Úvod > Aktuality > V Českém Krumlově vzniká ojedinělá expozice dopravních prostředků
V Ceském Krumlove vzniká ojedinelá expozice dopravních prostredku
"> V Ceském Krumlove vzniká ojedinelá expozice dopravních prostredku "> Návštevníci v ní uvidí kocár, který jel pražskými ulicemi na korunovaci císarovny Marie Terezie "> V zámecké konírne budou vystaveny také nádherné pozlacené sáne
Kultura

V Českém Krumlově vzniká ojedinělá expozice dopravních prostředků

  • Vydáno10. dubna 2014
Unikátní expozice historických dopravních prostředků vzniká v těchto dnech v objektu konírny na pátém nádvoří zámku v Českém Krumlově. Mezi exponáty se skrývají opravdu raritní kousky – například skvostné pozlacené sáně z 18. století nebo korunovační kočár, který, přijel do Prahy kníže Josef Adam Schwarzenberg při korunovaci Marie Terezie.

Detail kočáruTo, že se v Českém Krumlově nachází naprosto jedinečná kolekce barokních dopravních prostředků, není příliš známo, avšak v letošní sezóně se to změní. V konírně na pátém nádvoří českokrumlovského zámku vzniká nová expozice věnovaná těmto předmětů, která se slavnostně otevře letos na podzim.

Návštěvníci v ní uvidí kočár, který jel pražskými ulicemi na korunovaci císařovny Marie Terezie. Jak celá korunovace jediné vládkyně českého trůnu vypadala, zachycují grafické listy, které památkáři našli v zámecké knihovně. Kníže Adam je vyobrazen jako třetí muž po královnině pravici. Důstojnosti jeho postavení odpovídá i kočár. Kabina je odpružená, je na nosných řemenech, které vzadu mají kovové napínáky, takže podle kvality vozovky byly hlavní řemeny napnuty tak, aby kabina volně plynula na nerovném povrchu. V expozici bude kočár představen i se šestispřežím, na maketách koní budou vystaveny zachované postroje.

Český KrumlovV zámecké konírně budou vystaveny také nádherné pozlacené sáně, které sloužily k zimním radovánkám šlechty. Ta měla ve velké oblibě jízdy na saních po zamrzlé Vltavě a okolních obcích. Zámek má ve správě vedle slavnostních kočárů také kočáry lovecké a ty pro každodenní využití. Vedle zlatem zdobených sání také uvidíte sáně na svážení dřeva a ledu. Nejstarší postroje pocházejí z počátku 17. století. Vystaveny zde budou také sedla, zlatem a stříbrem vyšívané přehozy a další unikáty.

Na přípravě expozice zámek spolupracuje s Hipologickým muzeem Slatiňany a šlechtitelskými stanicemi. V konírně se tak dozvíte i zajímavosti z archiválií a knih českokrumlovského panství.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.