IFA klubu

Přehlídka legendárních vozidel doplněná zábavou oro děti, soutěží elegance veteránů a nabídkou drobných suvenýrů.
Stříbro, Plzeňský kraj

Noc kostelů na zámku Nečtiny

Zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie zve návštěvníky od 18 do 22 hodin k volné prohlídce. V rámci doprovodného programu zazní od 19:30 hudba písničkáře Petra Skaly.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Marienbad Film Festival

Mezinárodní festival věnovaný experimentálním a nezávislým filmům Marienbad se uskuteční v termínu od 13. do 16. července v centru Mariánských Lázní. Mezinárodní porota opět udělí ocenění v oblasti experimentálního filmu a nově audiovizuální esejistiky.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Divadelní spolek Jedl – Santini – klášter Kladruby

Alegorie na téma hledání dokonalosti.
Kladruby, Plzeňský kraj

Andrea Miltnerová, Monika Knoblochová, Jan Komárek

Celestial Odyssey (Tanec Praha v klášteře Kladruby).
Kladruby, Plzeňský kraj

Monastýrování s Martinem Ševečkem O.S.B.

Speciální, tématicky zaměřená prohlídka kláštera z cyklu Monastýrování.
Kladruby, Plzeňský kraj

Benediktinské dny v klášteře Kladruby

Další ročník nočních prohlídek kláštera Kladruby.
Kladruby, Plzeňský kraj

Ovčí vrch – památné místo selských bouří

Nedaleko obce Kokašice leží výrazný čedičový kopec Stříbrské pahorkatiny nazývaný Ovčí vrch. Na jeho jižním úbočí stojí krásně opravená novorománská rotunda z roku 1906, která byla postavena na místě již zřícené starší kaple.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Amálčina mydlárna – čistě přírodní rostlinná mýdla

Amálčina mydlárna je výrobna přírodních mýdel s dobovým obchůdkem s úžasnou atmosférou umístěná v areálu historického Dvora Krasíkova u Konstantinových Lázní. Jedná se o výrobnu rostlinných mýdel na přírodním základě bez použití syntetických barviv, vůní a konzervantů.
Kokašice, Plzeňský kraj

Dvůr Krasíkov

Mezi Ovčím vrchem a Krasíkovem leží bývalý knížecí poplužní dvůr, který přestal chátrat a opět pomalu ožívá. Najdete zde např. mydlárnu, bistro s venkovním sezením, sýrárnu, možnost jízdy na koních a v bryčce, ale i řadu kulturně-společenských akcí.
Kokašice, Plzeňský kraj

Kaple Smrtelných úzkostí Kristových na Ovčím vrchu

Válcovitá kaple pod vrcholem upomíná na smutné události, které vedly k pobytí sedláků z Bezdružic. Kapli nechala vystavět majitelka panství – Marie Františka z Heissensteinu.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Mototuristika na skútrech

Poznávání kraje Konstantinových Lázní moderním a atraktivním způsobem na zapůjčených skútrech Kentoya s helmou i zaškolením.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Nejmenšími a nejklidnějšími ze západočeských lázní jsou Konstantinovy Lázně. Lázeňské město Konstantinovy Lázně nabízí více než 300 lůžek v lázeňských domech a dalších 400 lůžek v hotelech a pensionech na dovolenou a léčebné pobyty v průběhu celého roku.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Wellness centrum Konstantin v Konstantinových Lázních

Konstantinovy Lázně nabízejí služby Wellness centra Konstantin s bazénem, vířivkami, saunami, parní lázní, Kneippovými chodníčky a novými relaxačními procedurami. Wellness a relaxační pobyty jsou vhodné pro každého bez rozdílu.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní – seznámení s prehistorickým hradištěm

Na masivním čedičovém kopci, který se vypíná v blízkosti Konstantinových Lázní, se rozprostírá druhé největší hradiště v západních Čechách. Jeho stáří sahá do pozdní doby bronzové, což dokládají rozsáhlé nálezy.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café Kryštof Harant

Eva Fichtlová v 19 letech v kufru auta emigrovala do Itálie. Pracovala v restauracích v Toskánsku a po návratu pomáhala italským firmám z gastra proniknout na český trh, pak ale kvůli mateřství emigrovala z Prahy na venkov, do domku v Dolních Polžicích.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna se nachází v lázních, kde se léči srdeční a pohybové nemoci. Častou příčinou těchto obtíží bývá nevhodná strava a životní styl. Snažíme se proto dbát na zdraví našich hostů a nabízet výhradně kvalitní dobroty bez škodlivých látek.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Restaurace lázeňského domu Prusík

Vůně grilovaných specialit láká gastroturisty, výletníky, cyklisty i další návštěvníky do Konstantinových Lázní. U zastřešené terasy lázeňského domu Prusík byl zprovozněn grilovací domek. Hosté zde každý den mohou ochutnat výtečně připravená domácí masa a k nim přikousnout například tradiční rozpek.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Údolí Volavek – přírodní centrum

Přijďte si odpočinout do čisté, nedotčené přírody v přírodním centru Údolí Volavek.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Penzion U Derků v Úterý

Užít si neopakovatelnou atmosféru těsného propojení historií dýchajícího města s panenskou přírodou můžete v Penzionu U Derků, který nabízí příjemné a stylové ubytování v malebném městečku Úterý v západních Čechách.
Úterý, Plzeňský kraj

Zámek Vidžín

Zámek Vidžín nabízí ubytování v barokní budově a v chatkách určené pro dětské tábory a skupiny .
Úterý, Plzeňský kraj

Kemp Relax Betlém Teplá

Kempu Relax nedaleko obce Teplá u Mariánských Lázní nabízí svým návštěvníkům ubytování v chatkách, ve dvou apartmánech, v bytě 3+1 a stanech, s možností parkování i karavanů a obytných vozů pro než jsou připraveny elektrické přípojky.
Teplá, Karlovarský kraj

Hotel Klášter Teplá

Hotel, který byl po rekonstrukci původní budovy uveden do provozu v roce 1993 je umístěn v komplexu historických budov kláštera premonstrátů v klidném, tichém prostředí, jehož součástí je park s rybníkem. Jedná se o nevšední formu ubytování v 800 let starém klášteře.
Teplá, Karlovarský kraj