ÚvodAktualityV Plasích se otevře plaská část Cisterciácké cesty
Mnich na cestě
Památky

V Plasích se otevře plaská část Cisterciácké cesty

  • 29. března 2023
Plaská krajina se stane od letošního jara součástí evropské sítě Cisterciáckých cest. Ve dnech 31. března a 1. dubna 2023 proběhne duchovní i světská promluva k otevření plaské části Cisterciácké cesty, v pátek bude na programu varhanní koncert, v sobotu se uskuteční komentovaná procházka po trase stezky.
Plaská krajina se stane od přelomu března a dubna 2023 oficiální součástí evropské sítě stezek Cisterscapes, která propojuje cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází hned tři z nich.

Jedna z rozsáhlé sítě tras propojuje slovinský klášter Stična s rakouským klášterem Rein a jihočeským Vyšším Brodem, dalším bodem je klášter Plasy na Plzeňsku a cesta dále pokračuje do německého Langheimu, Erbachu a končí u kláštera Morimond ve Francii. Další trasa vede z moravského Velehradu do Plas a dále do Langheimu. Třetí cesta propojuje Žďár nad Sázavou (bývalý klášter – dnes zámek) přímo s německým klášterem Ebrach.

Z Plas je také možné vyrazit směrem na Langheum a nedaleko Chebu přejít na stezku spojující přes naše území německé kláštery Waldsassen a Pforte. Tato větev dovede poutníky do kláštera Loccum na severu Německa, odkud je možné se vydat do kláštera Wągrowiec v Polsku.
 

Po stopách bílých mnichů evropskou kulturní krajinou

mnichCisterciáci utvářeli evropskou kulturní krajinu jako žádná jiná skupina ve středověku. Na nejvyšší úrovni znalostí své doby vytvořili nové typy krajiny a rozšířili je po celé Evropě. To je na mnoha místech patrné i dnes. Receptem na úspěch cisterciáckých mnichů bylo navazování kontaktů a pravidelná výměna zkušeností. Byli to aktivní Evropané a zanechali trvalou stopu v naší kulturní krajině.

Cisterciácké cesty po stopách "bílých mnichů" díky projektu Cisterscapes opět spojují lidi a krajinu na více než 5 000 km. Základní evropský princip jednoty v rozmanitosti, podpořený společnými hodnotami, je vlastní cisterciáckým krajinám spojujícím Evropu. Nová trasa spojuje cisterciácké krajiny z Francie přes Německo do Polska, České republiky, Rakouska a Slovinska. Zde se můžete setkat s přeshraniční sítí, která již mnoho století před založením Evropské unie realizovala myšlenku jednoty v rozmanitosti. Pěší turistika je nejpřirozenější, nejudržitelnější a nejekologičtější způsob poznávání. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!
 

Plaská část Cistercicáké cesty

Mariánská TýniceV pátek 31.3. 2023 se od 17:00 hodin uskuteční slavnostní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plasech. Příchozí uslyší smíšený vokální soubor Sagitta, hrát bude Petra Kamenická na varhany. Akce se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka.

V sobotu 1. 4. 2023 od 10:00 hodin bude slavnost pokračovat odhalením milníku Cisterciácké cestyPlaská část Cisterciácké cesty se symbolicky otevře v areálu Plaského kláštera (v prostoru mezi konventem a mostem) za přítomnosti zahraničních i českých partnerů z projektu Cisterscapes. V 10:30 čeká účastníky komentované putování po Staré cestě z Plas do Mariánské Týnice (9,6 km), kde se mohou těšit na Oživlou prohlídku Týnice.
Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes Památky

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně románská stavba, nejstarší v areálu bývalého kláštera. Navíc se jedná o první kamennou klášterní stavbou. Za sakristií vzniká nová expozice, která bude o historii cisterciáckého řádu v Plasích.

Další aktuality

Noc kostelů zavítá do kláštera v Kladrubech

Nadcházející páteční noc 23. května 2025 bude patřit otevřeným kostelům a kaplím. Zapojí se do ní také památkové objekty na Plzeňsku. Na návštěvníky čekají v Kladrubech komentované prohlídky, netradiční atmosféra i příjemné hudební zastavení.
21. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj